قبوض جدید برق صادر شد

قبوض جدید برق صادر شد معاون هماهنگی توزیع توانیر از صدور قبوض جدید برق که محاسبات آن بر طبق مصوبه هیئت دولت انجام شده است آگاهی داد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، غلامعلی رخشانی مهر اعلام نمود: صدور قبوض جدید برق با شمایل جدید از اول بهمن ماه شروع شده است.
بگفته وی بر طبق مصوبه دولت مصارف تا سقف الگوی مصرف با تعرفه یارانه ای محاسبه می شود که نسبت به گذشته هیچ تغییری نداشته است.
معاون هماهنگی توزیع توانیر اشاره کرد: پنجم دی ماه هیئت وزیران با استناد به حکم مندرج در بند (ی) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، نحوه محاسبه تعرفه برق مصرفی مشترکان را تعیین و اجرای آن از اول بهمن را به وزارت نیرو ابلاغ نمود.
رخشانی مهر اضافه کرد: طبق این مصوبه، مشترکانی که مصرف برقشان زیر الگوهای تعیین شده باشد، مشمول هیچ افزایش قیمتی نشده و همچنان برق را به قیمت یارانه ای استفاده می کنند؛ اما مشترکانی که مصرف برقشان بیشتر از الگو باشد بصورت پلکانی و در سطوح الگو تا ۱.۵، ۱.۵ تا ۲ و بیش از دو برابر الگو، یارانه کمتری دریافت کرده و باید قیمت مازاد بر مصرف الگو را با تعرفه های جدید پرداخت کنند.
طبق اعلام توانیر، هم اکنون برمبنای آخرین آمار و اطلاعات، بیش از ۷۵ درصد مشترکان خانگی برق تا سقف الگو، مابقی مصرف کنندگان بالاتر از سقف الگو از انرژی برق استفاده می برند. تعداد بسیار معدودی از این مشترکان با بی توجهی به میزان استفاده خود از انرژی حیاتی برق، بیش از ۲ تا چندین برابر بالاتر از الگوهای تعیین شده، برق مصرف می کنند.
البته در این مصوبه با تغییرات انجام شده در نظام تعرفه گذاری برق نسبت به تشویق مشترکان کم مصرف نیز اقدام شده است، بطوریکه اگر مشترکان در ۴ ماه گرم سال مصرف خودرا زیر الگوی مصرف منطقه خود قرار داده و نسبت به دوره مشابه سال قبل مصرف کمتری داشته باشند، از پاداش مدیریت مصرف بهره مند می شوند.
بر طبق این گزارش، چنانچه مصرف برق مشترکی در ماه های گرم سال آینده کمتر از الگو بوده و نسبت به سال جاری برق کمتری مصرف کرده باشد، از پاداش کم مصرفی برابر نرخ هزینه تامین برق برای هر کیلووات ساعت صرفه جویی بهره مند خواهد شد، و در صورتیکه این کاهش مصرف در روزهای پیک مصرف برق کشور باشد این پاداش به ۲ برابر افزایش می یابد و حتی امکان رایگان شدن قبض برق مصرفی این مشترک وجود دارد.
این گزارش می افزاید، تمامی مشترکان برق می توانند با پیش بینی و انتخاب پله مصرف خود در اپلیکیشن برق من و سامانه برق ایران کمتر از مصرف سال گذشته، تخفیفی معادل ۵ درصد کل مبلغ صورتحساب خودرا دریافت نمایند.
الگوی مصرف در ماه های غیر گرم سال برای کل کشور ۲۰۰ کیلووات ساعت در ماه بوده و در فصل گرم برابر ۳۰۰ کیلووات ساعت در مناطق عادی و برای مناطق گرمسیر باتوجه به میزان دمای هوا و پایداری گرما و میزان رطوبت تا چندین برابر مناطق عادی تعیین شده است.1400/12/10
15:10:45
5.0 / 5
287
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز