نفت در بازار جهانی از مرز 85 دلار عبور کرد

نفت در بازار جهانی از مرز 85 دلار عبور کرد قیمت نفت روز جمعه تحت تأثیر پیشبینی ها از کمبود عرضه در چند ماه آینده، به رکورد بالای جدیدی جهش یافت و از مرز ۸۵ دلار عبور کرد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۸۶ سنت معادل یک درصد افزایش، در ۸۴ دلار و ۸۶ سنت در هر بشکه بسته شد. قیمت ماه آتی به ۸۵ دلار و ۱۰ سنت رسید که بالاترین قیمت از اکتبر سال ۲۰۱۸ بود و رشد هفتگی سه درصد را نشان داد که ششمین رشد هفتگی متوالی بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۹۷ سنت معادل ۱.۲ درصد افزایش، به ۸۲ دلار و ۲۸ سنت در هر بشکه رسید و ۳.۵ درصد رشد هفتگی به ثبت رساند که هشتمین رشد هفتگی متوالی بود.

بازارهای سهام قوی در هر دو سوی آتلانتیک که اغلب بر قیمت نفت تأثیر می گذارند هم از روند صعودی قیمتها پشتیبانی کردند.

تحلیلگران به کاهش چشم گیر ذخایر نفت سازمان توسعه و همکاری اقتصادی که به پایینترین حد از سال ۲۰۱۵ افت کرده ست، اشاره کردند. تقاضا با احیای اقتصادها از پاندمی کووید ۱۹ اوج گرفته و سوئیچ صنعت از گاز و زغال سنگ گران قیمت به نفت کوره و دیزل برای تولید نیرو هم تقویت بیشتر تقاضا را به دنبال داشته است.

جفری هالی، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA در یادداشتی نوشت: این حقیقت که بازارهای آسیایی به جای اینکه منتظر کاهش قیمتها باشند، راضی هستند قیمتها بالاتر را دنبال کنند، سیگنال قوی از قوی ماندن تقاضا برای انرژی است.

آژانس بین المللی انرژی روز پنج شنبه پیش بینی نمود کمبود انرژی تقاضا برای نفت را به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز بالا می برد. این امر به کمبود عرضه به میزان ۷۰۰ هزار بشکه در روز تا آخر سال جاری منتهی می شود مگر اینکه اوپک پلاس همان گونه که برنامه ریزی نموده است، در ژانویه تولیدش را افزایش دهد.

سرمایه گذاران رشد بالاتر از حد انتظار ذخایر نفت آمریکا در هفته گذشته را نادیده گرفتند چونکه تولید پالایشگاهی کاهش داشت. اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز پنج شنبه اعلام نمود ذخایر نفت در هفته منتهی به هشتم اکتبر، به میزان ۶.۱ میلیون بشکه افزوده شد و به ۴۲۷ میلیون بشکه رسید در حالیکه تحلیل گران در نظرسنجی رویترز رشد ذخایر به میزان ۷۰۲ هزار بشکه را پیشبینی کرده بودند.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه اعلام نمود شمار دکلهای حفاری نفت و گاز طبیعی آمریکا هفته گذشته برای ششمین هفته متوالی افزایش پیدا کرد. شمار دکلهای حفاری نفت و گاز طبیعی در هفته منتهی به ۱۵ اکتبر، با ۱۰ حلقه افزایش، به ۵۴۳ حلقه رسید که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ بود. شمار دکلها در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۶۱ حلقه معادل ۹۳ درصد افزایش داشته است. دکلهای حفاری نفت آمریکا در این زمان با ۱۲ حلقه افزایش، به ۴۴۵ حلقه رسید در حالیکه دکلهای گاز با یک حلقه کاهش، ۹۸ حلقه بود.

منبع:

1400/07/25
08:42:19
5.0 / 5
214
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز