پوتین:

اروپا خودش را بابت قیمت بالای گاز سرزنش کند

اروپا خودش را بابت قیمت بالای گاز سرزنش کند رئیس جمهور روسیه اعلام نمود اتحادیه اروپا تنها می تواند سیاستهای خویش را برای قیمت بالای گاز مقصر بداند درصورتیکه برخی از اعضای این بلوک گاز ارزان روسیه را به قیمت بسیار بالاتری در داخل اتحادیه اروپا به فروش می رسانند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، ولادیمیر پوتین همینطور از اتحادیه اروپا خواست خط لوله نورد استریم ۲ که مسیر گازی جدید روسیه است را تایید کند تا از فشار بر قیمت و کمبود عرضه گاز کاسته شود.

قیمت پایه گاز اتحادیه اروپا روز سه شنبه به رکورد بالای جدیدی صعود کرد و حدودا ۸۰۰ درصد از آغاز سال ۲۰۲۱ افزوده شده است. قیمت ها روز جمعه کاهش پیدا کرد اما همچنان بیشتر از ۴۰۰ درصد افزایش نشان داده است.

خط لوله نورد استریم ۲ با مخالفت آمریکا و بخصوص کشورهای مختلف اروپای شرقی روبروست که می گویند این خط لوله وابستگی اتحادیه اروپا به گاز روسیه که هم اکنون ۳۵ درصد از نیازهای گازی این بلوک را تأمین می کند را زیاد می کند. این خط لوله که از روسیه به آلمان راه اندازی شده است، همچنان در انتظار تایید رگولاتورهای آلمان و اتحادیه اروپا است.

خبرگزاری ریا به نقل از پوتین نوشت: عرضه بیشتر گاز در بازار اروپایی مطمئنا قیمت را در بازار معاملات نقدی می کاهد.

عامل دیگری که به کمبود عرضه افزوده است، معکوس شدن جریان گاز خط لوله یامال- اروپا به سمت شرق در روز جمعه برای چهارمین روز متوالی بوده است.

شرکت گازپروم روسیه هیچ ظرفیت ترانزیت گاز را برای صادرات از راه خط لوله یامال- اروپا برای ۲۵ دسامبر رزرو نکرده است. بعد از اینکه لهستان و روسیه سال قبل تصمیم گرفتند قرارداد ترانزیت بلندمدت خویش را تمدید نکنند، گازپروم معمولاً ظرفیت را از راه این مسیر بر اساس کوتاه مدت رزرو می کند.

پوتین اظهار داشت: لهستان روسیه را از مدیریت خط لوله یامال- اروپا کنار زده است. این اقدام حجم گاز روسیه به بازار اروپایی را افزایش نداده، ازاین رو قیمت ها افزوده شده است. رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه گفته بود آلمان به جای اینکه وضعیت بازار گاز اروپا را تخفیف دهد، گاز روسیه را به لهستان و اوکراین باردیگر می فروشد.

در اوکراین که یک مسیر ترانزیتی دیگر برای گاز روسیه به اروپاست، مدیر اپراتور ترانزیت گاز دولتی اظهار نمود: گازپروم ترانزیت روزانه گاز از خاک اوکراین را از ۱۰۹ میلیون مترمکعب به ۸۷.۷ میلیون مترمکعب کاهش داده است.

سرگی ماکوگون در فیسبوک نوشت: کاهش عرضه گاز به اتحادیه اروپا در شرایطی که قیمتها به دو هزار دلار رسیده است، نشان داده است که اینها تصمیمات اقتصادی نبوده بلکه تصمیمات کاملا سیاسی هستند که افزایش فشار بر اتحادیه اروپا جهت راه اندازی نورد استریم ۲ بر اساس شرایط فعلی فدراسیون روسیه را هدف گرفته اند.

قیمت پایه گاز اروپا سه شنبه هفته گذشته به بیشتر از ۲۲۰۰ یورو معادل ۲۴۹۵ دلار به ازای هر هزار متر مکعب افزایش پیدا کرد.

ماکوگون اظهار داشت: اروپا در برداشت گاز از مخازن به علت کمبود عرضه رکورد زده است.

روسیه مکررا این اتهامات که از گاز بعنوان یک ابزار سیاسی استفاده می نماید را تکذیب و اعلام نموده که به همه تعهدات خود برای عرضه عمل کرده است. شرکتهایی که توافق عرضه داشته اند هم اعلام نمودند قراردادهای آنها به صورت کامل اجرا شده است.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه هم اظهار نمود: اروپا به علت تاخیر در آغاز فعالیت نورد استریم ۲ عرضه بیشتر گاز روسیه را از دست داده است. وی به کانال تلویزیون دولتی روسیه ۲۴ اظهار داشت: به نظرم مصرف کنندگان اروپایی به فعالیت این پروژه بسیار علاقمند هستند در حالیکه شرکت هایی که در این پروژه مشارکت کردند هم در جهت روابط دراز مدت در زمینه عرضه گاز از راه خط لوله گازی جدید درخواستهای بیشتری را عرضه کرده اند و تصریح کرد سران اروپا در کاهش استفاده از قراردادهای عرضه دراز مدت به نفع بازار معاملات نقدی که قیمت های آن نوسانی تر است مرتکب اشتباه شدند. کشورهایی که گاز را از راه قراردادهای بلندمدت دریافت می کنند، گاز را بسیار ارزان تر می خرند.

بر اساس گزارش رویترز، تغییر مسیر برخی از محموله های گاز طبیعی مایع (LNG) از آسیا به اروپا که قیمت های گاز آن جذابتر شده، امکان دارد از فشار بر قیمت ها بکاهد.

منبع:

1400/10/04
12:33:49
5.0 / 5
297
تگهای خبر: راه اندازی , صادرات , فروش , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز