اخبار كوتاه جهان انرژی؛

عراق برداشت نفت از جنوب كشورش را تا 2 برابر بالا می برد

عراق برداشت نفت از جنوب كشورش را تا 2 برابر بالا می برد خبرگزاری نفت و گاز: تهران - برنامه عراق برای 2 برابر كردن برداشت نفت از جنوب این كشور، چین جایگاه آمریكا را بعنوان بزرگ ترین واردكننده نفت در جهان گرفت، رشد قیمت های نفت ناجی اقتصاد لیبی، تصمیم آنگولا به آخر دادن به واردات سوخت، ثابت ماندن تولید نفت روسیه و سوددهی كمتر از انتظار ابرشركت های نفتی آمریكا، مهمترین عناوین خبرهای جهان انرژی در 24 ساعت گذشته بود.


به گزارش روز یكشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری انگلیسی رویترز، عراق عضو سازمان اوپك، می خواهد برداشت نفت از میدان نفتی مجنون را از میزان كنونی240 هزار بشكه در روز، به روزانه 450 هزار بشكه در سه سال آینده افزایش دهد.
به گفته «احمد عبدالرزاق» رئیس كمیسیون توسعه این میدان، شركت دولتی نفت بصره بزودی بهره برداری از این میدان را كه به شركت نفت شل محول شده بود، به دست خواهد گرفت و این شركت عراقی در حال بررسی پیشنهاد سه شركت خدمات حفاری و تولید برای افزایش برداشت از میدان نفتی جنوب است.

**چین جایگاه آمریكا را بعنوان بزرگ ترین واردكننده نفت در جهان گرفت
به گزارش ماریتایم بولتین، چین در سال 2017 میلادی در واردات نفت از آمریكا كه بزرگ ترین واردكننده نفت در جهان به شمار می رفت، سبقت گرفت و در این مقطع هشت میلیون و 400 هزار بشكه نفت در روز وارد كرد.
این رقم برای آمریكا هفت میلیون و 900 هزار بشكه در روز بود.
چین در سال 2013 میلادی هم بزرگترین واردكننده خالص نفت و سوخت های مایع در جهان شناخته شده بود و میانگین 56 درصد از واردات نفت چین در سال قبل میلادی از جانب سازمان اوپك تامین شد و روسیه هم بزرگ ترین منبع فروش نفت به چین شناخته شد.

**رشد قیمت های نفت اقتصاد لیبی را نجات می دهد
به گزارش خبرگزاری شینهوای چین، طارق الجروشی، یكی از اعضای مجلس نمایندگان لیبی اعلام نمود: رشد قیمت جهانی نفت، اقتصاد ملی این كشور را از كسری بودجه و فلج شدن نجات خواهد داد و از اواسط 2018 میلادی قیمت نفت لیبی عضو سازمان اوپك، به حدود 90 دلار برای هر بشكه خواهد رسید.
به گفته الجروشی، شواهدی در خصوص بهبود اقتصاد لیبی وجود دارد اما گروه های تروریستی تلاش می كنند بحران اقتصادی و امنیتی لیبی را تشدید كنند.
صادرات نفت و گاز حدود 94 درصد از درآمد خارجی لیبی را تشكیل می دهد.

**آنگولا به واردات سوخت آخر می دهد
به گزارش رویترز، شركت دولتی نفت آنگولا، عضو سازمان اوپك، سونانگول اعلام نمود كه می خواهد تا سال 2022 با ساخت پالایشگاهی با ظرفیت پالایش 200 هزار بشكه در روز و تأسیسات پالایشی دیگری كه ظرفیت آن ذكر نشده است، این كشور را كه دومین تولیدكننده نفت خام در آفریقا است از واردات سوخت نجات دهد.
آنگولا 80 درصد از فرآورد های نفتی خویش را از شركت تجارت كالای سوئیسی ترافیگورا و بتازگی از ویتول خریداری می كند.

**تلاش كونوكوفیلیپس برای افزایش سود سهامداران به جای افزایش سرمایه گذاری
به گزارش رویترز، «ریان لنس» مدیرعامل شركت آمریكایی كونوكوفیلیپس می گوید كه با وجود افزایش اخیر قیمت های نفت، برنامه پیشین این شركت را تغییری نمی دهد و همچنان روی افزایش سوددهی سهامداران و كاهش هزینه ها تمركز می كند.
به گفته لنس، با وجود نفت فراتر از 50 دلار، تصمیمی برای تغییر برنامه سرمایه گذاری كونوكوفیلیپس ندارد و انتظار دارد كه جریان نقدینگی این شركت در سال 2018 میلادی بسیار بیشتر از سال قبل میلادی باشد.
سود خالص كونوكو در سه ماه چهارم سال قبل میلادی یك میلیارد و 580 میلیون دلار (یك دلار و 32 سنت برای هر سهم) اعلام گردید.
این شركت در مدت مشابه سال گذشته با 35 میلیون دلار ضرردهی خالص (سه سنت) روبرو بود.

**تولید نفت روسیه ثابت ماند
به گزارش رویترز، تولید نفت روسیه در ماه ژانویه، به دنبال كاهش عرضه نفت روسنفت و لوك اویل، 10 میلیون و 950 هزار بشكه در روز اعلام گردید كه نسبت به ماه دسامبر اندكی افزایش داشت.
این رقم همسو با تعهد روسیه به اوپك برای كاهش 300 هزار بشكه در روز از 11 میلیون و 247 هزار بشكه در روز ماه اكتبر 2016 میلادی است.
علت كاهش نیافتن تولید نفت این كشور، افزایش تولید از پروژه های ساخالین-1 و 2 اعلام گردید.

**سوددهی كمتر از انتظار ابرشركت های نفتی آمریكا
به گزارش رویترز، «اكسون موبیل» بزرگترین شركت نفتی آمریكا، در سه ماه چهارم سال 2017 میلادی به دنبال كاهش تولید و درآمدهای بخش پالایش و پتروشیمی، سوددهی خویش را كمتر از انتظارها اعلام نمود.
درآمد خالص این شركت در این مقطع، هشت میلیارد و 400 میلیون دلار یا یك دلار و 97 سنت برای هر سهم اعلام گردید. این میزان در مدت مشابه 2016 یك میلیارد و 700 میلیون دلار یا 41 سنت برای هر سهم بود.
شورون، رقیب اكسون موبیل هم سود خویش را كمتر از انتظار تحلیلگران اعلام و علت آن را كاهش سود پالایشی ذكر كرد. درآمد خالص شورون هم سه میلیارد و 100 میلیون دلار، معادل یك دلار و 64 سنت برای هر سهم اعلام گردید.
این رقم در سال پیش از آن در همان مقطع، 415 میلیون دلار معادل 22 سنت برای هر سهم بود.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: @IRNAeco
اقتصام **1070**6075
خبرنگار: فریبا بابائی **انتشاردهنده: زهرا هجینی نژاد


1396/11/15
14:53:04
5.0 / 5
4706
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز