اخبار كوتاه جهان انرژی ،

پرداخت بدهی 2 و نیم میلیارد دلاری شركت هندی به ایران

پرداخت بدهی 2 و نیم میلیارد دلاری شركت هندی به ایران خبرگزاری نفت و گاز: تهران - جهان انرژی در 24 ساعت گذشته، شاهد تحولات گوناگونی همچون پرداخت بدهی 2.5 میلیارد دلاری پیشین شركت اساراویل به ایران، موفقیت اوپك در كاهش سطح ذخایر جهانی نفت، تمركز اوپك بر سرمایه گذاری، واردات نفت چین در چند قدمی ركورد و افزایش برآورد اوپك از رشد عرضه نفت كشورهای رقیب و تقاضای جهانی نفت بوده است.


به گزارش روز یكشنبه ایرنا از رویترز، مدیرعامل شركت اساراویل هند اعلام نمود كه این شركت حدود 2 میلیارد و 500 میلیون دلار از بدهی خود به ایران را بابت خریدهای پیشین نفت پرداخت كرده و حدود 616 میلیون دلار دیگر به این كشور بدهكار است.
این بدهی ها به تاخیر در پرداخت پول نفت ایران در دوران تحریم های غرب ضد این كشور مربوط می گردد.
به گفته آنان، این شركت می خواهد در سال 2018 میلادی 120 هزار بشكه نفت در روز از ایران خریداری كند.

** اوپك ماموریت خود برای كاهش سطح ذخایر جهانی نفت را انجام داده است
رویترز به نقل از آژانس بین المللی انرژی گزارش داد كه به نظر می رسد سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) و متحدانش ماموریت خود برای كاهش سطح ذخایر جهانی نفت و رساندن آن به سطح مطلوب به انجام رسانده اند و اگر میزان تولید بخواهد بیش از این كاهش یابد، بازار نفت با كمبود شدید عرضه رو به رو خواهد شد.
آژانس بین المللی انرژی انتظار دارد كه سطح ذخایر نفت در كشورهای توسعه یافته اوایل ماه مه امسال به میانگین پنج ساله خود كه مطلوب اوپك است، برسد.
محمد باركیندو، دبیركل اوپك اعلام نموده است كه حتی در صورت از بین رفتن مازاد عرضه نفت تا ماه سپتامبر 2018، این سازمان و متحدانش توافق كاهش تولید را در سال 2019 میلادی ادامه خواهند داد.

**آرامكو بعنوان سودآورترین شركت نفت جهان شناخته شد
به گزارش رویترز، خبرگزاری بلومبرگ شركت دولتی سعودی آرامكوی عربستان را بعنوان بزرگ ترین شركت سودآور نفت در جهان معرفی نمود، گرچه درآمدها و گردش نقدینگی آرامكو هنوز آنقدر نیست كه ارزش آن را به 2 تریلیون دلار كه هدف این شركت است، برساند.
بلومبرگ با عنایت به اسناد و مدارك آرامكو، درآمد خالص این شركت را در 6 ماه نخست 2017 میلادی 33 میلیارد و 800 میلیون دلار اعلام نمود اما آرامكو این آمار را رد كرد.
آرامكو با عرضه 5 درصد از سهام خود در بازار بورس داخلی و بین المللی، 100 میلیارد دلار نقدینگی تولید خواهد نمود و ارزش سرمایه بازاری خویش را به 2 تریلیون دلار خواهد رساند.
به این ترتیب، آرامكو از اكسون موبیل آمریكا و شل انگلیسی-هلندی هم سبقت خواهد گرفت.

**اوپك به جای سطح ذخایر بر میزان سرمایه گذاری متمركز می شود
به گزارش رویترز، «جان كمپ» تحلیلگر نفت در رویترز بر مبنای اظهار نظر وزیران سازمان اوپك اعلام نمود كه این سازمان در حال اصلاح اهداف خود بر اساس سرمایه گذاری های بالادستی به جای سطح ذخایر نفت می باشد.
این در حالی است كه «خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان اظهار داشت: هدف ما تعیین قیمت نفت نیست و نمی دانم در چه قیمتی توازن تولید می شود، اما این اتفاق در سال 2018 نمی افتد.
تولید در خیلی از كشورها در حال كاهش است و تنها راه برای جبران این افت، آغاز سرمایه گذاری از جانب بازارهای مالی و تامین مالی پروژه های بالادستی است.
«سهیل المزروعی»، وزیر انرژی امارات چندی قبل نیاز به سرمایه گذاری بیشتر در صنعت نفت را یادآور شده بود و «محمدبن صالح الساده» وزیر انرژی قطر افزایش اخیر سطح قیمت های نفت را برای افزایش سرمایه گذاری ها ناكافی دانسته بود.
اظهارنظرها نشان داده است كه اوپكی ها اكنون به دنبال تولید و اكتشاف پایدار نفت هستند و قیمت این محصول همچنان باید بعنوان انگیزه ای برای سرمایه گذاران افزایش یابد.

**واردات نفت چین در چند قدمی ركورد
به گزارش رویترز، اداره ملی گمرك چین اعلام نمود كه واردات نفت این كشور در ماه مارس نسبت به ماه پیش از آن افزایش یافت و تنها در چند قدمی رقم ركورد پیشین خود ایستاد.
میزان خرید نفت چین در مقطع یادشده به 9 میلیون و 220 هزار بشكه در روز رسید، در صورتی كه این میزان در ماه فوریه هشت میلیون و 410 هزار بشكه در روز اعلام گردید.
بالاترین رقم واردات این كشور مربوط به ماه آغازین امسال یعنی ژانویه با میزان 9 میلیون و 570 هزار بشكه در روز بوده است.
واردات نفت این كشور در سه ماه نخست سال جاری میلادی با هفت درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 9 میلیون و 90 هزار بشكه در روز رسید.

**اوپك: با وجود رشد صنعت شیل آمریكا، بازار نفت با كمبود عرضه رو به روست
به گزارش رویترز، «محمد باركیندو» دبیركل سازمان اوپك اظهار داشت: پایبندی اعضا به توافق كاهش تولید در ماه مارس به بیش از 150 درصد رسید و سطح مازاد عرضه نفت از ابتدای سال 2017 میلادی تابحال 0.9 كاهش یافته است، با این حساب مازاد جهانی عرضه نفت به سرعت در حال از بین رفتن است در صورتی كه سطح تقاضای جهانی برای انرژی همچنان روند رو به رشدی دارد.
به گفته این سازمان، با وجود رشد تولید نفت شیل كشورهای غیرعضو مانند آمریكا، به دنبال نوسان شدید تولید از جانب كشورهای عضو مانند ونزوئلا، لیبی و آنگولا، و با عنایت به تقاضای رو به رشد، بزودی با كمبود جهانی عرضه نفت رو به رو خواهیم بود. سطح مازاد بر عرضه نفت هم اكنون 55 میلیون بشكه، در حالیكه سطح ذخایر فرآورده های نفتی با 12 میلیون بشكه كسری روبروست.
بر اساس اعلام منابع ثانوی، سطح تولید نفت اعضای اوپك در ماه مارس با 201 هزار بشكه در روز كاهش ماهانه، به 31 میلیون و 960 هزار بشكه در روز رسید كه این میزان بیشتر از 32 میلیون و 600 هزار بشكه در روزی است كه اوپك برای تقاضای برای نفت خود در سال 2018 میلادی پیش بینی كرده است.

**افزایش برآورد اوپك از رشد عرضه نفت كشورهای رقیب و تقاضای جهانی
به گزارش رویترز، سازمان اوپك، پیش بینی خویش را از رشد عرضه نفت از كشورهای غیر عضو این سازمان برای سال 2018 میلادی سه برابر نسبت به برآورد پیشین خود افزایش داد و اعلام نمود كه این میزان با 80 هزار بشكه در روز افزایش دیگر به روزانه یك میلیون و 710 هزار بشكه می رسد. این افزایش غیرمنتظره تولید بیشتر از جانب آمریكا خواهد بود.
از سوی دیگر، اوپك برآورد خویش را از رشد تقاضای جهانی نفت با 30 هزار بشكه در روز افزایش نسبت به انتظار پیشین خود به یك میلیون و 630 هزار بشكه در روز رساند. سطح ذخایر جهانی نفت، اكنون تنها با 55 میلیون بشكه مازاد عرضه روبروست.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: @IRNAeco
اقتصام **1070**6075


1397/01/26
14:43:47
5.0 / 5
5308
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز