گرفتاری جدید برای بحران انرژی اروپا

گرفتاری جدید برای بحران انرژی اروپا خبرگزاری نفت و گاز: اینکه اروپای گرفتار بحران کمبود انرژی به چه شدتی از بروز منازعه نظامی میان روسیه و اوکراین لطمه می بیند، به واکنش آمریکا بستگی خواهد داشت.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، شرکت یونی پِر که یکی از بزرگترین خریداران گاز در اروپاست، اظهار نمود: روسیه در طول جنگ سرد به صادرات گاز به اروپا ادامه داد و این اواخر هم بعد از الحاق شبه جزیره کریمه، صادرات گاز روسیه به این منطقه ادامه یافت. این دفعه هم فرقی ندارد و بعید است مسکو بخواهد شهرت خود بعنوان یک تأمین کننده مطمئن را مخدوش کند.

اما رئیس جمهور آمریکا نسبت به تحریم های اقتصادی شدید در صورت تهاجم نیروهای نظامی روسیه به اوکراین اخطار داده است. یک ریسک بزرگ برای جریان گاز به اروپا، تحریم های وضع شده برای محدود کردن امکان تجارت روسیه با ارز خارجی یا محدودیتهای دیگر برای بانک های این کشور خواهد بود.

گرگور پِت، نایب تحلیل بازار در شرکت یونی پِر اظهار داشت: ما باید حدودا برای هر سناریویی آماده شویم.

پایگاه خبری بلومبرگ در گزارشی به بررسی سناریوهایی موجود و تأثیر آنها بر اروپا پرداخته که برای تأمین یک سوم گاز مورد نیازش به روسیه وابسته است. اروپا هم اکنون با بدترین بحران کمبود انرژی از دهه ۱۹۷۰ دست و پنجه نرم می کند و با افت شدید و کم سابقه سطح ذخایر گاز روبرو شده است. قیمتها در بیشتر از شش ماه گذشته به علت نگرانیها نسبت به جنگ و کاهش عرضه روسیه، بیشتر از دو برابر افزوده شده است. هر چند که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه مکررا اعلام نموده که قصد ندارد به اوکراین حمله کند.

تحریم های مالی

قدرتهای غربی اعلام نموده اند قطع دسترسی روسیه به سیستم پرداخت بین المللی سوئیفت را بررسی خواهند کرد با این وجود ایده مذکور با مخالفت شدید کشورهای اروپایی مختلف روبرو شده است.

بانکهای روسیه هم امکان دارد هدف تحریم قرار بگیرند اما امکان دارد معافیتهایی برای حفظ مبادلات انرژی که خیلی از آنها به دلار یا یورو انجام می گیرد، وجود داشته باشد.

کاهش عرضه از جانب روسیه

تحت وخیم ترین سناریو، شرکت گازپروم امکان دارد هر گونه تحریم را با کاهش عرضه گاز به اروپا تلافی کند. این امر سیستمهای انرژی این قاره را فلج خواهد نمود و سبب افزایش شدید قیمتها می شود. بسیاری چنین اقدام از جانب روسیه را بعید می دانند.

به گفته گرگور پِت، روسها به دو دلیل تمایلی برای محدود کردن تولید نخواهند داشت. یکی از این موارد، شهرت آنها بعنوان یک تأمین کننده قابل اطمینان و دومی این است که گاز عامل اقتصادی مهمی در روسیه است.

تحریم های نورد استریم ۲

اگر تهاجمی به وقوع بپیوندد، یک قربانی آن امکان دارد خط لوله گازی تازه تکمیل شده نورد استریم ۲ باشد که با صرف هزینه چند میلیارد دلار از روسیه به آلمان راه اندازی شده است. انتظار می رود این خط لوله که از بستر دریای بالتیک عبور می کند، صادرات گاز روسیه به اروپا را دو برابر نماید اما درگیر فرایند تایید سیاست زده شده است.

بایدن در صورت حمله روسیه به اوکراین، از تحریمها ضد نورد استریم ۲ حمایت کرده است و همزمان، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان اعلام نموده که تشدید این منازعه، به معنای آخر این خط لوله خواهد بود. بازار روی این خط لوله با ظرفیت انتقال ۵۵ میلیارد متر مکعب حساب باز کرده است و اگر این پروژه لغو شود، گزینه های ترانزیت معدودی وجود خواهد داشت.

پوتین مکررا جهت راه اندازی یک این خط لوله کوشیده و نورد استریم ۲ را بعنوان مسیر مستقیمی به اروپای تشنه انرژی عرضه نموده که اوکراین را دور می زند.

شاید بزرگترین ابهام این باشد که برای میزان عظیم گاز روسیه که از اوکراین عبور می کند، چه اتفاقی خواهد افتاد. ولادیمیر اوملچنکو، مدیر تحقیقات انرژی در مرکز رازوم کوف اوکراین می گوید: مسکو امکان دارد جریان گاز از راه اوکراین را در صورت وقوع منازعه متوقف نماید. این مبادرت به روسیه اهرمی برای دیکته کردن شرایطش به اوکراین و اتحادیه اروپا می دهد.

اما دیگران چندان مطمئن نیستند. کریس ویفر، مدیرعامل شرکت ماکرو ادوایزری اظهار نمود: روسیه می خواهد موقعیت خود بعنوان یک تأمین کننده مطمئن را حفظ کند و تصور نمی کنم این وضعیت حتی در صورت وقوع جنگ در اوکراین، تغییری کند.

آنچه در خطر است، ۴۰ میلیارد متر مکعب گازی است که روسیه تحت قراردادی که در سال ۲۰۲۴ تمام می شود، متعهد شده است سالانه از راه اوکراین منتقل کند. این میزان معادل حدود دو سوم از گازی است که روسیه به اروپا صادر می کند و آلمان سالانه حدودا نیمی از آنرا مصرف می کند.

تعطیلی ترانزیت توسط اوکراین

یک سناریوی دیگر متوقف کردن ترازیت گاز روسیه توسط اوکراین است اما اوملچنکو از مرکز رازوم کوف می گوید چنین سناریویی تنها در صورتی اتفاق خواهد افتاد که صدمه ای به خطوط لوله وارد شود. اگر چنین اتفاقی روی دهد، روسیه می تواند از این وضعیت برای تبلیغ خط لوله نورد استریم ۲ استفاده نماید.

اگرچه جریان گاز روسیه به اروپا در گذشته و در زمان اختلاف مسکو با اوکراین بر سر قیمت، مختل شده است اما تا حدود زیادی بدون اختلال بوده است حتی بعد از اینکه شبه جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ به خاک روسیه الحاق شد.

با این حال ریسکهای موجود بزرگ بوده و پیامدهایی برای قیمتها خواهند داشت. اگر ترانزیت گاز از راه اوکراین تحت تأثیر قرار بگیرد، جایگزین کردن حجم از دست رفته راحت نخواهد بود. گازپروم می تواند نیمی از این حجم را به خط لوله بلااستفاده ای تغییر مسیر دهد که از بلاروس و لهستان می گذرد. نیمی دیگر باید از راه خرید در بازار آزاد تامین گردد که می تواند گران باشد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، افزایش ترانزیت از راه بلاروس راحت نخواهد بود. الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس به دفعات مختلف همچون تلافی تحریم های اتحادیه اروپا بعد از بحران مهاجرت، تهدید کرده است عرضه گاز را قطع کند.

در هر منازعه این ریسک وجود دارد که زیرساخت کلیدی به صورت عمدی یا تصادفی صدمه ببیند. چنین اتفاقی روی تأمین انرژی اروپا بدون تأثیر نخواهد بود.

منبع:

1400/11/04
11:14:53
5.0 / 5
298
تگهای خبر: انرژی , تجارت , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز