منابع خارجی پیش بینی كردند

رشد صادرات ال پی جی ایران در سال ۲۰۲۲

رشد صادرات ال پی جی ایران در سال ۲۰۲۲ خبرگزاری نفت و گاز: منابع تجاری پیش بینی می کنند صادرات LPG ایران از 5.5 میلیون تن در سال 2021 به 5.6 میلیون تن در سال 2022 خواهد رسید.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، پیش بینی می شود صادرات LPG تولیدکنندگان خاورمیانه در سال ۲۰۲۲ همزمان با تشدید رقابت برای بازارهای آسیایی رو به رشد و افزایش عرضه رقیبان دیگر نظیر آمریکا، به میزان ۶.۶ درصد در مقایسه با سال ۲۰۲۱ رشد کند.

منابع آگاه به پلاتس گفتند: برآورد می شود مجموع صادرات قطر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، کویت و ایران از ۳۶.۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ به ۳۸.۹ میلیون تن در سال ۲۰۲۲ رشد کرده است. عمده این صادرات برمبنای قراردادهای بلندمدت بوده است با این وجود قطر در مواقعی LPG برای تحویل فوری عرضه نموده است.

از میان این تولیدکنندگان، انتظار می رود صادرات قطر در سال میلادی جاری ثابت بماند و حدود ۱۰ میلیون تن باشد در صورتیکه صادرات امارات متحده عربی از ۹.۴ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ به ۹.۹ میلیون تن رشد می کند و صادرات عربستان سعودی از هفت میلیون تن به ۸.۶ میلیون تن افزایش پیدا خواهدنمود.

یک منبع مطلع اظهار داشت: صادرات LPG کویت امسال به پنج میلیون تن می رسد که بالاتر از حدود ۴.۶ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ است. تولید کویت حدود ۵.۲ تا ۵.۳ میلیون تن در سال ۲۰۲۲ است و صادرات این کشور حدود پنج میلیون تن خواهد بود در صورتیکه تقاضای داخلی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تن است. این منبع مطلع اشاره کرد امسال برخلاف سال ۲۰۲۱ فروش نقدی LPG پیش بینی نمی گردد.

یک تحلیلگر صنعت پیش بینی نمود عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، قطر و عمان صادراتشان را امسال به میزان ۱.۵ میلیون تن می افزایند و عربستان سعودی در چهار تا پنج ماه نخست سال حجم بیشتری صادر می کند.

به گفته منابع تجاری، هند بزرگترین خریدار محموله های خاورمیانه خواهد بود تا رشد مستمر تقاضای تجاری و مصرفی را تامین کند.

"اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتیکس" برآورد کرد که تقاضای هند برای LPG در سال میلادی جاری ۱.۹۳ درصد رشد کرده و به بالای ۲۸ میلیون تن می رسد.

صادرات LPG ایران

منابع تجاری پیش بینی می کنند صادرات LPG ایران از ۵.۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ به ۵.۶ میلیون تن در سال ۲۰۲۲ رشد خواهدنمود. مفسرین می گویند انتظار می رود ایران صادراتش را امسال به میزان ۱.۹ میلیون تن افزایش دهد.

ایران که از سال ۲۰۱۸ از طرف دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا هدف تحریم قرار گرفت، می خواهد ۱۳۰ میلیون متر مکعب در روز به ظرفیت تولید گاز در سال ۲۰۲۲ اضافه کند.

در فاصله سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ ایران ۳.۲ میلیون تن به ظرفیت تولید LPG اضافه کرد که عمدتاً از میدان گازی پارس جنوبی بود و پیش بینی شد که ۲.۲ میلیون تن دیگر تا سپتامبر سال ۲۰۲۱ اضافه می کند.

طبق آمار صنعتی، چین بزرگترین خریدار LPG ایران بوده و ۴.۹۴ میلیون تن در سال ۲۰۱۹، حدود ۳.۸۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ و ۱.۹۶۵ میلیون تن در فاصله ژانویه تا مه سال ۲۰۲۱ وارد کرد.

بعضی از منابع تجاری می گویند محموله های ایران با تخفیفهای چشم گیر بیش از ۱۰۰ دلار در هر تن در مقایسه با قیمت قرارداد عربستان، برای خریداران چینی جذاب بوده اند.

در دور قبلی تحریمهای غربی در سال ۲۰۱۲، خریداران چینی LPG ایران را با تخفیف ۴۰ تا ۵۰ دلار در هر تن خریداری می کردند.

بر اساس آمار پلاتس، میانگین قیمت پروپان فوب خاورمیانه از ۳۷۱.۰۶ دلار در هر تن در سال ۲۰۲۰ به ۶۴۵.۷۲ دلار در هر تن در سال ۲۰۲۱ صعود کرد و میانگین قیمت بوتان فوب خاورمیانه ۳۷۶.۶۳ دلار در هر تن در سال ۲۰۲۰ و ۶۲۷.۷۹ دلار در هر تن در سال ۲۰۲۱ بود.

واردات LPG به چین

طبق آمار گمرکی چین، این کشور ۷.۱۹۵ میلیون تن LPG از امارات متحده عربی، عمان، قطر، کویت و عربستان سعودی در فاصله ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۲۱ وارد کرد که کمتر از ۹.۰۹۴ میلیون تن در سال قبل از آن بود.

اگرچه واردات LPG از عربستان سعودی ۳۲ درصد در مدت ۱۱ ماهه کم شد و به ۶۳۱ هزار و ۱۱۹ تن رسید اما صادرات عربستان سعودی به چین در نوامبر ۲۴۳.۳ درصد برمبنای ماهانه بهبود یافت و به ۱۶۵ هزار و ۳۵۶ تن رسید.

بر اساس گزارش پلاتس، با کاهش واردات از خاورمیانه، صادرات آمریکا در مدت ۱۱ ماه نخست سال میلادی گذشته ۸۱.۳ درصد رشد کرد و به ۷.۷۷۲ میلیون تن رسید. واردات از نیجریه ۲۲ درصد افزوده شد و به ۶۱۸ هزار و ۶۶۶ تن رسید اما واردات از آنگولا ۱۳.۴ درصد کم شد و ۶۳۱ هزار و ۱۱۹ تن بود. واردات از استرالیا در همین مدت ۱۸.۳ درصد افزوده شد و به ۱.۲۰۴ میلیون تن رسید. مجموع واردات چین در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۲۱، حدود ۲۶ درصد رشد کرد و به ۲۲.۶۲۱ میلیون تن رسید.

منبع:

1400/10/24
13:00:39
5.0 / 5
278
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز