صعود نفت تا کجا ادامه خواهد یافت؟

صعود نفت تا کجا ادامه خواهد یافت؟ خبرگزاری نفت و گاز: کاهش سطح ذخایر نفت جهان حاکی از آنست که روند صعودی قیمت نفت به این زودی به انتها نمی رسد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، علیرغم این که قیمت های نفت در ایام اخیر به بالاترین سطوح چند سال قبل صعود کرده اند اما زمستان امسال فضای بیشتری برای افزایش خواهند داشت. دستکم عوامل بنیادین کوتاه مدت بازار چنین نشان می دهند. بهبود تقاضا در بحبوحه واکنش ضعیفتر تولیدکنندگان برای افزودن به عرضه سبب شده است ذخایر در سرتاسر جهان به پایین میانگین پنج ساله قبل از پاندمی افت کنند. کمبود انرژی در اروپا و آسیا و قیمتهای بالای گاز طبیعی و زغال سنگ، خوشبینی به قیمت نفت در ماه های آینده را تقویت کرده است. سوئیچ از گاز به فرآورده های نفتی مانند نفت کوره و دیزل بخصوص در آسیا به وقوع پیوسته است. الگوی معاملات نفت هم از محدود شدن عرضه در بازار و حرکت به سمت قیمتهای بالاتر حکایت دارد.

افت ذخایر با بهبود تقاضا

در بخش عرضه، احیای اقتصادها و رفت و آمد، تقاضای جهانی برای نفت را در ماه های گذشته بهبود بخشیده و به برداشت از ذخایر منجر شده که سطح ذخایر جهانی را به پایین میانگین اخیر رسانده است. در آمریکا و اقتصادهای توسعه یافته عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD)، روند رشد قابل ملاحظه ای که ذخایر نفت تجاری در بهار و تابستان سال قبل داشتند، معکوس شد و سطح این ذخایر به پایین میانگین پنج ساله نزول کردند. طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر تجاری آمریکا حالا در حدود ۴۲۷ میلیون بشکه ایستاده که حدود شش درصد پایین میانگین پنج ساله برای این وقت از سال است. ذخایر بنزین حدود دو درصد و ذخایر سوختهای دیگرحدود ۹ درصد پایین تر است در حالیکه ذخایر پروپان/پروپیلن ۲۱ درصد پایین میانگین پنج ساله برای این وقت از سال است.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) در جدید ترین گزارش ماهانه خود اعلام نمود ذخایر تجاری سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در اوت ۱۶۲ میلیون بشکه پایین میانگین پنج ساله قبل از انتشار کرونا بود. آمار مقدماتی برای آمریکا، اروپا و ژاپن نشان داده است ذخایر نفت در خشکی به میزان ۲۳ میلیون بشکه در سپتامبر کاهش پیدا کرده اند. این آژانس پیشبینی بحران انرژی در اروپا و آسیا می تواند تقاضای جهانی برای نفت را به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با شرایط عادی بازار که کمبود عرضه گاز طبیعی و زغال سنگ وجود ندارد، افزایش دهد.

عرضه به پای تقاضا نرسید

در حالی که تقاضا با وجود شعله ور شدن کووید در آمریکا و آسیا در تابستان امسال بهبود یافت، عرضه به بازار با روند رشد تقاضا همگام نبوده است. نخست اینکه طوفان آیدا عرضه نفت از منطقه خلیج مکزیکو را از اواخر اوت تا بخش زیادی از سپتامبر محدود کرد. میزان عرضه تا اوایل سال آینده به ظرفیت کامل خود بهبود پیدا نخواهد کرد برای اینکه سکوی تحت اداره شرکت شل تا آخر سال ۲۰۲۱ متوقف می ماند.

همزمان اوپک پلاس عرضه به بازار را محدود نگه داشته و هر ماه تنها ۴۰۰ هزار بشکه در روز به عرضه اضافه می کند. این گروه در حالی به روند افزایش تدریجی عرضه ادامه می دهد که آمریکا و سایر کشورهای مصرف کننده از اوپک پلاس خواسته اند شیرهای نفت را بازار کرده و روند صعودی قیمت ها را کنترل کند. همزمان بحران انرژی و صعود کم سابقه قیمتهای گاز طبیعی نیروگاهها را وادار کرده است به استفاده از نفت روی بیاورند که تقاضا برای فرآورده های نفتی را تقویت کرده است.

سران اوپک پلاس در تصمیم برای افزایش ماهانه تولید برای تعدیل محدودیت های عرضه، به پیشبینی مازاد عرضه در سال آینده و ضرورت نگاه بلندمدت اشاره کرده اند. شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی هفته گذشته احتمال افزوده شدن عرضه بیشتر از برنامه توسط اوپک پلاس را منتفی دانست.

بعلاوه آمارتولید از آن حکایت می کند که تولید جمعی اوپک پلاس در واقع بسیار پایین تر از سقف تولید تعیین شده است. طبق برآورد بلومبرگ، اگر همه اعضای این گروه به سقف تولیدشان در سپتامبر پایبند می ماندند، مجموع تولید اوپک پلاس ۷۴۷ هزار بشکه در روز بالاتر می رفت.

بر اساس گزارش اویل پرایس، به نظر می آید اوپک پلاس با ۸۵ دلاری شدن نفت بسیار نگران نابودی تقاضاست. سران این گروه بر اهمیت نگرش بلندمدت و ثبات بازار اشاره کرده اند و انتظار دارند میزان عرضه در سال ۲۰۲۲ از طرف این گروه و صنعت نفت شیل آمریکا افزایش پیدا کند.
قیمت نفت روز جمعه کاهش پیدا کرد و با کاهش ملایم قیمت زغال سنگ و گاز، در راه اولین کاهش هفتگی در چند هفته گذشته قرار گرفت. بهای معاملات نفت برنت ۴۸ سنت معادل ۰.۶ درصد کاهش پیدا کرد و به ۸۴ دلار و ۱۳ سنت در هر بشکه رسید و به افت یک دلار و ۲۱ سنت روز گذشته افزود. نفت برنت روز پنج شنبه تا مرز ۸۶ دلار و ۱۰ سنت صعود کرده بود اما از آغاز هفته جاری تا حالا ۰.۸ درصد کاسته شده که اولین کاهش هفتگی از سوم سپتامبر است. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۷ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش، به ۸۲ دلار و ۱۳ سنت در هر بشکه رسید و افت ۹۲ سنتی روز گذشته را دنبال کرد.

منبع:

1400/08/01
09:55:02
5.0 / 5
455
تگهای خبر: انرژی , اوپك , بنزین , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز