نخستین نیروگاه برق خورشیدی در سقز وارد مدار شد

نخستین نیروگاه برق خورشیدی در سقز وارد مدار شد خبرگزاری نفت و گاز: سنندج - نخستین نیروگاه برق خورشیدی با ظرفیت تولید 5 كیلو وات ساعت برق توسط یك مشترك خانگی در شهرستان سقز در استان كردستان وارد مدار شد.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی شركت توزیع برق استان كردستان، راه اندازی این نیروگاه در جهت مصوبه وزارت نیرو در خصوص خرید تضمینی برق از نیروگاه های تجدید پذیر و پاك از بخش خصوصی انجام شده است.
رئیس گروه مدیریت مصرف شركت توزیع برق كردستان اظهار داشت: این سومین نیروگاه خورشیدی استان كردستان است كه توسط مشتركان خانگی احداث می گردد و بعد از نظارت و كنترل لازم بر نحوه ساخت و تجهیزات آن طبق دستورالعمل فنی مربوطه، به صورت رسمی به شبكه سراسری برق متصل شد.
فرید مظهری تصریح كرد: بعد از هماهنگی لازم با سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری ایران نخستین پرداختی به حساب مالك این نیروگاه در انتها اردیبهشت امسال واریز شود.
وی خاطرنشان كرد: هزینه نصب و بهره برداری یك كیلو وات برق از سامانه خورشیدی حدود 55 میلیون ریال است و برای یك سامانه 5 كیلواتی خورشیدی برای واحدهای مسكونی ویژه مشتركین خانگی، حدود 270 میلیون ریال هزینه لازم است كه می بایست به طور كل توسط متقاضی پرداخت شود.
مظهری افزود: مدت زمان بازگشت هزینه سرمایه گذاری شده توسط متقاضی با عنایت به نرخ خرید برق حدود چهار سال است.
وی اضافه كرد: شركت توزیع نیروی برق استان كردستان به نمایندگی از سازمان بهره وری و انرژی های تجدید پذیر بعد از تایید فنی سامانه خورشیدی نصب شده اقدام به عقد قرارداد خرید تضمینی برق با مالك نیروگاه می كند.
مظهری خاطرنشان كرد: مدت زمان قرارداد خرید تضمینی برق 20 ساله است ضمن آنكه مبلغ خرید تولید برق خورشیدی برای سامانه های خورشیدی تا 20 كیلو وات برای هر كیلو وات ساعت برق تولیدی، 8 هزار ریال و برای سامانه های 20 تا 100 كیلو وات 7 هزار ریال است.
رئیس گروه مدیریت مصرف شركت توزیع برق كردستان با اشاره به اینكه سرمایه گذاری در انرژی های نو برای مشتركان خانگی با این مقدار كم سرمایه بسیار مقرون به صرفه است، تصریح كرد: مبلغ فروش ماهیانه برق برای سامانه های خورشیدی 5 كیلو واتی نصب شده در منازل مسكونی به طور میانگین حدود 6 میلیون ریال است كه با عنایت به رقم افزایش سالانه، تغییرات اندكی خواهد داشت.
به گفته مظهری، تمامی ادارات برق تابعه در سطح شهرستان ها آماده عرضه مشاوره به مشتركان خانگی برای احداث نیروگاه تولید برق خورشیدی هستند و مشتركان می توانند با رجوع به ادارات برق شهرستان های محل سكونت خود راهنمایی های لازم در این زمینه را كسب كنند.
حدود 630 هزار مشترك در بخش های خانگی، عمومی، تجاری، كشاورزی و صنعتی در كردستان از خدمات شركت توزیع نیروی برق، بهره می برند.
7355/9102


1397/01/16
20:59:10
5.0 / 5
5228
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز