جزئیات آغاز عملیات صادرات گاز به عمان از تیرماه

جزئیات آغاز عملیات صادرات گاز به عمان از تیرماه خبرگزاری نفت و گاز: صادرات گاز به عمان، پروژه ای كه سرآغاز آن به حدود ۱۴ سال قبل برمی گردد به مراحل پایانی خود نزدیك می گردد و عمان بالاخره تا تیرماه مشتری گاز ایران خواهد شد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، توافق نامه صادرات گاز از ایران به عمان در ۲۵ اسفندماه سال ۱۳۸۳ امضاء شد. طبق این قرارداد ۲۵ ساله صادرات گاز به عمان باید تا سال ۲۰۰۸ با ۳۰ میلیون مترمكعب آغاز و در سال ۲۰۱۲ به ۷۰ میلیون مترمكعب می رسید.البته اجرای این پروژه هر سال به سال بعد موكول شد و حتی قرار بود تا ۱۰ اسفند سال ۱۳۹۵ مدل صادرات گاز به عمان مشخص شود.

در نهایت در دیداری كه بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران و محمد الرومحی، وزیر نفت عمان در اواسط فروردین ماه سال جاری با یكدیگر داشته اند درمورد جزئیات این پروژه به توافق رسیدند و حتی زمان اغاز آن را نهم تیرماه اعلام نمودند.

نحوه اجرای پروژه مذكور به این صورت است كه مقرر است گاز از رودان به كوه مبارك و سپس به غرب جاسك منتقل و بعد از آن به عمان صادر شود. همینطور تهران و مسقط توافق كردند روزانه یك میلیارد فوت مكعب گاز از ایران به عمان صادر شود؛ مقرر است بخشی از ظرفیت این خط لوله در عمان به گاز طبیعی مایع (ال ان جی) تبدیل و به بازارهای هدف صادر شود و باقی مانده ظرفیت خط به بازارهای آتی در كشورهای جنوب خلیج فارس اختصاص پیدا كند.

مذاكرات اكنون به پله برگزاری مناقصه نزدیك شده و مقرر است عمان در ماه آینده برای پروژه ساخت یك خط لوله گاز طبیعی زیردریایی بین سوهار و ایران برگزار كند.كار مربوط به مطالعات بستر دریا، طراحی خط لوله و تجهیزات جانبی و ایستگاه های كمپرسور كامل شده است.به طور كلی هشت كنسرسیوم تابحال برای مشاركت در این پروژه ابراز تمایل كرده اند.
1397/02/14
14:33:30
5.0 / 5
5142
تگهای خبر: صادرات , گاز , گاز طبیعی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز