ایران بیش از نیم میلیون تن گاز مایع صادر كرد

ایران بیش از نیم میلیون تن گاز مایع صادر كرد خبرگزاری نفت و گاز: طبق گزارش پلاتس بر اساس آمار به روز شده منابع كشتیرانی، صادرات ال پی جی (گاز مایع) ایران در آغاز سال میلادی جاری شروع پرقدرتی داشته و در ژانویه به ۵۲۰ هزار تن افزایش یافت كه بالاترین میزان از زمان برچیده شدن تحریمهای غربی در ژانویه سال ۲۰۱۶ بوده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، منابع كشتیرانی اعلام نمودند این میزان صادرات ۱۴۶ هزار تن بالاتر از آمار اولیه است كه در اواسط ژانویه منتشر گردید. همینطور در مقایسه با ۳۷۳ هزار تن صادرات در دسامبر سال میلادی گذشته، ۳۹.۴ درصد افزایش نشان داده است. صادرات ایران در دسامبر اولین افزایش ماه به ماه را بعد از سه ماه كاهش به علت تعمیرات دو ماهه و تولید كمتر در میدان گازی پارس جنوبی داشت.
صادرات ال پی جی ایران در سال ۲۰۱۷ به حدود ۳.۵ میلیون تن بالغ شد و بالاترین حجم صادرات ماهانه در اوت به میزان ۴۲۳ هزار تن بود تعمیرات در پارس جنوبی هنوز آغاز نشده بود. فعالیت تعمیراتی در این میدان گازی در اواسط نوامبر به آخر رسید.
صادرات ایران به جبران كمبود عرضه محموله های تك از منطقه خاورمیانه كمك كرد زیرا تولیدكنندگان بزرگ شامل عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر و كویت به علت متمركز شدن به عمل به قراردادهای دراز مدت و تامین تقاضای پتروشیمی داخلی، محموله های تك كمتری صادر می كنند.
منابع كشتیرانی اعلام نمودند آمارهای مقدماتی تابحال نشان داده ۱۳۲ هزار تن برای صادرات در فوریه قطعی شده است.
طبق اعلام منابع كشتیرانی و داده های "اس اند گلوبال پلاتس"، شركت بازرگانی تایلندی "سیام گاز" محموله ای شامل ۳۳ هزار تن پروپان و ۱۱ هزار تن بوتان را پنجم فوریه از شركت بازرگانی گاز ایران در كشتی "وی ال جی سی مینگ لانگ" در عسلویه برای تحویل به گوانگ دانگ در جنوب شرقی آسیا تحویل گرفت. این كشتی اكنون در خلیج فارس قرار دارد و مقرر است ۲۸ فوریه به مقصد خود برسد.
شركت نفت ایران اینترترید (نیكو) كه زیرمجموعه شركت ملی نفت ایران است، یك محموله ۴۴ هزار تنی را چهارم فوریه از شركت بازرگانی گاز ایران در عسلویه دریافت كرد.
شركت بازرگانی "پاسیفیك پتروكمیكال" هم مقرر است محموله ای شامل ۳۳ هزار تن پروپان و ۱۱ هزار تن بوتان را از شركت بازرگانی گاز ایران در عسلویه در كشتی "گاز كوریج" تحویل بگیرد. از این كشتی اكنون نزدیكی تنگه هرمز قرار دارد.
همچنین آمار به روز شده برای چین، تایوان، اندونزی، جنوب آسیا و كنیا نشان داد شركت نفت ایران اینترترید در ۲۱ ژانویه محموله ای به میزان ۴۴ هزار تن ال پی جی را از شركت بازرگانی گاز ایران درعسلویه برای تحویل به مایلیائو در تایوان در كشتی "ال پی جی كپریكورن" دریافت كرده است.
شركت بازرگانی بین المللی Petredec هم در كشتی "بی دبلیو تور" محموله ای به میزان ۴۴ هزار تن ال پی جی را در ۲۴ ژانویه در عسلویه بارگیری كرد كه اوایل ماه جاری به تلوك سمانگ كا در جزیره سوماترای اندونزی رسید. این كشتی ششم فوریه حركت كرد و الان در اقیانوس هند در مسیر خود به سمت فجیره قرار دارد.
شركت Petredec همینطور ماه گذشته یك محموله ال پی جی به میزان ۴۴ هزار تن را از شركت بازرگانی صنعت پتروشیمی خلیج فارس بر روی كشتی "بی دبلیو ساكورا" دریافت كرد كه هشتم فوریه به تلوك سمانگ كا رسید.
این شركت همینطور یك محموله ۴۴ هزار تنی را كه از شركت بازرگانی صنعت پتروشیمی خلیج فارس خریداری نموده بود، ۲۳ ژانویه از كشتی "پاسیفیك شانگهای" در تلوك سمانگ كا تخلیه كرد.
پلاتس پیشتر گزارش كرده بود كه سایر محموله هایی كه در ژانویه در عسلویه خریداری شدند شامل محموله ۳۳ هزار تن پروپان و ۱۱ هزار تن بوتان شركت "سیام گاز" از شركت بازرگانی گاز ایران در كشتی "مینگ دی" و محموله ۴۴ هزار تنی نفت ایران اینترترید به مقصد بمبئی هند و ویساخامپاتنام بودند.
دیگر محموله های تحویل داده شده در ژانویه شامل محموله حاوی ۳۳ هزار تن پروپان و ۱۱ هزار تن بوتان بودند كه در كشتی "پاسیفیك ریزائو" از جانب شركت "كاسپین پتروشیمی" به كینژو در جنوب چین تحویل داده شد. این شركت همینطور یك محموله ۲۴ هزار تنی و یك محموله دیگر ۲۰ هزار تنی را هشتم فوریه با كشتی "گاز دیگنیتی" به نینگبو رساند.
شركت بازرگانی ایرانی "تریلیانس" هم یك محموله شامل ۳۳ هزار تن پروپان و ۱۱ هزار تن بوتان را هشتم فوریه از كشتی "گاز كریستال" در گوانگ دانگ تخلیه كرد. این شركت همینطور یك محموله ۴۵ هزار تنی را از كشتی "اور ریچ ۶" ماه گذشته در بندر قاسم پاكستان تخلیه كرد در صورتی كه شركت "گلوبال ریالیتی"یك محموله شامل ۳۳ هزار تن پروپان و ۱۱ هزار تن بوتان را هشتم فوریه از كشتی "گاز جاسمین" در گوانگ دانگ تخلیه كرد.
شركت بازرگانی بین المللی گلنكور هم هشتم فوریه یك محموله شامل ۶ هزار تن پروپان و ۳۱ هزار تن بوتان را از كشتی "سی اسپید" در مومباسای كنیا تخلیه كرد.1396/11/21
14:08:19
5.0 / 5
4883
تگهای خبر: تولید , خرید , صادرات , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز