اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری نفت و گاز:

یک گاوداری را سایت هسته ای اعلام می کنند!

یک گاوداری را سایت هسته ای اعلام می کنند! به گزارش خبرگزاری نفت و گاز، رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: بارها اعلام کردیم صدور قطعنامه یا استفاده ابزاری از قطعنامه در شورای حکام نمی تواند نتایجی به دنبال داشته باشد.


محمد اسلامی در گفتگو با ایسنا با تکیه بر این که برنامه توسعه صنعت هسته ای ایران در قالب پادمان جامع است و این حق قانونی ماست و مطابق قوانین آژانس طرح های توسعه ای خویش را پیش می بریم، اضافه کرد: ما این برنامه را با وجود تحریم های بیست ساله پیش می بریم.
وی با اشاره به اینکه در مذاکرات برجامی جمع بندی این بود که مطالعات ادعایی در چارچوب پی ام دی کنار گذاشته شود، اظهار داشت: در مذاکرات و اسناد نهایی نوشتند که شواهدی که نشان دهد ایران انحرافی از برنامه صلح آمیز داشته است، وجود ندارد. ازاین رو، طرح باردیگر این مباحث جایگاهی ندارد.
رییس سازمان انرژی اتمی اظهار نمود: ایران می خواهد به این رفتار با استاندارد دوگانه پایان دهد. ما در قالب قانون راهبردی ظرفیت هسته ای مان را پیش می بریم و بارها هم گفتیم صدور قطعنامه یا استفاده ابزاری از قطعنامه در شورای حکام نمی تواند نتایجی به دنبال داشته باشد.
اسلامی تصریح کرد: هر قطعنامه ای حتما عکس العملی دارد و پیشتر و از آنجاییکه در این قطعنامه باز به مسایلی پرداخته شده که اساسا موضوعیت ندارد و قبلا حل و فصل شده، اعلام نموده بودیم اگر قطعنامه ای صادر شود به آن واکنش نشان می دهیم، از این روز با حضور بازرسان آژانس برخی اقدامات هسته ای انجام شد همچون گازدهی به زنجیره های جدید در نطنز و شروع تولید اورانیوم ۶۰ درصد در فردو.
وی اعلام نمود که تولید اورانیوم ۶۰ درصد در فردو برای نخستین بار و با همان ماشین های نسل جدید (IR-۶) صورت می گیرد.

رییس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: ما همواره گفته ایم که با آژانس برای رفع ابهامات همکاری کرده و می نماییم. ما انتظار نداریم یک بخشی از آنچه در سند ۲۰۱۵ برجام که یک بسته جامع و ملاک عمل است به فراخور مطرح شده و کاری موازی باردیگر شکل گیرد. ما همه مسایل مان را با آنها در سند ۲۰۱۵ تعیین تکلیف کردیم و اگر طرف های مقابل اراده لازم را داشته باشند و این منطق را بپذیرند که به سند ۲۰۱۵ برگردند، ما هم آماده تعامل و همکاری با آنها هستیم.

معاون رئیس جمهور در رابطه با ادامه مذاکرات با آژانس در شرایط فعلی و مبحث سفر بازرسان به تهران اظهار داشت: ما اعلام کردیم آقای گروسی اگر می خواهند می توانند به ایران بیایند. همینطور در رابطه با مذاکرات با آژانس گفته بودیم که به موارد ادعایی و سوالات، پاسخ داده شده است اما این که آژانس قانع نشده و به دنبال آن ملاحظاتی از جانب سه کشور اروپایی و آمریکا شکل گرفت تا از این مسئله بعنوان اهرم فشار استفاده کنند، درست نیست. این مسایل قبلا هم در چارچوب پی ام دی در ۲۰۱۵ مطرح شده بود که در آن زمان پاسخ لازم به آنها داده شده است.
اسلامی تصریح کرد: کشورهای غربی نباید از آژانس بعنوان ابزار سیاسی استفاده کنند، باید از این شیوه ها برای تحت فشار قرار دادن ایران دست بردارند. ایران همواره با آژانس همکاری و حسن نیت داشته است، درحالی که این همکاری ها دیده نشد. آمریکا از برجام خارج شد و ایران باقی ماند، این اقدام و تصمیم ایران برای اعتمادسازی و حسن نیت بود.
وی تصریح کرد که ما نمی توانیم بپذیریم آنها بیایند بگویند ایران "سایت اعلام نشده"دارد. جایی که گاوداری است و آهن قراضه در آن می فروشند، چطور می تواند سایت هسته ای باشد؟ چرا موارد اتهامی که تولیدکننده آنها یک جریان تروریستی است و در کشور ما مبادرت به ترور دانشمندان ما کرده و انفجار و خرابکاری هسته ای انجام داده و با صدای بلند هم می گوید، من این کار را کردم، اینقدر راحت می تواند افترا ناروای خویش را پیش ببرد؟
منبع:

1401/09/04
13:23:58
5.0 / 5
247
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز