شكایت نماینده مجلس پاكستان از نخست وزیر این كشور

شكایت نماینده مجلس پاكستان از نخست وزیر این كشور خبرگزاری نفت و گاز: اسلام آباد - شیخ رشید احمد نماینده مجلس ملی پاكستان و از مخالفان دولت حزب مسلم لیگ شاخه نواز، شكایتی ضد شاهد خاقان عباسی نخست وزیر این كشور تهیه و آن را به دیوان ملی احتساب این كشور ارائه نمود.


به گزارش روز شنبه ایرنا، اخبار مریوط به دریافت رشوه در مورد قرارداد خرید گاز قطر از جانب پاكستان، مهرماه جاری در رسانه های این كشور منتشر گردید.
«آصف علی زرداری» رئیس جمهوری پیشین پاكستان مهرماه جاری بعد از شركت در اجلاس شورای مركزی حزب مردم در لاهور در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: «نواز شریف» برای هر كشتی گاز مایع قطر 4 میلیون دلار رشوه دریافت می كرد.
وی اضافه كرد: علت اصلی پرداخت رشوه از سوی قطر وادار كردن «نواز شریف» نخست وزیر سابق پاكستان برای لغو قرارداد واردات گاز از ایران بود.
زرداری تاكید كرد: در دوران حزب مردم برای واردات گاز از ایران به توافق رسیدیم كه با اجرای این پروژه نه تنها بخش زیادی از نیاز انرژی كشور برآورده می شد بلكه عموم مردم می توانستند از گاز ارزان بهره مند شوند.
وی اضافه كرد: متأسفانه حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف برای كسب منافع شخصی با دریافت رشوه، قرارداد گازی با ایران را كه از هر جهت به نفع اقتصاد و مردم پاكستان بود، لغو نمود.
زرداری تصریح كرد: گاز مایع قطر چند برابر گران تر از گاز ایران است و نیازهای پاكستان را هم برطرف نمی كند اما نواز شریف برای كسب منافع شخصی خرید گاز از این كشور را جایگزین خط لوله صلح كرد.
وی اضافه كرد: «عاصم حسین» وزیر نفت وقت پاكستان بعد از رایزنی با مقامات ایران برای به نتیجه رسیدن و امضای قرارداد واردات گاز این كشور زحمت زیادی كشید، اما از جانب دولت نواز شریف به زندان افتاد.
زرداری افزود: عاصم حسین حاضر نبود از مواضع خود برای دریافت گاز از ایران عقب نشینی كند به همین علت با متهم شدن به فساد مالی از جانب برخی به زندان افتاد.
'شیخ رشید احمد' از نمایندگان مجلس ملی و از مخالفان دولت حزب مسلم لیگ نواز نیز، طی روزهای گذشته در دیدار با' جاوید اقبال' رئیس دیوان ملی احتساب پاكستان اسناد و مداركی را به وی عرضه كرده و در آن مدعی است كه شخص نخست وزیر در قرارداد واردات گاز مایع طبیعی از قطر مرتكب اختلاس مالی بزرگی شده است.
شیخ رشید ادعا كرد: نخست وزیر پاكستان بدون هیچ مجوز و توافقی 9 میلیارد روپیه را برای طرح های به اصطلاح توسعه از خزانه دولت برداشت كرد اما وزارت امور اقتصاد حاضر به تحقیقات در این خصوص نشده است.
رئیس دیوان ملی احتساب پاكستان اطمینان داد كه به شكایت مورد نظر طبق قانون و روش های تعریف شده رسیدگی خواهد شد.
البته 'شاهد خاقان عباسی' نخست وزیر پاكستان اواخر سال قبل میلادی - اوایل آبانماه سال جاری - با حضور در جلسه نمایندگان مجلس سنای این كشور درباره ماهیت قرارداد واردات گاز مایع طبیعی (LNG) از قطر اظهار داشت: در این خصوص این قرارداد هیچ چیزی مخفی نمانده و آماده پاسخ به هر پرسش و ابهامات هستیم.
وی با پشتیبانی از قرارداد واردات گاز مایع از قطر به پاكستان اضافه كرد: قرارداد خرید گاز از قطر با نرخ ارزان انجام شده است.
عباسی اظهار داشت: خرید گاز مایع طبیعی با هدف رفع بحران شدید انرژی در كشور انجام شد و بنابراین امروز نرخ برق ارزان و ساعات قطع برق در كشور هم كاهش پیدا كرده است.
نخست وزیر پاكستان با بیان این كه قرارداد 15 ساله خرید گاز از قطر در جهت منافع پاكستان است، خاطرنشان كرد: تضمین می كنم كه نرخ گاز قطر ارزان ترین نرخ در دنیا است.
بر اساس گزارش منابع رسمی پاكستان، میزان واردات گاز مایع (L.N.G) این كشور از قطر به 140 هزار متر مكعب در ماه افزایش یافته است.
هم اكنون پنج كشتی بزرگ حمل گاز مایع با ظرفیت حمل 500 میلیون فوت مكعب در روز، ماهانه حدود 140 هزار متر مكعب گاز مایع را از قطر به مقصد پاكستان حمل می كنند.
بر اساس گزارش منابع رسمی، شركت نفت پاكستان (PSO) ماه فوریه سال 2016 میلادی - اسفندماه سال 95 - قرارداد 15 ساله ای را با قطر در مورد واردات LNG را با بهره گیری از 76 كشتی حمل گاز مایع امضا كرد.
پاكستان گزینه ای جز واردات گاز از دیگر كشورها ندارد، خواه واردات گاز در قالب واردات LNG و چه با استفاده از خط لوله گاز ایران-پاكستان (IP) باشد و این كشور با مشكل جدی كمبود منابع انرژی مواجه بوده و عملیت اكتشاف عمده ای هم در این كشور انجام نشده است.
گزارش منابع رسمی این مهم را ثابت می كند كه واردات LNG بعنوان عاملی برای تغییر بازی است، زیرا انرژی از نیازهای اساسی بیشتر اقتصادهای نوظهور به حساب می آید.
پاكستان كشوری با نزدیك 200 میلیون نفر جمعیت بوده و یك بازار مصرف بزرگ گاز طبیعی در منطقه به حساب می آید كه هم اكنون تنها توانایی تامین دو سوم گاز مورد نیاز خویش را دارد.
این در حالی است كه با عنایت به افت فشار مخازن گاز این كشور، سهم تولید داخلی در تامین گاز مورد نیاز آینده پاكستان بیش از پیش كاهش خواهد یافت.
از سوی دیگر در سال های اخیر پاكستان با بحران تامین انرژی روبرو بوده است، به همین منظور در سال های اخیر، پاكستان به دنبال انعقاد قراردادهای مختلف واردات گاز همچون خط لوله صلح، خط لوله تاپی برای واردات از تركمنستان و واردات ال.ان.جی از قطر بوده است.
پروژه گازرسانی از ایران به پاكستان موسوم به خط گاز صلح سال هاست شروع شده اما دخالت كشورهای مختلف اجرای آن را در پاكستان به تأخیر انداخته است.
میزان مصرف گاز در پاكستان طی 20 سال قبل بیش از 80 درصد افزایش داشته است. جمعیت پاكستان به سرعت در حال رشد است و تعداد انشعابات گاز از 4 میلیون به 8.4 میلیون انشعاب افزایش یافته است.
آساق*274*6125**1144


1396/12/05
19:36:49
5.0 / 5
5152
تگهای خبر: انرژی , خرید , گاز , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز