قطعه سوم آبرسانی به شهر فسا از سدرودبال شروع شد

قطعه سوم آبرسانی به شهر فسا از سدرودبال شروع شد خبرگزاری نفت و گاز: شیراز- عملیات اجرایی قطعه سوم آبرسانی از سد رودبال به شهر فسا در ادامه سفر وزیرنیرو به استان فارس پنجشنبه هفدهم اسفند 96 شروع شد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا رضا اردكانیان وزیر نیرو در ادامه سفر امروز (پنجشنبه) به استان فارس با حضور در شهر ایج از توابع شهرستان استهبان، قطعه سوم آبرسانی از سد رودبال به شهر فسا را به ظرفیت سالانه 8 میلیون مترمكعب كلنگ زنی كرد.
وزیر نیرو در این مراسم بیان داشت: امسال بنابر گزارش هایی كه وجود دارد خشك ترین سال طی 50 سال قبل را شاهدیم به صورتی كه در چهار ماه از سال آبی 96-97 با كاهش چشمگیر نزولات آسمانی مواجه بوده ایم.
اردكانیان با تاكید بر اینكه در زمینه آب و برق در كشور، مصرف زده هستیم و متناسب با منابع محدود خود استفاده نمی نماییم، اظهار داشت: در50 سال قبل سیر نزولات آسمانی رو به كاهش و سیر جمعیت و مصرف رو به افزایش بوده است كه باید نسبت به اصلاح الگوی مصرف برنامه ریزی دقیقی صورت گیرد.
وی تامین آب شرب مردم را اولویت دولت دانست و اضافه كرد: در بخش كشاورزی هم نیازمند اصلاح الگوی مصرف آب هستیم و انتخاب بهترین شیوه برای آبیاری باید از اولویت های دولت باشد كه در این زمینه همكاری مردم تعیین كننده است.
اردكانیان ادامه داد: نقش گروه های مرجع در این زمینه حیاتی است و فرهنگ حاكم بر شیوه زندگانی و مصرف آب و برق هم از این قاعده مستثنی نیست و وزارت نیرو دست یاری به سمت گروه های مرجع مورد اعتماد مردم دراز می كند.
وزیر نیرو با اشاره به نقش موثر گروه های مرجع بخصوص روحانیت معزز در افكار عمومی اظهار داشت: دردورانی با عنوان «سازگاری با كم آبی» را در حال تجربه كردن هستیم و باید نوعی از زندگانی را كه سازگار با شرایط اقلیمی كشور است در پیش گرفت چون كه با خشكسالی های موقت مواجه نیستیم.
اردكانیان اضافه كرد: همانگونه كه دركشورهای مختلف دنیا از آب چندین بار استفاده می نمایند باید برنامه ریزی لازم برای تصفیه آب صورت گیرد و محدودیت در تولید صنایع پرآب اعمال شود.
وی بیان كرد: مبحث آب باید توسط دستگاه ها و وزارتخانه های مختلف به صورت مشترك مورد توجه قرار گیرد و برنامه ریزی شود.
وزیر نیرو ادامه داد: سرخط پروژه های مشترك از ابتدای دولت دوازدهم میان دستگاه های مختلف تعریف شده كه در استان های مختلف بر مبنای مصرف هرچه بهتر آب موجود، برنامه ریزی شده است.
اردكانیان با اشاره به اینكه همواره تامین آب های جدید ما را غافل از درمان این بیماری خشكسالی و مصرف زیاد آب كرده است اظهار داشت: تولید سطح بالایی از مفاهمه با مصرف كننده در زمینه كاهش مصرف آب و برق ضروری می باشد.
حمیدرضا دهقانی مدیرعامل شركت آب منطقه ای استان فارس درباره این طرح تصریح كرد: با اجرای این طرح حداكثر 326 لیتر بر ثانیه آب تصفیه شده به شهر فسا و روستاهای اطراف منتقل و اهداف اصلی تامین آب شرب این شهر تا افق 1415 تامین می گردد.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای استان فارس اظهار داشت: سد رودبال بعنوان منبع قابل اطمینان تامین بخشی از آب شرب شهرستان های شرق فارس و شهر فسا در نظر گرفته شده، با اجرای این طرح حد فاصل تصفیه خانه شهر ایج تا مخزن تنگ موردی مهدی آباد فسا، آب از تصفیه خانه با استفاده از خطوط انتقال فولادی به سه راهی جلیان شهرستان فسا انتقال می یابد.
دهقانی مجموع هزینه و سرمایه گذاری دراین طرح را 806 میلیارد ریال برآورد كرد و اظهار داشت: 511 میلیارد ریال در این طرح برای لوله گذاری و احداث مخازن، 20 میلیارد ریال برای تملك اراضی و 340 میلیارد ریال برای تامین لوله و اجرای خطوط هزینه خواهد شد.
وی همینطور احداث مخزن 10 هزار مترمكعبی در روستای موردی مهدی آباد فسا و مخزن 1500 متر مكعبی در مجاورت شهر ششده این شهرستان و همینطور جاده دسترسی در مجاورت خط انتقال به طول 30 كیلومتر را خاطرنشان كرد.
معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه فسا هم با اشاره به اینكه طرح در محدوده شهرستان فسا و روستا های مسیر انتقال آب است اظهار داشت: با عنایت به موقعیت مكانی طرح و سد به منظور آبرسانی به شهر های تحت پوشش، آب از تصفیه خانه واقع در شهر ایج با استفاده از خط لوله فولادی به سه راهی جلیان شهرستان فسا انتقال می یابد.
سلیمان كرمی ادامه داد: هم اكنون مصرف آب شرب در شهرستان فسا با جمعیت فعلی آن 860 لیتر در ثانیه است كه با استفاده از 110 حلقه چاه در مناطق مختلف شهرستان تامین می گردد كه در پنج سال قبل 57 حلقه از این چاه ها به خاطر خشكسالی از مدار خارج شد و این شهرستان با 360 لیتر در ثانیه با كمبود آب شرب مواجه می باشد.
وی ابراز امیدواری كرد با بهره برداری از این طرح آب شرب فسا تا افق 1415 تامین گردد.
طرح انتقال آب شرب و صنعت از سد روبال به شهرهای فسا، استهبان و داراب از خردادماه سال 93 با حضور وزیر وقت نیرو كلنگ زنی شد و تا كنون خط انتقال از سد رودبال تا تصفیه خانه شهر ایج استهبان 100 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیكی دارد و مقرر است كل طول این خط تا یكسال آینده به بهره برداری برسد.
استهبان در 160 كیلومتری و فسا در 120 كیلومتری شرق شیراز هستند.
6113/ 1876


1396/12/17
20:35:17
5.0 / 5
4711
تگهای خبر: برق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز