اهمیت انتشار مجموعه 6 جلدی راز سر به مهر درباره مذاکرات هسته ای از دید صالحی

اهمیت انتشار مجموعه 6 جلدی راز سر به مهر درباره مذاکرات هسته ای از دید صالحی خبرگزاری نفت و گاز: مجموعه شش جلدی ˮراز سر به مهرˮ که حاصل هم اندیشی و همکاری جمعی هیئت مذاکره کننده هسته ای در فاصله سالهای 1392 تا 1394 است، با تلاش علی موجانی منتشر گردید.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، علی اکبر صالحی معاون رییس جمهور دولت روحانی و رییس سازمان انرژی اتمی در نوشتاری به بیان نقطه نظراتی درباره این مجموعه پرداخته است.
متن این نوشتار در زیر می آید:
نخست آنکه این یک اثر اهتمامی جمعی است برای افزایش سطح شناخت جامعه ایران از اقتضائات و الزاماتی که مملکت در تنظیم مناسبات جهانی خود با آن روبرو است. هر کشوری بسان ایران در قبال جامعه جهانی مسئولیت هایی دارد و به تبع آن از حقوقی برخوردارست که کشور را وادار می سازد هم پاسخگو باشد و هم با دفاع از حقوقش مانع دستبرد و دست اندازی بیگانگان و زیاده خواهی آنان گردد. در این راه دستگاه دیپلماسی بعنوان نقطه تماس کشور با جهان بیرونی وظیفه خطیر رعایت این مسئولیت ها و صیانت از این حقوق را توأمان دارد. آنچه در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ حاصل شد تدوین و تشریح مسئولیت پذیری جمهوری اسلامی ایران و شناسایی، تبیین و تثبیت حقوق مصرح نادیده انگاشته شده کشور بود. حقوقی که با بهانه های مختلف سلب شده بود و یا به بهانه های متفاوت مورد اذعان واقع نمی گشت. بدین جهت تفاهم بر سر برنامه برجام نتیجه ای مهم داد: تثبیت حقوق هسته ای و اذعان و رسمیت بخشی به برنامه های توسعه ای در رابطه با این صنعت همچون حق غنی سازی صنعتی. در کنار این دستاورد بهانه برای استمرار تحریم های ظالمانه در رابطه با مسائل هسته ای نیز کم رنگ شد که با اهتمام ویژه مقام معظم رهبری و حمایت جناب آقای دکتر روحانی رییس جمهور محترم وقت و نیز مساعی صادقانه گروه مذاکره کننده برجام بخش عمدهء این تحریم ها برچیده شد.
دومین نکته مهم از دید اینجانب که بر سر تحقق اهداف و منویات رهبری انقلاب اسلامی، مانع ایجاد کرد چیزی نبود مگر به کارگیری ترفندهای رسانه ای و تحرکات ایذایی دشمنان این سرزمین همچون شبهه پراکنی و دروغ بافی تا خرمن پشته شده همکاری و همدلی ملت را بر سر مبارزه ای دیپلماتیک با دوگانه سازی به آتش کشند.
حال با توجه به ضرورت افزایش سطح دانایی جمعی و نیز امتناع از آزمودن مجدد مسیرهای پیموده شده، می توان با اغتنام از تجارب به دست آمده و اجتناب از تکرار اشتباهاتی که می تواند کشور را در معرض لطمه قرار دهد، کارگروه مذاکره کننده بر آن شد روایتی دقیق و جامع از روند تحولات آن دوران را با مردم شریف ایران به اشتراک گذارد.
در این مجموعه فراز و فرودهای مذاکره، نقش یکایک کشورهای موثر شامل اعضای ۵+۱ و نیز میانجی گری کشور عمان در راه شروع این روند که در دوران مسئولیت اینجانب در مقام وزارت امور خارجه بود، یاد شده قرار گرفته است تا این مجموعه مورد مطالعه، بررسی و نقد مشفقانه صاحبان اهل قلم و تخصص در این عرصه مهم به طور منصفانه قرار گیرد.
منبع:

1400/05/18
10:06:56
5.0 / 5
195
تگهای خبر: انرژی , تحریم , حقوق , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز