وزیر نیرو:

مردم در مصرف برق و آب حساب شده تر عمل كنند

مردم در مصرف برق و آب حساب شده تر عمل كنند خبرگزاری نفت و گاز: اهواز-وزیر نیرو اظهار داشت: با عنایت به كاهش بارندگی و كم شدن منابع آبی مردم در مصرف آب و برق حساب شده تر عمل كنند تا فصل گرمای امسال را با مشكلات كمتری سپری نماییم.


رضا اردكانیان روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اهواز اظهار نمود: 114 ایستگاه اندازه گیری بارش در سطح كشور نشان می دهند كه تمام بارش كشور از ابتدای سال آبی 96 تا آخر 29 فروردین امسال حدود 117 میلیمتر بوده كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود 44 درصد كاهش داشته است.
وی اضافه كرد: امسال یكی از خشكترین سال ها را در نیم قرن اخیر تجربه می نماییم و شرایط بارندگی كشور با وجود بارندگی های مناسب اخیر، فاصله بسیاری با متوسط بارندگی داشته ازاین رو باید در مصرف آب و برق دقت فوق العاده داشته باشیم.
وزیر نیرو با بیان این كه فلات مركزی شدیدترین خشكسالی را در كشور دارد، عنوان كرد: فلات مركزی ایران كه جمعیت قابل توجهی داشته و تعداد قابل ملاحظه ای از استان های كشور را در خود جای داده، شرایط بارندگی بسیار كمتری نسبت به متوسط بلند مدت این فلات داشته است بنابر این تلاش می نماییم كه اولویت آب شرب را مدنظر داشته باشیم.
وی ادامه داد: وظیفه وزارت نیرو، برنامه ریزی و اندیشیدن تمهیدات لازم برای كاهش معقول سایر بخش های مصرف بوده ولی اصلی ترین اتفاقی كه به آن امیدواریم، این است كه مردم با درك درست شرایط كم آبی موجود، از هم اكنون مصرف روزانه خویش را كاهش دهند.
اردكانیان خاطرنشان كرد: هر اندازه كه هم اكنون از منابع آب موجود در مخازن سدها كمتر استفاده نماییم، تابستانی با مشكلات كمتر را پیش رو خواهیم داشت.
وی با بیان این كه بحث كمبود برق و تولید آن مانند كم آبی نیاز به فرهنگ سازی در مصرف دارد، اظهار داشت: هر سال به علت رشد جمعیت، رشد معقولی در مصرف برق وجود دارد ولی امسال علاوه بر این رشد مصرف، به علت پایین بودن سطح آب در مخازن سدهایی كه تولید برق می كنند، كاهش تولید هم خواهیم داشت.
وزیر نیرو ادامه داد: مجموع افزایش مصرف و كاهش تولید امسال برق، رقم قابل ملاحظه ای خواهد بود كه تلاش می نماییم طرح های جدید مانند ساخت و به مدار آوردن نیروگاه ها را سرعت دهیم تا بخشی از كمبود تولید جبران شود با این وجود هنوز چهار هزار و 300 هزار مگاوات برق بین مصرف و تولید پیش بینی شده اختلاف وجود دارد.
اردكانیان با تاكید بر این كه با همكاری وسیع بین مصرف كنندگان در بخش های مختلف خانگی، صنعت و كشاورزی می توان كمبود مصرف را مدیریت كرد، خاطرنشان كرد: همه مدیران عامل شركت های توزیع برق در كشور برنامه كاری خویش را دقیق می دانند و تلاش می گردد با اطلاع رسانی و تماس منظم تر با رسانه ها این فرهنگ سازی را گسترش داد.
وزیر نیرو روز چهارشنبه در یك سفر 2 روزه به استان خوزستان چندین طرح مهم برقابی در شهرهای مختلف این استان را افتتاح یا كلنگ زنی كرد.
7148/6064


1397/01/31
21:22:15
5.0 / 5
4526
تگهای خبر: برق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز