آتش كم آبی دامن نیروگاه ها را گرفت

آتش كم آبی دامن نیروگاه ها را گرفت خبرگزاری نفت و گاز: از ابتدای مهرماه تا كنون كه حدود هفت ماه از سال آبی ۹۶-۹۷ گذشته است، خشك ترین سال را در ۵۰ سال اخیر تجربه كرده ایم و این مساله علاوه بر تاثیرات مختلف كه در حوزه منابع آبی كشور گذاشته در تولید برق هم تاثیر گذار بوده است؛ به گونه ای كه بر مبنای گفته های وزیر نیرو پیش بینی می گردد برای پیك تابستان سال جاری شاهد كاهش ۴۰۰۰ مگاواتی تولید برق باشیم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سال قبل ۹۳۰۰ مگاوات برق آبی تولید تولید شد و برای امسال هم پیش بینی می گردد در بهترین حالت این رقم بیش از ۶۰۰۰ مگاوات نشود این كاهش تولید به همراه اضافه رشد طبیعی مصرف كه امسال نسبت به سال قبل رشد پیدا كرده است كشور را با شرایطی روبه رو خواهد نمود كه حتی با وارد شدن نیروگاه های جدید رقمی در حدود ۴۰۰۰ مگاوات برای قله مصرف پیك تابستان سال ۱۳۹۷ كاهش تولید داریم. همینطور با عنایت به مصرف بسیار بالای برق توسط سیستم سرمایشی همچون كولرهای گازی نگرانی هایی به وجود آمده كه وزارت نیرو در صدد است تا با اصلاحاتی جزئی و موثر در ساخت تجهیزات مربوط به این نوع كولرها ۳۰ درصد میزان مصرف در این بخش را كم كند. همین مساله هم باعث شد وزیر نیرو در روزهای نوروزی خود به مشتركان اخطار مدیریت مصرف بدهد.

علاوه بر این طبق بررسی های صورت گرفته پیك بار تابستان ۱۳۹۷ از مرز ۵۷ هزار مگاوات هم خواهد گذشت كه اگر بخواهیم به راحتی از این پیك عبور نماییم لازم است تدابیر لازم از هم اكنون اندیشیده شود، از سری اقداماتی كه تا كنون توسط وزارت نیرو انجام شده این است كه ۳۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید هم اینك در حال آماده سازی است كه قرار شده پیش از تابستان سال ۱۳۹۷ یكی بعد از دیگری وارد مدار شود.

از سوی دیگر با عنایت به برآوردهای انجام شده در تابستان ۱۳۹۷ در چهار شركت برق منطقه ای خوزستان، تهران، مازندران و سیستان و بلوچستان شرایط خاصی برای وضعیت برق پیش بینی شده است كه طبق اعلام مسئولان برقی كشور امسال با رشد هفت درصدی مصرف برق روبرو بودیم و پیش بینی می گردد كه سال آینده هم حدود هشت درصد افزایش مصرف برق را شاهد باشیم.همچنین با عنایت به اینكه سال ۱۳۹۶ از نظر افزایش اوج مصرف سالی ویژه بود؛ لازم است علاوه بر افزایش میزان ظرفیت در تجهیزات صنعت برق، ظرفیت نیروگاه ها هم ۵ تا ۵.۵ برابر افزایش یابد تا بتوان بار شبكه را پشت سر گذاشت.

در مجموع سالانه باید پنج درصد میزان تولید برق افزایش یابد كه برای گذر از اوج مصرف سال آینده نیازمند افزایش ۳۰۰۰ مگاوات تولید شبكه برق هستیم كه قرار شده قسمت عمده این افزایش تولید در بخش بخار نیروگاه های موجود سراسر كشور صورت بگیرد.همچنین در بخش انتقال و فوق توزیع تدابیر لازم برای افزایش ظرفیت تولید برق در نظر گرفته شده به صورتی كه طرح های ویژه عبور از اوج مصرف تدوین شده تا بتوان نقص ها و مشكلات موجود در شبكه انتقال و فوق توزیع را برطرف كرد.

با نزدیك شدن به فصل گرما دغدغه خاموشی در كشور اوج می گیرد امسال هم شرایط به گونه ای است كه از چند ماه گذشته نگرانی مسئولان و چاره اندیشی آن ها در این حوزه شروع شده در این بین لازم است كه مشتركان هم با رعایت نكات مدیریت مصرف وزارت نیرو را در دور زدن خاموشی همراهی كند.
1397/01/15
16:20:35
5.0 / 5
4645
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز