پولیتیكو در گزارشی ادعا كرد

پیام برجامی انریکه مورا به تهران

پیام برجامی انریکه مورا به تهران نشریه پولیتیکو در گزارشی با استناد به اظهارات مقامات و دیپلمات های غربی، جزئیاتی را درباره دستور کار سفر اخیر نماینده اتحادیه اروپا به تهران برای مذاکره پیرامون وقفه به وجود آمده در مذاکرات وین و مسائل باقی مانده در این مذاکرات بیان نمود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، نشریه پولیتیکو در گزارشی درباره سفر اخیر انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین و معاون مسئول سیاست خارجی آن به تهران و رایزنی درباره وقفه به وجود آمده در مذاکرات با اشاره به اینکه ایران طی این دیدارهای دو روزه برای از سرگیری مذاکرات هسته ای متوقف شده از خود آمادگی نشان داده، مدعی شد: اما هنوز از درخواستش، منصرف نشده است.
پولیتیکو افزود: انریکه مورا، مقام ارشد اتحادیه اروپا که هماهنگ کننده مذاکرات وین است، با هدف کوشش برای برطرف نمودن وقفه چند هفته ای در مذاکرات[غیرمستقیم] میان آمریکا، ایران و قدرت های غربی به تهران سفر کرده بود. مقامات ارشد غربی به پولیتیکو گفته اند، مذاکرات در تهران که از چهارشنبه تا پنج شنبه طول کشید، پیش‍ رفت جدیدی حاصل کرد اما توافق هنوز با قطعی شدن فاصله دارد.
در گزارش این نشریه آمده است که مذاکره کنندگان در تلاشند راهی برای احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ پیدا کنند که در ازای لغو تحریم ها سبب محدودسازی برنامه هسته ای ایران می شد. آمریکا در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد. درخواست ایران است که آمریکا نام سپاه پاسداران ایران را که شاخه ای قدرتمند از نیروهای نظامی ایران است، از «فهرست سازمان های تروریستی خارجی» حذف کند. مورا اهتمام داشته است دراین زمینه میانجی گری کند، چون ایران از مذاکره مستقیم با آمریکا خودداری می کند.
همچنین در این گزارش مطرح شد: طبق ادعای مقامات غربی، مورا این پیام را [به ایران] منتقل کرده است که آمریکا ممکنست درباره موضوع سپاه پاسداران مذاکره کند اما تنها زمانی که مذاکرات هسته ای به سرانجام برسد.
در ادامه این گزارش ادعا شده که ایران از این مساله صرف ‎نظر نکرده اما نشان داده است در این اثنا، آماده از سرگیری مذاکرات درباره موضوعات دیگر است و ممکنست درخواست های بالقوه جایگزینی برای آن عرضه نماید.
پولیتیکو علاوه بر این مطرح کرد: با به انتها رسیدن دیدارها در هفته گذشته، مقامات بطور علنی اشاره کردند که پیش‍ رفت های اندکی به وجود آمده است. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بتازگی در ضمن نشست وزرای امور خارجه کشورهای G۷ گفت، سفر مورا به تهران «بهتر از آن چه انتظار داشتیم، پیش رفت». او ادعا نمود مذاکرات «متوقف شده از سر گرفته شده است».
در این گزارش آمده است: مسئله قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرستی موسوم به لیست سازمان های تروریستی خارجی از مسائل اصلی مورد بحث در مذاکرات است. متن توافق عملا نهایی شده است، جز دو نکته جزیی که مقامات غربی آنرا «مسائل فنی مربوط به لغو تحریم ها» تلقی کرده و باید به زودی حل شوند.
پولیتیکو همین طور نوشت: آمریکا در دوران دولت دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین این کشور، در امتداد سیاست او در قبال ایران موسوم به «فشار حداکثری» که بعد از خروج از توافق اتخاذ نموده بود، نام سپاه پاسداران را در این لیست قرار داد. در صورتیکه واشنگتن از همان ابتدا پیشنهاد کرد اگر ایران تعهد کند که در منطقه به آمریکایی ها حمله نکند و از طرح ترور مقامات پیشین آمریکایی صرف نظر کند، نام سپاه پاسداران را از این لیست خارج می کند، مخالفت روزافزونی با این اقدام میان جمهوری خواهان و دموکرات ها در واشنگتن وجود دارد. مخالفان استدلالشان این است که سپاه پاسداران سازمانی تروریستی می باشد که چندین نفر از آمریکایی ها را کشته است و باید با آن این طور رفتار شود.
در گزارش این نشریه ادعا شده است: مورا این پیام را به علی باقری کنی، مذاکره کننده اصلی ایران در مذاکرات وین منتقل کرد که آمریکا بعنوان قسمتی از توافق، نام سپاه را از این لیست خارج نخواهد کرد اما ممکنست در آینده درباره آن مذاکره کند. مورا هیچ پیشنهاد جدیدی را از طرف آمریکا مطرح نکرد. هم اکنون، دیپلمات های غربی منتظر تهران هستند تا درخواست های بالقوه جایگزینی مطرح کرده و به واشنگتن فرصت بدهد تا درباره امتیازهای دیگری که می تواند بدهد، فکر کند.
در این گزارش هدف، پیدا کردن راهی برای دو طرف عنوان شده که به هر دو اجازه بدهد برای توافق در داخل کشور مقبولیت ایجاد کنند و آمده است: مقامات غربی می گویند، اگر این پیشنهادها واقع بینانه باشند، طرفین مذاکرات باردیگر طی هفته های آتی برای مذاکرات حضوری دیدار می کنند، اما هنوز تصمیمی گرفته نشده است.
1401/02/31
22:06:11
5.0 / 5
196
تگهای خبر: تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز