صادرات نفت عراق كاهش پیدا كرد

صادرات نفت عراق كاهش پیدا كرد خبرگزاری نفت و گاز: سازمان فروش نفت دولتی عراق (سومو) اعلام نمود صادرات نفت عراق شامل منطقه كردستان در ژانویه به ۳.۷۵۷ میلیون بشكه در روز رسید كه در مقایسه با ۳.۸۳۹ میلیون بشكه در روز در دسامبر، ۸۲ هزار بشكه در روز كاهش داشت.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، وزارت نفت عراق اعلام نمود سومو ۳.۴۹۰ میلیون بشكه در روز در ژانویه نفت صادر كرده كه ۴۵ هزار بشكه در روز نسبت به دسامبر كاهش یافته است. این میزان صادرات از پایانه های نفت خلیج فارس عراق صورت گرفته و هیچ نفتی با استفاده از بندر سیهان تركیه صادر نشده است.

آمار ارائه شده از جانب سومو و وزارت نفت عراق نشان داده است كه صادرات منطقه كردستان ۲۶۷ هزار بشكه در روز بوده كه حدود ۴۸ هزار بشكه در روز كمتر از برآورد مقامات بلندپایه صنعت نفت بوده كه تخمین زده اند صادرات نفت كردستان به سیهان حدود ۳۱۵ هزار بشكه بوده است.

وزارت منابع طبیعی منطقه كردستان اوایل ژانویه اعلام نموده بود صادرات این منطقه در نوامبر و دسامبر به ترتیب ۲۵۲ هزار و ۲۰۱ بشكه در روز و ۲۶۳ هزار و ۵۴۲ بشكه در روز بوده است. وزارت نفت عراق و سومو همواره اعلام نموده اند كه برآوردشان از صادرات منطقه كردستان، برمبنای آمار ثانویه است.

بر مبنای نظرسنجی اخیر پلاتس كه هفتم فوریه انتشار یافت، عراق به صورت متوسط ۴.۴۱ میلیون بشكه در روز نفت در ژانویه تولید كرده كه بالاتر از سهمیه تولید ۴.۳۵۱ میلیون بشكه در روز تحت توافق كاهش تولید اوپك بوده است.

با اینهمه آمار سومو، تولید عراق را تنها ۹ هزار بشكه بالاتر از سهمیه تولید ۴.۳۵۱ میلیون بشكه در روز نشان داده است.

عراق مكررا از سهمیه تولید نفت خود تخطی كرده و طبق برآورد پلاتس، از ژانویه تا دسامبر سال میلادی گذشته، به صورت میانگین، ۴.۴۲۵ میلیون بشكه در روز نفت تولید كرده است.

1396/11/23
14:10:29
5.0 / 5
4696
تگهای خبر: تولید , صادرات , فروش , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز