تفاهمنامه محیط زیست با وزارت نفت برای پایش كیفیت گازوئیل

تفاهمنامه محیط زیست با وزارت نفت برای پایش كیفیت گازوئیل خبرگزاری نفت و گاز: به دنبال اعلام خبر توزیع گازوئیل یورو۴ از ابتدای خردادماه سال جاری، مدیر كل پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین تفاهم نامه بین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نفت به منظور پایش كیفیت گازوئیل در جایگاه های سراسر كشور اطلاع داد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، روز یكشنبه (۹ اردیبهشت) سازمان حفاظت محیط زیست از توزیع سوخت دیزل یورو ۴ از اول خردادماه در تمام راه های مواصلاتی كشور خبر داد. پیش از این هم محمدرضا موسوی خواه - مدیرعامل شركت ملی پخش فرآورده های نفتی - در گفت و گو با ایسنا، تاكید كرده بود كه تا دو ماه دیگر(خردادماه) توزیع نفت گاز یورو چهار در جایگاه های كل كشور اجرایی می گردد.

گرچه بر مبنای مصوبه دولت یازدهم قرار بود توزیع گازوئیل یورو۴ از ابتدای آذرماه سال ۹۵ در كل كشور اجرا شود و بنا به دلایل مختلف اجرای این مصوبه به تعویق افتاد اما بالاخره وزارت نفت در اقدامی مهم كه به صورت قطع تاثیر مهمی در كاهش آلودگی هوا خواهد داشت؛ تصمیم به توزیع گازوئیل یورو۴ از ابتدای خرداد ماه سال جاری گرفته است. در این میان آنچه از منظر محیط زیست اهمیت می یابد؛ پایش كیفیت گازوئیل توزیعی است كه در این باره شینا انصاری-مدیر كل پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست- در گفت وگو با ایسنا، ضمن تشریح فرآیند اندازه گیری پارامتر گوگرد گازوئیل اظهار نمود: دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست موظف به اندازه گیری پارامتر گوگرد گازوئیل توزیعی در كشور است. با عنایت به اینكه مقرر است از دو ماه دیگر توزیع سوخت گازوئیل یورو۴ در سراسر كشور اجرایی شود، سازمان حفاظت محیط زیست هم پایش این سوخت را در سطح كشور در دستور كار قرار داده و پیش بینی های لازم را انجام است.

مدیركل پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به جلسات مشترك سازمان حفاظت محیط زیست با وزارت نفت اظهار نمود: با عنایت به تصمیم جدید در خصوص توزیع گازوئیل یورو۴ در كل كشور، بطور قطع حجم نمونه برداری ها بیشتر می گردد. به همین علت تفاهم نامه مشتركی كه بین سازمان محیط زیست و شركت پخش و پالایش نفتی وزارت نفت تدوین شده است و در آستانه نهایی شدن قرار دارد. بر مبنای این تفاهم نامه فهرست كلیه جایگاه های توزیع سوخت دیزل یورو۴ در اختیار سازمان محیط زیست قرار می گیرد.
جزییات پایش گازوئیل توسط سازمان حفاظت محیط زیست
انصاری با تاكید بر اینكه سازمان حفاظت محیط زیست اندازه گیری پارامتر گوگرد در گازوئیل توزیعی را مد نظر دارد، اظهار داشت: گوگرد گازوئیل باید زیر ۵۰ppm باشد. می خواهیم از ابتدای خرداد به مدت شش ماه ۲۵ درصد جایگاه های توزیع سوخت گازوئیل یورو۴ را به مدت دو هفته مورد پایش قرار دهیم. واضح است كه نمونه برداری ها به صورت تصادفی صورت خواهد گرفت ضمن اینكه در شش ماهه دوم از ۲۵ درصد جایگاه ها به صورت ماهیانه نمونه برداری می گردد البته تلاش می گردد پراكنش نمونه برداری از جایگاه های سوخت گازوئیل به گونه ای باشد كه همه آن ها را پوشش دهد.

وی با اشاره به اینكه قرار شده است نام و آدرس كلیه جایگاه هایی كه دارای گازوئیل یورو۴ هستند به تفكیك استان ها در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گیرد، خاطرنشان كرد: با استفاده از ادارات كل محیط زیست استان ها نمونه برداری از جایگاه های سوخت انجام می گردد البته نماینده شركت نفت هم در امر نمونه برداری مشاركت خواهد داشت. نمونه برداری ها به این شكل است كه دو نمونه شامل یك نمونه آزمایشگاهی و یك نمونه شاهد صورت خواهد گرفت.

انصاری اضافه كرد: نمونه آزمایشگاهی به منظور بررسی پارامتر گوگرد به آزمایشگاه های مرجع و معتبر ارسال می گردد. نمونه شاهد هم تا چند ماه در آرشیو سازمان حفاظت محیط زیست نگهداری می گردد. هدف از داشتن نمونه شاهد آن است كه اگر به نتیجه اندازه گیری نمونه آزمایشگاهی شك داشتیم بتوانیم برای بار دوم نمونه شاهد را مورد پایش قرار دهیم. نمونه شاهد به صورت پلمب شده با امضای نماینده های سازمان حفاظت محیط زیست و شركت نفت در اختیار ما قرار می گیرد.

مدیركل پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه گزارش های مربوط به آنالیز گوگرد گازوئیل یورو۴ به صورت ماهیانه اطلاع رسانی می گردد و در اختیار كارگروه كاهش آلودگی هوا قرار می گیرد، اظهار نمود: جایگاه های توزیع گازوئیل یورو۴ بیشتر در مسیرها و جاده های مواصلاتی مستقر هستند و بارها در كارگروه آلودگی هوا مطرح شده است كه هم اكنون بنزین یا گازوئیل یورو۴ در داخل شهرها توزیع می گردد اما خودروهایی كه از خارج از شهر تامین سوخت می كنند وارد شهر می شوند ازاین رو با عنایت به اینكه در تصمیم جدید تمركز توزیع سوخت گازوئیل یورو۴ به جاده های بین شهری است، می تواند تاثیر مثبتی بر كاهش آلودگی هوا داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، نبود یا كمبود سوخت دیزل یورو۴ یكی از مهمترین معضلات كشور در حوزه آلودگی هواست چون گازوئیل استاندارد تاثیر بسیاری بر تولید كربن سیاه بعنوان یكی از مهمترین آلاینده ها دارد. واضح است كه با اصلاح كیفیت سوخت اتفاق خوبی در زمینه كاهش آلودگی هوا رخ خواهد داد. ضمن اینكه با ارتقای كیفیت سوخت دیزل، مسیرها برای نصب فیلتر دوده در خودروهای دیزلی فراهم خواهد شد.
1397/02/11
14:29:04
5.0 / 5
4559
تگهای خبر: پخش , سوخت , كیفیت , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز