کرونا به جان منابع انرژی افتاده است

کرونا به جان منابع انرژی افتاده است با ورود موج سرما به کشور سر و کله وسایل گرمایشی پیدا شده و این در شرایطی است که باوجود کمبود گاز در خیلی از مکان های عمومی همچون ادارات و مراکز آموزشی شاهد باز بودن پنجره ها برای مقابله با ویروس کرونا هستیم؛ موضوعی که به قول سخنگوی شرکت ملی گاز باعث هدررفت بخش زیادی از انرژی می شود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، میزان مصرف انرژی در ایران عدد بالایی دارد، بر مبنای آمار میزان مصرف سرانه انرژی در ایران چندین برابر متوسط جهانی بوده است، بگونه ای که مصرف خانگی گاز در کشور ما معادل یک کشور ۷۵۰ میلیون نفری یعنی حدود ۹ برابر استاندارد جهانی است.
با این شرایط اما ویروس کرونا دردسر جدیدی را برای انرژی کشور به وجود آورده است، هدررفت انرژی در ایران در دو سال قبل رقم قابل توجهی را ثبت کرده است، آنطور که محمد عسگری - سخنگوی شرکت ملی گاز - به ایسنا گفته، حالا شاهد رشد بالای مصرف انرژی در کشور نسبت به سال قبل هستیم.
به نقل از ایشان، در روز چهارشنبه ۴۷۵ میلیون مترمکعب گاز مصرف شده است که هرچند نسبت به روز قبل خود پنج میلیون متر مکعب کاهش داشته است اما از سه هفته پیش که بارش ها شروع شده، شاهد افزایش چشم گیر ۱۴۰ میلیون مترمکعبی مصرف گاز نسبت به همین بازه زمانی در سال ۱۳۹۹ هستیم.
به قول سخنگوی شرکت ملی گاز، میانگین دمای مناسب در فصل سرد سال در اماکن مسکونی کشور بین ۱۸ تا ۲۱ درجه تخمین زده شده است، در صورتی که در بیشتر این اماکن میانگین دما به بالای ۲۶ درجه می رسد. با عنایت به این رقم، هر فرد می تواند بدون تحمل سختی با هر یک درجه کاهش دمای محیط حدود شش درصد در مصرف سوخت صرفه جویی کند. با صرفه جویی پنج تا شش درجه حدود ۳۰ درصد از انرژی مصرفی کاسته می شود.
عسگری با اشاره به اینکه متاسفانه حالا شاهد می باشیم که با لغو دورکاری ها و بازگشایی دانشگاه ها، مدارس و کاهش دمای هوا و همینطور به علت وجود ویروس کرونا اغلب پنجره ها باز است که همین مبحث در هدررفت انرژی تأثیر بالایی دارد، اظهار داشت: میزان هدررفت انرژی افزایش پیدا کرده است که باید راهکاری برای این مهم در نظر گرفته شود.
وی با تکیه بر این که علاوه بر این مورد باید اظهار داشت که بخش عمده مشکل مصرف گاز به سیستم ساختمان سازی ما برمی گردد و باید از همان ابتدا سیستم ساخت بگونه ای باشد که در کاهش هدررفت انرژی تأثیر بگذارد، خاطرنشان کرد: الگوی مصرف گاز باید در کشور اصلاح و ساز و کاری در نظر گفته شود که هدررفت کاهش پیدا کند.
سخنگوی شرکت ملی گاز ضمن اشاره به اهمیت وجود دستگاههای تهویه در ادارات و مراکز عمومی اظهار داشت: از این طریق میتوان میزان هدررفت انرژی را کم کرد و باید تدابیری برای این مسئله هم در نظر گرفته شود.
عسگری تصریح کرد: سال جاری هیچ برنامه ای برای افزایش تعرفه گاز مشترکان وجود ندارد اما برای مشترکان پر مصرف جرائم سنگینی لحاظ خواهد شد.
منبع:

1400/08/22
11:01:45
5.0 / 5
215
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز