خطیب زاده:

مذاکرات وین متوقف نشده است

مذاکرات وین متوقف نشده است سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به روند مذاکرات وین و نتایج سفر اخیر انریکه مورا به تهران اظهار داشت: حالا چندقدم جلوتر از سفر آقای مور ا به تهران هستیم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سعید خطیب زاده بامداد روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد نتایج سفر انریکه مورا مسئول هماهنگ کننده مذاکرات وین به تهران و تلاشهای رژیم صهیونیستی در جهت عدم حصول نتیجه در جریان مذاکرات وین تصریح کرد: هر موقعی که ابتکاری انجام و تحرکی در حوزه دیپلماسی انجام می شود رژیم جعلی اشغالگر قدس تحریکات خودرا ضد دیپلماسی انجام می دهد و این چیز جدیدی نیست.
وی خاطرنشان کرد: در ادامه تماس ها که بین ایران و هماهنگ کننده مذاکرات وین انجام می شد آقای امیرعبدالهیان و آقای بورل در جریان مذاکره تفلنی خود توافق کردند تماس ها به صورت حضوری صورت گیرد و در همین چارچوب آقای مورا به تهران آمدند. مذاکرات جدی در طول این سفر و معطوف به نتیجه و همراه با ابتکارات خاص از جانب ایران انجام شد. در این سفر آقای مورا و آقای باقری چندین دور گفت وگوی طولانی داشتند. در مورد برخی راهکار هایی که پیشنهاد شد اگر طرف آمریکایی پاسخ دهد ما می توانیم در موقعیتی قرار بگیریم که همه طرفها برای انجام توافق به وین برگردند.
خطیب زاده خاطرنشان کرد: اگر امروز آمریکا تصمیم سیاسی خودرا بگیرد و اعلام نماید می توانیم گام مهمی را در جهت پیشرفت مذاکرات انجام دهیم.
سخنگوی وزارت خارجه همین طور در پاسخ به سوالی در ارتباط با سفر امیرقطر به تهران و برخی مباحث مطرح شده در مورد این سفر همچون این که دو دستور کار مهم سفر امیرقطر به تهران رایزنی در ارتباط با تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا و همین طور تسهیل آزادسازی بخشی از منابع بلوکه شدن ایران در خارج از کشور بوده اظهار داشت: سفر امیر قطر به تهران در پاسخ به سفر چندی قبل آقای رئیسی، رییس جمهور به دوحه بود. در این سفر چندین پرونده، موضوع دوجانبه و رایزنی های منطقه ای مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. ما از تمامی تلاشهای دولت قطر و شخص امیر قطر برای حل و فصل مباحثی که در منطقه وجود دارد و برخی مباحثی که در رابطه با ایران است تشکر می نماییم. از تلاشهای صادقانه امیرقطر قدردانی می نماییم و دوستی با قطر را ارج می نهیم.
وی در ادامه نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد روابط ایران و چین و روند اجرای توافقنامه ۲۵ ساله همکاریهای راهبردی تهران و پکن و همین طور اخبار انتشار یافته در مورد همکاریهای دو کشور در ارتباط با ساخت هواپیما اضافه کرد: روز گذشته گروه دوستی پارلمان ایران و چین با آقای امیرعبداللهیان و تعداد دیگری از مقامات ارشد وزارت خارجه دیدار داشتند. در این دیدار آقای صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه نیز حضور داشت و در مورد پروژه های که باید اجرا شود گفت و گو و رایزنی شد.
وی اظهار داشت: در مورد اجرائی شدن سند همکاری ۲۵ ساله بین ایران و چین نیز قرار شده هر وزارت خانه و بخشی که پروژه آن به جایی رسیده که قابل اعلام است و یا به مصحلت بود اعلام نماید.
خطیب زاده اضافه کرد: در مورد همکاری در حوزه هوا و فضا و هواپیما گفت وگوهایی صورت گرفته ولی نمی توانم بگویم که به تفاهمی رسیده است و یا من اطلاعی در مورد آن ندارم.
سخنگوی وزارت خارجه همین طور در پاسخ به این سؤال که یکی از نمایندگان مجلس اخیرا در جمع خبرنگاران اعلام نموده که آقای باقری بزودی عازم وین خواهند شد گفت: من چنین خبری را نشیده ام.
او خطاب به خبرنگار پرسش کننده اظهار داشت: مناسب می باشد از همان نماینده محترمی که این اظهارات را مطرح کرده بپرسید و من چنین خبری ندارم.
وی همین طور در پاسخ به سوال دیگر همین خبرنگار در ارتباط با اظهارات بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از سفر آقای مورا به تهران در خصوص این که مذاکرات از بن بست خارج شده اظهار داشت: در مورد اظهارات ایشان به نظرم باید بیشتر جنبه ایجابی این اظهارات مدنظر قرار بگیرد. اینکه در یک یا دو نقطه اختلافاتی در مذاکرات داشته باشیم یک امر غیر طبیعی نیست. رفت و آمدهای پیام ها هیچگاه در هیچ نقطه ای متوقف نبوده است و همانطور که گفتم مناسب می باشد از منظر ایجابی به این اظهارات دقت کنیم.
وی اضافه کرد: ملاقات ها در تهران مسیر درستی را پیش آورده است حرکت رو به جلو بوده است ابتکاراتی که اعلام شده از طرف ایران قابل اجرا می باشد و به نظر می آید از نظر اتحادیه اروپا قابل اجراست. تنها منتظر تصمیم واشنگتن هستیم. ما حالا نسبت به پیش از سفر آقای مورا در تهران در موقعیت بهتری قرار داریم.
خطیب زاده اظهار داشت: آن چه که امروز در دسترس می باشد چند قدم جلوتر از پیش از سفر آقای مورا به تهران است.
وی همچنینن در پاسخ به سوالی در مورد روابط ایران و آذربایجان و برگزاری نشستی در این کشور در یکی از مناطق آزادشده در آذربایجان با حضور بعضی از کشورهای منطقه بدون حضور ایران و اظهارات رییس جمهور این کشور در خصوص این که ایران چند نفر از اتباع آذربایجانی که مورد تعقیب این کشور هستند را باید به آذربایجان برگرداند اظهار داشت: ایران و جمهوری آذربایجان طی چند ماه گذشته تلاش کردند که از سوءتفاهم هایی که گاهی در حوزه فضای رسانه ای یا با بیان بعضی از نقل قولها ایجاد می شد عبور کند. ایران تمام موارد و دیدگاه های خودرا از راه مجرای خودش هم به سفارت آذربایجان در تهران و هم از راه وزارت امور خارجه آذربایجان به مقامات این کشور منتقل کرده است. کوشیده ایم بعنوان ایران برخی اشتباهاتی که از طرف هر کدام از همسایگان انجام می شود با یک نگاه برادرانه و مصلحانه اصلاح نماییم. ما مطمئن هستیم که جای اظهارات در ملاقات هاست و اگر سرویس اطلاعاتی یک کشور اطلاعات خاصی دارد باید در قالب معمول خود این موضوعات مطرح و پیگیری شود و این دیدگاه به مقامات آذربایجان منتقل شده است.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با درخواستهای فرابرجامی و این که آیا ایران نیز در خواستهای فربرجامی دارد، گفت: این آمریکا است که به تعهدات خود در برجام گاهی بعنوان برچسب فرابرجامی می زد که این از اساس غلط است. آمریکا از ابتد ای مذاکرات هر آنچه باید انجام می داده و لی مایل به انجام آن نبوده به آن برچسب فرابرجامی زده است. آمریکا باید بر طبق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به تعهدات خود ذیل برجام عمل کند چنانکه امکان انتفاع کامل اقتصادی ایران از برجام فراهم گردد و تجارت خارجی ایران عادی شود. آمریکایی ها نمی توانند صحبت از توافق کنند ولی در عین حال بخواهند بخشی از فشار حداکثری مقابل ایران را حفظ کنند.
خطیب زاده همین طور خاطرنشان کرد: آنها نمی تواند فشار حداکثری و پیچ و مهره ها بر ای فشار بر ایران را حفظ کنند و از جانب دیگر فکر کنند که می توانند به توافقی برای بازگشت به برجام برسند.
سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد گزارش اخیر بلومبرگ در خصوص اینکه بازرسی های بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته ای ایران طی چند وقت اخیر رکورد زده است، خاطرنشان کرد: ما عضو ان پی تی و پادمان هستیم و در قالب توافق فنی رفتار آژانس یعنی حفظ بی طرفی و عدم سیاسی کاری آن همیشه روابط نزدیکی با آژانس داشته ایم و در قالب مقررات مراودات معمول بین ایران و آژانس در جریان است.
وی افزود: در دوران جدید نیز که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از طرف ایران متوقف شده است در قالب ان پی تی همکاری بین ایران و آژانس ادامه دارد.
خطیب زاده اظهار داشت: در مورد این مسائل گزارش های آژانس باید مبنا باشد نه گزارش های پراکنده ای که در بعضی از رسانه ها مطرح می شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه همین طور در پاسخ به سوالی در ارتباط با افغانستان و همین طور فعالیتهای آقای کاظمی قمی نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان گفت: ایشان در جلسات وزارت خارجه حضور دارند و کارها در ارتباط با مسائل در ارتباط با افغانستان با هماهنگی کامل به جلو می رود.
وی همچنین در پاسخ به این سؤال که شما گفتید که اگر آمریکا به پیشنهادات مطرح شده پاسخ دهد ما به وین برمی گردیم آیا این بازگشت به وین برای ادامه مذاکرات است یا امضای توافق تاکید کرد: در مورد وین مذاکرات متوقف نشده است که بخواهد در وین ادامه پیدا کند. همانطور که پیش از این بارها گفته ام پیام ها بین طرفین به صورت مستمر رد و بدل شده است و سفر اخیر آقای مورا به تهران در این خصوص بود که در رفت و برگشت ها تسریع پیدا کند.
وی اظهار داشت: در مورد معدود مسائل باقی مانده اما مهم، اگر مسائل حل شود به وین برای اعلام توافق می رویم.
خطیب زاده همین طور در مورد اخبار انتشار یافته در ارتباط با سفر رییس جمهور به بعضی از کشورهای منطقه حوزه خلیج فارس و همین طور اینکه آیا امیر قطر در مسافرت به تهران حامل پیام خاصی بودند، اظهار نمود: همانطور که هفته قبل اعلام کردم آقای رئیسی بزودی عازم یکی از کشورهای خلیج فارس خواهند بود و موقعی که سفر نهایی شود دفتر رییس جمهور در این حوزه اطلاع رسانی لازم را انجام خواهند داد.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: برنامه منطقه ای آقای رییس جمهور با قوت درحال پیگیری است. هم سفر ایشان به دوحه و هم سفر اخیر امیر قطر و سفر آتی رییس جمهور به یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس حاکی از اهمیتی است که ما برای روابط با همسایگان مان قائل هستیم.
وی خاطرنشان کرد: آن چه که در سیاست خارجی به صورت گذاره به اطلاع می رسد در عمل شاهد آن هستیم. امیدواریم سفر آتی رییس جمهور به آن کشور همراه با دستاوردهای خوبی برای مردم دو کشور و منطقه باشد.
این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص اینکه نماینده آمریکا در امور یمن اعلام نموده که ایران نقش منفی در آتش بس در یمن ایفا می کند و علیرغم اینکه عربستانی ها به دنبال این هستند که موضوع یمن به نتیجه برسد ایران اراده ای برای حل موضوع یمن ندارد، خاطر نشان کرد: برخی اوقات آدم احساس می کند که مقامات ایالات متحده نه فقط جغرافیا را خوب نمی شناسند بلکه تاریخ را هم فراموش می کنند گرفتار آلزایمر سیاسی هستند و نقش چند روز قبل خودشان را هم فراموش می کنند.
خطیب زاده با تکیه بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از روز اول کوشیده راه حل سیاسی در یمن جواب دهد جنگ در این کشور تمام شود و مردم یمن دسترسی آزاد و مناسب برای تامین مایحتاج خود داشته باشند و محاصره مردم این کشور برداشته شود، اظهار نمود: آن ائتلاف جنگ طلبی که جنگ را چندین سال ادامه داد با حمایت و چک سفید امضای ایالات متحده، باید پاسخگو باشد.
وی خاطرنشان کرد: البته این صحبت ها ما را نگران می کند که نکند آنها باردیگر تصمیم به شعله ور ساختن جنگ در یمن دارند من به آنها سفارش می کنم مواضع و عملکرد خود در چند سال گذشته در ارتباط با این بحران را مرور کنند.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگر در مورد وضعیت اسدالله اسدی دیپلمات بازداشت شده ایران در بلژیک و دست نوشته های انتشار یافته منتسب به وی که او از حقوق بدیهی اش در جریان این بازداشت محروم است، افزود: متاسفانه یک دیپلمات جمهوری اسلامی ایران با نقض بدیهی ترین مصونیت ها و نقض کنوانسیون ۱۹۶۱ وین بر خلاف مقررات و معاهدات بین المللی و با نقض آشکار مصونیت ها و حقوق این دیپلمات توسط دولت آلمان و بلژیک دستگیر شده. کل فرایند این مورد غیرقانونی بوده ایشان در شرایط نامناسبی نگهداری شده و حقوقش نادیده گرفته شده است.
خطیب زاده افزود: اینکه مصونیت های دیپلماتیک و بدیهیات رعایت نشده و بدعتی در حقوق دیپلماتیک توسط کشورهای اتحادیه اروپا رخ داده است جای تاسف دارد.
وی اضافه کرد: البته ایران هم از مجاری دوجانبه و هم مجاری خاص خود این مورد را پیگیری کرده و ترجیح بر این بوده از همین طریق حل شود و ارجاع به مراجع ذی ربط بین المللی و حقوق بشری در دستور کار جدید قرار گرفته است.
خطیب زاده افزود: جای تاسف است که دولت های اروپایی فکر می کنند برای مجرمین، جاسوسان و کسانی که با نقشه وارد ایران شده اند و کارهای ضد امنیت ملی انجام داده اند، می توانند هیاهو و ادعا کرده و این نمایش ها را برقرار کنند در حالیکه خود آنها ناقض حقوق اولیه یک دیپلمات ایرانی هستند.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همین طور در خصوص حق آبه ایران از هیرمند و اظهارات وزیر خارجه در این ارتباط خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: از دو منظر می توانم به این سؤال پاسخ دهم یکی از منظر حاکمیتی که من از این منظر عنوان می کنم و بعد دیگر بعد توجه به شرایط اقلیمی منطقه غرب آسیا که از فقدان استانداردهای محیط زیستی رنج می برد.
خطیب زاده با بیان اینکه موضوع محیط زیست، موضوعی است که همه مشترکا در این منطقه باید به آن توجه نمایند، اظهار نمود: تلاش می نماییم که در تیرماه میزبان وزیران محیط زیست کشورهای منطقه در تهران باشیم تا درباره محیط زیست، ریزگردها و موضوع آب صحبت نماییم.
وی افزود: با بعضی از کشورها در ارتباط با موضوع آب دارای معاهدات لازم الاجرا هستیم همچون با افغانستان. ما با هیات های حاکمیتی و دولت ها معاهده نمی بندیم ما با حاکمیت ها توافق می نماییم. در سال ۱۳۵۱ معاهده لازم الاجرایی بین ایران و افغانستان به امضا رسید. این معاهده بند داوری و قسمت های لازم الاجرا دارد و قابل پیگیری می باشد، البته ما همیشه کوشیده ایم که با همسایگان از مسیر دوجانبه جلو برویم و رجوع به بندهای داوری آخرین راهکار است که امیدواریم مجبور نشویم که به آن سمت حرکت نماییم.
سخنگوی وزارت خارجه همین طور در ارتباط با نوع نگاه ایران به طالبان و آیا این نگاه عوض شده و ما دولت طالبان را به رسمیت می شناسیم، تصریح کرد: سفرها بین ایران و شخصیت های افغانستانی و حتی هیات حاکمه سرپرست افغانستان بطور معمول انجام می شود و چیز جدیدی نیست. موضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با افغانستان یک موضع اصولی و مبتنی بر واقعیت های افغانستان و اصول سیاست خارجه ایران است.
این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: ما بارها اعلام نموده ایم که هیات حاکمه سرپرستی افغانستان مسئولیت قطعی برای تامین امنیت در داخل افغانستان و اینکه گروههای تروریستی تهدیدی مقابل همسایگان نباشند، دارند و باید تلاش کند که به سمت تشکیل دولت فراگیر و همه شمول در افغانستان برود و این موضع و نگاه ماست که در ضمن ماه های گذشته بارها اعلام و پیگیری شده است. ما درباره همه مردم افغانستان به شمول همه اقوام و گروه ها جدی هستیم و وضعیت آنها برایمان مهم می باشد.
خطیب زاده همچنین در این جلسه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در وین در ارتباط با مذاکرات وین تصریح کرد: نقش روسیه در مذاکرات وین نقش سازنده و مثبتی بود. من درباره توئیت های پراکنده افراد صحبت نمی کنم. صدایی که ما می شنویم صدایی است که در ملاقات آقایان لاوروف و امیرعبداللهیان در مسکو همه شنیدند و هم لاوروف پشت تریبون اعلام نمود که اگر امروز توافق شود روسیه هیچ مشکلی ندارد و تلاش می کند و موضع رسمی دولت روسیه را گفت و هم آقای امیرعبداللهیان موضع ایران را به صراحت بیان نمودند.
خطیب زاده در بخشی دیگری از صحبت های خود در پاسخ به این سؤال تصریح کرد: درباره روسیه طبیعی است جنگی که در اوکراین رخ داده و اختلافات عمیق بین روسیه با غرب و آمریکا، شاید نقش روسیه را در حوزه میانجیگری در بعضی موضوعات همچون برجام و مذاکرات کم رنگ تر کند.
این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سوال دیگری در مورد سفر انریکه مورا هماهنگ کننده مذاکرات وین به تهران و اینکه آیا دست خالی آمد و دست پر رفت یا آنها هم ابتکار و پیشنهادی داشتند؟ اضافه کرد: آقای مورا با دستورکار مشخصی به ایران آمدند. مذاکرات در تهران همراه با ابتکارات ویژه خاص ایران بود. ایران از شروع مذاکرات، چندین بار این خلاقیت ها را به کار برد که کم کاری ها و عدم تصمیمات سیاسی طرف مقابل را مرتفع کند. متاسفانه تا امروز توافق، منتظر تصمیم سیاسی در واشنگتن است.
خطیب زاده با بیان اینکه گاهی صحبت هایی از طرف مقامات در واشنگتن شنیده می شود که در جهت بازی نخ نمای مقصرنمایی است و در همین راستا برخی جملات تکراری را مدام تکرار می کنند و الحمدالله خسته هم نمی شوند، اظهار داشت: همه واقعیت موضوع را می دانند، آنچه ایران خواسته تنها حقوق خودش است و چیزی بیشتر از حقوقش نخواسته و بیشتر از آن چه در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ تعهد داده شده، نخواسته است.
وی افزود: اصطلاحاتی مانند « فرا برجامی» که گاهی از طرف مقامات آمریکایی می شنوید، موضوعی است که آنها از روز اول مذاکرات هر جایی که نخواستند توافق کنند و به تعهدات شان عمل کنند یک برچسب فرابرجامی به آن زدند که به تعهدات شان عمل نکنند.
خطیب زاده خاطرنشان کرد: آنچه ایران گفته روشن است باید تمامی بخش ها و مؤلفه های فشار حداکثری و هر آنچه دولت قبلی آمریکا یعنی ترامپ گذاشته و باید این پیچ و مهره ها باز شود. دولت بایدن یک مرتبه باید تصمیم بگیرد که آیا می خواهد در میراث ترامپ باقی بماند و یا به تعهداتش ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ پایبند باشد و میراث جدیدی را برای آمریکا در عرصه حقوق بین الملل به جا بگذارد؟
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره بازداشت انریکه مورا در فرودگاه فرانکفورت آلمان پس از بازگشت از تهران و ارتباط آن با سنگ اندازی صهیونیست ها در جریان مذاکرات وین اظهار داشت: ما نیز بعضی از گزارش های پراکنده را در این ارتباط دیدیم. بدنامی رژیم صهیونیستی بر همه آشکار است که در همه فرآیندها مداخله می کند.
وی اضافه کرد: درباره بازداشت آقای مورا از نزدیکان ایشان سؤال کردیم، گویی موضوع ظرف چند دقیقه مرتفع شد و بهتر است خود ایشان و اتحادیه اروپا در این حوزه توضیح دهند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد اجرای حکم احمدرضا جلالی و سفارش نامه های مسافرتی بعضی از کشورهای اروپایی به شهروندانشان برای عدم سفر به ایران و همین طور بازداشت اخیر دو شهروند اروپایی در ایران و بعضی از اظهارنظرها در خصوص اینکه ایران به دنبال مبادله آنها با آقایان حمید نوری و اسدالله اسدی است، خاطرنشان کرد: آقای جلالی سه سال قبل دستگیر شده است، حکم امنیتی دارد، جاسوسی کرده است، همکاری نزدیک با موساد داشته است و از راه یکی از کشورهای اروپایی ضد امنیت جمهوری اسلامی ایران کار کرده و موجب خسارت جانی مقابل دانشمندان ما شده است.
این دیپلمات کشورمان اظهار نمود: موضوع ایشان کاملا روشن است و اینکه برخی گروکشی ها انجام می شود نه قابل قبول است و نه پذیرفتنی است.
خطیب زاده همین طور اظهار داشت: حکم جلالی قطعی است و قوه قضاییه آنرا اعلام نموده است. درخواست داشته اند اجرای حکم در زمان دیگری صورت گیرد که درحال بررسی در قوه قضاییه این مورد را پیگیری می کنند.
وی همچنین در پاسخ به سوال هشدارهای چند کشور اروپایی به شهروندانشان در مورد سفر به ایران اظهار نمود: بهتر است بجای اینکه بگوییم کشورهای اروپایی بگوییم کدام کشورها این سفارش نامه ها را داده اند. این کار را انگلیس و سوئد انجام داده است. این یک سیاست شناخته شده است که انگلیسی ها و بتازگی سوئدی ها به آن پیوسته اند. آنها بجای اینکه مواضع خودرا پشت تریبون ها اعلام کنند مواضع خودرا در چارچوب هشدارهای سفر بیان می کنند. منظورشان از این هشدارها در مورد سفر به ایران این است که وضعیت ایران را فوق العاده نشان دهند و بگویند وضعیت ایران آرام نیست. من آنها را دعوت می کنم بجای این هشدارهای تکراری مواضع خودرا پشت تریبون ها بگویند.
خطیب زاده با بیان اینکه بیش از نیم میلیون ایرانی در انگلیس حضور دارند و تعداد زیادی از آنها به ایران رفت و آمد دارند و هیچ مشکلی هم ندارند خطاب به دولت انگلیس و سوئد اظهار داشت: آنها اهتمام کنند جاسوس نفرستند و اهتمام کنند از ایرانی های پرافتخار استفاده های دیگری نکنند. هموطنان عزیز باید مراقب باشند که سرویسهای اطلاعاتی بعضی از این کشورها رویکردشان را عوض کرده اند و تلاش می کنند که دانسته از این عزیزان سوءاستفاده هایی را انجام دهند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در خصوص اینکه ادعاهای ایران درباره ریزگردها به خاطر سدسازی های صورت گرفته در ترکیه مبنای علمی ندارد، خاطرنشان کرد: ما باید علم را به دانشمندان بسپاریم و باید به یکدیگر کمک نماییم که مشکلات زیست محیطی را حل نماییم. باید مشترکا اقداماتی مناسب و اجرائی برای حل مشکل آب، محیط زیست و ریزگردها انجام دهیم.
خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری در مورد برگزاری انتخابات پارلمانی در روز گذشته در لبنان و ادعای بعضی از مقامات حزبی و جناحی این کشور در ارتباط با دخالت ایران در امور داخلی لبنان و همین طور تلاشهای برخی دیگر از کشورها برای مداخله در امور لبنان اظهار کرد: عملکرد هر طرفی نشان داده است که دوست زمان سختی کشورها، کدام طرف ها هستند و کدام طرف ها و کنشگران تنها به فکر اهداف سیاسی خود هستند و همه چیز را مشروط کرده و تلاش می کنند اهداف سیاسی خودرا با تحریم و گرسنه نگه داشتن ملت ها و محاصره ملت ها و محروم کردن آنها از حق طبیعی حیات شان جلو ببرند.
وی با بیان اینکه ایران برعکس، همیشه کوشیده در کنار مردم لبنان برای تحقق خواست و اراده آنها باشد، خاطرنشان کرد: ایران هیچگاه اهتمام نکرده در سیاست داخلی لبنان ورود کند. اتفاقا این نقطه ای بوده که برای آنها شکست بوده است چونکه در کارنامه آنها از گروگانگیری نخست وزیر این کشور تا محاصره، تحریم، دخالت و پول دادن به رسانه ها برای اینکه از این گونه مطالب بزنند دیده می شود.
خطیب زاده افزود: سیاست ما همچنان این است که مردم رشید و بالغ لبنان خودشان در مورد این کشور تصمیم بگیرند و باید همه کشورها به این مورد احترام بگذارند ایران هم در کنار مردم لبنان به خواست و انتخاب آنها احترام می گذارد.
سخنگوی وزارت خارجه در مورد دیپلماسی ورزش و اینکه آیا در جریان سفر امیر قطر به تهران با عنایت به برگزاری بازی های جام جهانی فوتبال در این کشور رایزنی بین مقامات دو کشور در ارتباط با مشارکت ایران برای برگزاری این مسابقات صورت گرفت، گفت: اتفاقا پیش از آمدن به این جلسه با وزیر ورزش صحبت می کردم ایشان برنامه ریزی خوبی جهت کمک به فدراسیون فوتبال انجام داده و وزارت خارجه همراه با وزارت ورزش در کنار فدراسیون فوتبال است و هر جا که گفته اند و لازم بوده ما تلاش خودرا به کار بسته ایم.
خطیب زاده اظهار داشت: دو سه روز قبل نیز با سرپرست تیم ملی دیدار کوتاهی داشتم آقای استیلی اینجا آمدند ما پیشنهادات وزارت خارجه را مرور کردیم و فدراسیون فوتبال بر طبق نیاز و برنامه های خودش برخی را پذیرفته و برخی را بررسی می کند. ما مواردی که امکان بازی های دوستانه و کمک و مساعدت بوده است را به وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال گفته ایم.
وی افزود: ان شاءالله شاهد حضور موفق تیم ملی در مسابقات جام جهانی قطر خواهیم بود و ما مساعدت های لازم را در این حوزه انجام خواهیم داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با مذاکرات برجامی اخیر وزیران خارجه آمریکا و فرانسه گفت: ما همچنان منتظر پاسخ واشنگتن به خواسته های منطقی و اصولی ایران و متنی هستیم که ایران و ۱+۴ در مورد آن توافق کرده اند. فکر می نماییم واشنگتن می داند که باید چه کاری کند که توافق در دسترس تر از آن چیزی که امروز است قرار گیرد. در راه درستی حرکت شده و ابتکارات خوبی هم بر روی میز است. فکر می نماییم یک تصمیم سیاسی در واشنگتن گرفته شود می توانیم پرونده این مذاکرات را ببندیم.
خطیب زاده همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد اظهارات برخی مقامات اروپایی و آمریکایی در مورد فروش نفت ایران به بعضی از کشورها با عنایت به سفر اخیر وزیر نفت ایران به منطقه آمریکای لاتین تصریح کرد: فارغ از اینکه واشنگتن و بعضی از پایتخت های اروپایی که می گویند ایران همیشه موضوع فروش نفت خود، سهم خود از بازار نفت و حضور مقتدرانه خود در بازار انرژی را پیگیری می کند و خواهد نمود. اینکه بعضی از اظهارات از جانب این مقامات مطرح می شود در بازی داخلی بلوک بندی های خودشان است و آنچه که برای ما مهم می باشد این است که منافع مردم ایران در بازار انرژی تامین گردد.
وی همین طور در مورد عدم محکومیت ترور خبرنگار الجزیره از طرف نهادهای بین المللی و کشورهای مدعی حقوق بشر نیز اضافه کرد: متاسفانه شاهد این هستیم بعضی از آنهایی که ادعای حقوق بشر دارند تنها و تنها به مبتذل ترین وجه ممکن از این مفهوم و ارزش متعالی انسانی استفاده می نمایند و فقط از این مفهوم و ارزش برای پیشبرد اهداف خودشان استفاده می نمایند. مثال های زیادی از استانداردهای دوگانه در رفتار آنها در ارتباط با موضوع حقوق بشر وجود دارد که جدید ترین و واردترین آن به نوع عملکرد آنها در موضوع ترور خبرنگار الجزیره است و ما شاهد این بودیم که رژیم بی رحم صهیونیستی حتی به تشییع جنازه این خبرنگار هم رحم نکرد. این چهره بدون روتوش رژیم اشغالگر قدس است. این رژیم در حضیض مشروعیت خودش قرار دارد که به یک خبرنگار نیز رحم نمی کند و حتی به مراسم خاکسپاری جناره آن نیز حمله می کند.
سخنگوی وزارت خارجه همین طور در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به سفر وزیر خارجه به امارات جهت شرکت در مراسم رییس فقید امارات متحده عربی و تاثیر تحولات فعلی در امارات بر روابط دو کشور گفت: من درگذشت رییس امارات را به ملت و دولت دوست، امارات تسلیت می گویم و امیدوارم رییس جدید این کشور آقای محمد بن زائد برای کشور امارات شکوفایی و آینده ای بهتر و همین طور حضور و انتخاب وی برای منطقه پیام آور ثبات، صلح و دوستی باشد.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود اضافه کرد: روابط ایران و امارات متحده عربی بعنوان دو همسایه فارغ از رفت و آمدهاست و اتفاق ناگوار اخیر در امارات یعنی از دست رفتن رییس این کشور و روی کار آمدن رییس جدید، می تواند مسیر خودش را طی نماید. فرصت ها و فضای جدیدی در روابط بوجود آمده و امیدواریم این فرصت بوجود آمده در روابط در دوران محمد بن زائد به مرحله جدیدی برسد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد سفر خانم دوهان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور تحریم ها به ایران نیز اظهار داشت: خانم دوهان ایران هستند و تا پس فردا ملاقات ها و گفت وگوهایشان ادامه دارد. ایشان بر طبق درخواست خودش به ایران آمد و بر طبق برنامه های خودش ملاقات هایش را انجام می دهد و فکر می کنم در روز چهارشنبه جمع بندی سفرش را به رسانه ها اعلام خواهد نمود.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای این نشست گزارشی از عملکرد وزارت خارجه و شخص وزیر خارجه ارائه داد.
1401/02/29
14:07:44
5.0 / 5
188
تگهای خبر: استاندارد , انرژی , برق , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز