هشدار كارشناسان درباره تبعات وقوع جنگ روسیه و اوكراین

منتظر جهش سرسام آور قیمت گاز باشید

منتظر جهش سرسام آور قیمت گاز باشید کارشناسان بازار انرژی جهانی هشدار دادند اگر بحران میان روسیه و اوکراین تشدید شود، قیمت گاز در اروپا که سال قبل رشد شایان توجهی پیدا کرده بود، ممکنست جهش بیشتری داشته باشد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، تحلیل گران می گویند تنشهای رو به رشد بین روسیه و اوکراین بر بازارهای انرژی سایه افکنده و این ابهام می تواند به معنای استمرار قیمتهای بالای گاز به مدت طولانی برای اروپا باشد.

دَن یرگین، کارشناس انرژی به شبکه سی ان بی سی اظهار داشت: بازار گاز گرفتار محدودیت عرضه است و هیچ بحثی نیست که بحران قریب الوقوعی که بین روسیه و اوکراین شکل گرفته است، بر بازار سنگینی می کند؛ بخصوص با در نظر گرفتن این حقیقت که روسیه حدود ۳۵ درصد از گاز اروپا را تأمین می کند.

شرکت تحقیقاتی "کپیتال اکونومیکس" در یادداشتی اعلام نمود: اگر این بحران تشدید شود، قیمت گاز در اروپا که سال میلادی گذشته به رکورد بالایی صعود کرد می تواند افزایش بیشتری پیدا کند.

ویلیام جکسون، اقتصاددان ارشد بازارهای نوظهور در کپیتال مارکتس به این اشاره نمود که علاوه بر اتکای اروپا به روسیه برای تأمین گاز، ذخایر گاز این منطقه هم اکنون در رکورد پایینی قرار دارد. خواه تحریمهایی ضد صادرات انرژی روسیه وضع شود یا روسیه از صادرات گاز بعنوان اهرمی در این بحران استفاده نماید، قیمت گاز طبیعی در اروپا احیانا صعود خواهد نمود.

تنشها میان روسیه و اوکراین طی ماه های اخیر در بحبوحه گزارشهای مختلف از مستقر شدن نیروهای روسی در مرز با اوکراین شدت گرفته است. این تحولات سبب شد گمانه زنی هایی شکل بگیرد که روسیه آماده حمله به اوکراین می شود و نگرانیهایی از تکرار الحاق غیرقانونی و تصرف شبه جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ به وجود آمد. مسکو مکررا اتهامات مذکور را رد کرده است.

هدف از مذاکراتی که هفته گذشته بدون پیشرفتی خاتمه پیدا کرد، خنثی کردن بحران بود. نمایندگان آمریکا و اعضای ناتو از چند روز مذاکرات فشرده با مقامات بلندپایه روسی بدون هیچ قطعنامه ای خارج شدند اما اخطار دادند وضعیت در مرز اوکراین وخیم تر می شود. این بحران قریب الوقوع احتمال وضع تحریمهای آمریکا ضد روسیه برای متوقف کردن تهاجم روسیه به اوکراین را مطرح کرده است.

کپیتال اکونومیکس برآورد کرده است اگر جنگی دربگیرد، قیمتهای گاز احیانا از رکورد ۱۸۰ پوند به ازای هر مگاوات ساعت که اواخر سال قبل مشاهده شد، بالاتر خواهد رفت.

کمبود شدید عرضه گاز در اروپا در سه ماهه سوم سال قبل سبب جهش سرسام آور قیمت برق در اروپا شد.

طبق گزارش بانک سرمایه گذاری آمریکایی جفریز، عرضه گاز از جانب روسیه هم اکنون پایین تر از حد معمول است. واردات گاز از روسیه به شمال غربی اروپا از اوت تا دسامبر ۳۸ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۸ کاهش پیدا کرده است.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، ذخایر گاز در اروپا هم پایین تر از حد معمول است و تا ۱۲ ژانویه به میزان ۲۱ درصد در مقایسه با میانگین پنج ساله کاهش نشان داد.
1400/10/29
09:24:57
5.0 / 5
292
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز