در كنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی

اسلامی: ایران به توافق 2015 متعهد است

اسلامی: ایران به توافق 2015 متعهد است به گزارش خبرگزاری نفت و گاز، رئیس سازمان انرژی اتمی بر ضرورت خاتمه دادن به ادعاهای واهی ضد برنامه ها و فعالیتهای صلح آمیز هسته ای ایران و نظارت و راستی آزمایی بی طرفانه و مستقل آژانس تاکید نمود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، محمد اسلامی در شصت و ششمین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: برنامه های توسعه ای جمهوری اسلامی ایران در جهت پیشرفت و گسترش عدالت با هدف دستیابی به توسعه پایدار است؛ سند جامع راهبردی توسعه صنعت هسته ای برای افق ۲۰ ساله در سطح ملی به تصویب رسیده و در دستور کار سازمان انرژی اتمی ایران قرار گرفته است.
اسلامی بیان نمود: بر طبق این سند؛ سهم برق هسته ای در سبد انرژی کشور به حداقل ۲۰درصد از کل برق کشور افزایش خواهد یافت و در این خصوص راه اندازی ۱۰ هزار مگاوات برق هسته ای جدید برای سالهای آتی پیشبینی شده است.
وی اظهار داشت: در این سند همینطور توسعه تولید و کاربرد رادیوایزوتوپ ها، کاربرد گسترده پرتو در زمینه های سلامت، کشاورزی، محیط زیست و صنعت پیشبینی شده است.
وی افزود: در این رابطه جمهوری اسلامی ایران از ابتکار پرتوهای امید که مبحث اصلی مجمع سال ۲۰۲۲ است، استقبال می کند.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: آژانس مسئولیت ویژه ای در زمینه تحقق هدف جهانی برای به صفر رساندن تولید گاز کربن تا ۲۰۵۰ برعهده دارد؛ خوشبختانه مدیر کل آژانس اهمیت این مورد را در مجامع بین المللی مختلفی همچون در بیست و ششمین کنفرانس کشورهای عضو کنوانسیون سازمان ملل متحد در رابطه با تغییرات اقلیمی که در گلاسکو برگزار شد و همینطور طی دهمین نشست کنفرانس بازبینی NPT در نیویورک برجسته ساخته است.
وی خاطرنشان کرد: برجام نتیجه تلاشی جمعی است که در برگیرنده توازنی حساس، مرکب از مسئولیت ها و اقدامات متقابل است که طی آن ایران محدودیت در فعالیتهای غنی سازی، کاهش سرعت و ظرفیت فعالیتهای هسته ای و سیستم راستی آزمایی سختگیرانه ای را برای مدت مشخص شده ای، می پذیرد و در ازای آن، طرف مقابل می بایست تحریم های ظالمانه غیرقانونی و موانع در رابطه با ازسرگیری همکاری ها و مراودات مالی، تجاری و اقتصادی ایران را حذف کرده و ادعاهای واهی ضد برنامه ها و فعالیتهای صلح آمیز ایران را خاتمه دهد.
اسلامی بیان نمود: آمریکا برخلاف خواست جامعه جهانی، مفاد برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کرده، از این توافق خارج شده و به سیاست منحوس فشار حداکثری متوسل شده که در اجرای آن شکست خورده و به بی اثر بودن این سیاست اعتراف کرده است.
معاون رئیس جمهور اظهار داشت: بعد از گذشت ۲.۵ سال، آمریکا تحریم های فزاینده ای را ضد بخش های مختلف اقتصاد ایران اعمال کرده و سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا هم با بی عملی در مقابل آن مواجه بوده اند؛ بنابراین مجلس شورای اسلامی قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران را تصویب کرد که در آن سازمان انرژی اتمی ایران ملزم به اجرای اقدامات مشخصی شده است.


اسلامی اظهار نمود: همان گونه که در فرصت های متعدد بیان شده است؛ جمهوری اسلامی ایران همچنان به توافق ۲۰۱۵ متعهد است، اقدامات جبرانی ایران در پاسخ به نقض تعهدات طرف های مقابل صورت گرفته است. درصورتیکه دیگر طرف های این توافق با رفع همه موانع و برداشتن تحریم ها به تعهدات خود بازگردند؛ تداوم اقدامات اجرایی ایران با کسب مجوز قانونی از مجلس شورای اسلامی تعیین خواهد شد.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره حامی اجرای کامل و غیرتبعیض آمیز معاهده عدم اشاعه و موافقت نامه های جامع پادمان بوده است؛ ایران سابقه ای مثال زدنی در همکاری با آژانس در این حوزه دارد.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: مایلم روشن سازم که هیچ گونه فعالیت یا مواد هسته ای اعلام نشده در ایران وجود ندارد و تمامی اتهامات صرفاً مبتنی بر اطلاعات ساختگی و نادرست رژیم غاصب اسرائیل است. جمهوری اسلامی ایران حقیقتا انتظار دارد که آژانس گزارش دهی، نظارت و راستی آزمایی خویش را به صورت حرفه ای، بی طرفانه و مستقل تر انجام دهد.
وی اظهار داشت: انتظار داریم که آژانس برای حفظ اعتبار و انسجام خود اجازه ندهد بعضی از عناصر؛ اتهامات کهنه ای را که در سال ۲۰۱۵ بسته شده اند و باردیگر تاکید می کنم اتهامات کهنه ای را که در طول سالیان مطرح شده و در سال ۲۰۱۵ بسته شده است را به بهانه های مختلف بازخوانی و مطرح کنند.
اسلامی اظهار داشت: ما معتقدیم که آژانس باید از اتکا به اطلاعات بی اساس از راه منابع غیرقابل اعتماد دوری کرده و از سیستم راستی آزمایی قوی تبعیت کند و تنها زمانی این جریان قابل بازگشت است که تحریم های غیرقانونی وضع شده ضد ملت ایران به بهانه های واهی لغو شود و ما همواره آماده گفتگو و تعامل بوده ایم و خواهیم بود.
گفتنی است مهندس اسلامی در این سفر با رافائل گروسی مدیرکل آژانس و برخی همتایان از دیگر کشورها دیدار و گفتگو خواهد نمود.
منبع:

1401/07/06
13:46:10
5.0 / 5
155
تگهای خبر: انرژی , برق , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز