رییس پژوهشگاه نفت خبر داد؛

اجرای پروژه هایی برای گوگردزدایی و شیرین سازی گاز با اعتبارات شركت ملی گاز

اجرای پروژه هایی برای گوگردزدایی و شیرین سازی گاز با اعتبارات شركت ملی گاز خبرگزاری نفت و گاز: رئیس پژوهشگاه صنعت نفت از طریق اندازی انستیتو فرآورش گاز با اعتبارات 10 میلیارد تومانی شركت ملی گاز در این پژوهشگاه اطلاع داد و اظهار داشت: در این پژوهشگاه در سه محور شیرین سازی گاز، گوگردزدایی و جلوگیری از هدررفت گاز در فلرها پروژه هایی اجرایی می گردد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، دكتر جعفر توفیقی امروز در حاشیه افتتاح انستیتو فرآورش گاز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینكه این انستیتو تحت نظر شركت ملی گاز فعالیت خواهد كرد، اضافه كرد: این انستیتو در جهت رفع نیازمندی های شركت ملی گاز و صنعت گاز در حوزه های دانشی و فناوری تاسیس شده است.
وی مهم ترین وظیفه انستیتو فرآورش گاز را تولید فناوری های مورد نیاز در صنعت گاز با تولید ارزش افزوده بالاتر و بهینه سازی فرآیندهای موجود در خلق ثروت از منابع گازی كشور توصیف كرد و خاطرنشان كرد: بر این اساس در این انستیتو در سه محور اصلی فعالیت خواهد شد.
وی شیرین سازی گاز را همچون محورهای فعالیت این انستیتو نام برد و تصریح كرد: هر چه میزان اسیدی گاز ترش حذف شود، ارزش افزوده آن بیشتر خواهد شد و استفاده از گازهای شیرین در صنایع وابسته مزایای بیشتری را به همراه خواهد داشت.
توفیقی، گوگردزدایی را محور دوم فعالیت انستیتو فرآورش گاز ذكر كرد و ادامه داد: یكی از مهم ترین موضوعات صنعت گاز، گوگردزدایی و تبدیل گوگرد به فرآورده های مهم با ارزش افزوده بالاتر است كه در این راستا پروژه هایی اجرایی می گردد.
رئیس پژوهشگاه صنعت نفت، گازهای فلر را از دیگر زمینه های فعالیت این انستیتو عنوان نمود و اظهار داشت: یكی از مسائل جدی صنعت نفت كه آثار اقتصادی زیادی دارد، توجه و تمركز به گازهای فلر است. هم اكنون به علت هدررفت گاز در فلرها، زیان های اقتصادی زیادی را كشور متحمل شده است، ضمن آنكه آثار زیست محیطی و آلاینده های زیادی را به دنبال دارد.
وی افزود: در جلسه امروز كه با حضور معاونان وزیر نفت برگزار شد، بر توجه انستیتو به تكمیل زنجیره ارزش گاز تاكید شد.
توفیقی با تاكید بر اینكه گاز مخلوطی از هیدروكربور بسیار مختلف و متنوعی است، خاطرنشان كرد: هر كدام از این عناصر كاربردهای بسیار زیادی دارند كه اگر به درستی تفكیك و مورد بهره برداری قرار گیرند، ارزش افزوده بالایی خواهند داشت. از این رو امیدوارم با راه اندزای این انستیتو بتوانیم بعنوان نهاد توسعه دهنده تكنولوژی مورد اعتماد صنایع گاز قرار گیریم و بتوانیم نیازهای دانشی صنعت گاز را مرتفع نماییم.
وی با اشاره به توانمندی های پژوهشگاه نفت در حوزه های در رابطه با گاز، اضافه كرد: پژوهشگاه صنعت نفت فعالیت های خویش را در حوزه گاز با افتتاح این انستیتو آغاز نكرده است، بلكه این پژوهشگاه سابقه زیادی در حوزه فرآورش گاز دارد و تابحال پروژه های زیادی را اجرایی كرده است.
وی تولید حلال ویژه برای صنعت گاز با فرمولاسیون این پژوهشگاه را همچون دستاوردهای پژوهشگاه صنعت نفت نام برد و اظهار نمود: این حلال، هم اكنون در بخشی از پالایشگاه های كشور به بهره بردای رسیده است.
وی طراحی واحد مركاپتان زدایی را از دیگر یافته های علمی این پژوهشگاه در حوزه گاز ذكر كرد و اضافه كرد: این واحد در بندرعباس احداث شده و به بهره برداری رسیده است.
توفیقی با تاكید بر اینكه در حوزه گوگردزدایی پژوهش های زیادی اجرایی شده است، ابراز امیدواری كرد كه با راه اندازی انستیتو فرآورش گاز به صورت عمیق تر در جهت رفع نیازهای صنعت گاز گام های موثری برداشته شود.
رییس پژوهشگاه نفت با تاكید بر اینكه صنعت گاز، انتظار اثربخشی بسیار بالایی را از فناوری های تولید شده در این انستیتو دارد، اضافه كرد: امیدواریم فناوری هایی كه در این انستیتو تولید می شوند، با اطمینان و استاندارد بالا در صنعت مورد استفاده قرار گیرند و آسیبی به صنایع فعلی ما وارد نكنند و سبب ارتقاء دانش شوند.
توفیقی همینطور در مورد اعتبارات این پژوهشگاه، توضیح داد: در جلسه امروز اعتبارات سال 97 انستیتو فرآورش گاز به تصویب رسید كه بر این اساس حدود 10 میلیارد تومان به اضافه 65 هزار یورو كه متناسب با اجرای پروژه های سال 97 است، تعیین شده است.
وی با تاكید بر اینكه این اعتبارات از جانب شركت ملی گاز تامین می شود، تصریح كرد: كارفرمای پروژه های این انستیتو، شركت ملی گاز است و اعتباراتش از جانب این شركت تامین می گردد.
توفیقی با تاكید بر اینكه بر مبنای قراردادهای امضا شده برای شكل گیری این انستیتو همكاران دانشگاهی داخلی و خارجی هم مشاركت دارند، اظهار داشت: بر مبنای قراردادهای امضا شده، شركت های داخلی و خارجی و دانشگاه های داخلی و خارجی در قالب امضای تفاهم نامه هایی همكار پروژه های این انستیتو خواهند شد وبر اساس پروژه هایی كه متعهد به اجرای آن شدیم و كمیته راهبری هم تصویب كرده است، پروژه ها به زیرپروژه های مختلف شكسته می َشود و تا جایی كه مقدور باشد، از توانمندی های داخلی استفاده می گردد.
وی افزود: در مواردی كه برای توسعه دانش و فناوری نیاز به همكار خارجی داشته باشیم، در قالب تفاهم نامه هایی از توانمندی های شركت ها و دانشگاه های خارجی استفاده خواهد شد.
به گفته وی، تابحال از شركت هایی از فرانسه و كره جنوبی برای اجرای پروژه ها دعوت شده است.
رئیس پژوهشگاه صنعت نفت همینطور به دانشگاه های داخلی همكار در پروژه های انستیتو فرآورش گاز اشاره نمود و توضیح داد: بر حسب اینكه چه پروژه ای را اجرایی خواهیم كرد، از دانشگاه هایی كه دارای نقطه قوت در زمینه كار هستند، دعوت به همكاری خواهیم كرد.1396/12/02
13:19:36
5.0 / 5
5305
تگهای خبر: تولید , شركت ملی گاز , گاز , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز