نماینده زابل: چرا مرتبط با حقابه ایران از هیرمند اقدام جدی به عمل نیامده است؟

نماینده زابل: چرا مرتبط با حقابه ایران از هیرمند اقدام جدی به عمل نیامده است؟ خبرگزاری نفت و گاز: نماینده مردم زابل در مجلس اظهار داشت: امسال 98 آب زراعی سیستان كاهش یافته و كشاورزان علاوه بر این كه هیچ محصولی برداشت نكرده اند بلكه همه چیز خویش را از دست داده و در این جا همه چیز سوخته و خاكستر شده و بر باد رفته است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، حبیب الله دهمرده در جلسه علنی امروز (یكشنبه) مجلس خطاب به محمد جواد ظریف پرسید: چرا تابحال مرتبط با حقابه ایران از رودخانه هیرمند از افغانستان اقدام جدی و لازم به عمل نیامده است؟

وی ادامه داد: سیستان در گذشته جزو انبار آسیا به شمار می رفته و مردم این منطقه در طول تاریخ دارای افتخارات فراوانی بوده اند.

وی ادامه داد: با وجود اقدامات خوب نظام جمهوری اسلامی اما متاسفانه به علت عدم مدیریت فرصت ها، امروز با سرنوشت نامطلوبی روبررو هستیم. استمرار بیش از دو دهه خشكسالی در استان سیستان و بلوچستان وضعیت معیشتی مرزنشینان را در وضعیت بسیار نامناسبی قرار داده است.

وی در جلسه سوال از وزیر امور خارجه از هیات رئیسه مجلس خواست مستندی از وضعیت كشاورزی و زندگی مردم در استان سیستان و بلوچستان از نمایشگرهای مجلس پخش شود. در این مستند وضعیت نامطلوب تنفس مردم، اوضاع نامناسب كشاورزی و آب شرب وآب زراعی مردم، دریاچه هامون و خشكسالی و تاثیر آن بر زندگی بومیان منطقه به تصویر كشیده شد.
نماینده مردم زابل در مجلس اضافه كرد: افغانستان روی رودخانه هایی كه به دریاچه زابل سرازیر می شوند سد احداث كرده و با این كار مانع سرریز شدن حقآبه این دریاچه شده است كه این مسئله باعث تداوم خشكسالی و مشكلات عدیده برای مردم منطقه سیستان شده است.
وی با یادآوری پیام امام خمینی (ره) در دهه 50 اظهار داشت: اگر به یاد داشته باشید در خشكسالی دهه 50 امام به شاه پیام داد كه آنقدر ولخرجی نكند و به داد مردم سیستان برسد. حاصل این تشر امام اقداماتی بود كه رژیم گذشته در سیستان و بلوچستان انجام داد. حالا هم مقام معظم رهبری منطقه سیستان را تنگه احد نامگذاری كرده اند.
وی خطاب به ظریف اظهار داشت: دكتر عزیز تذكر، نطق، مكاتبه، نشست و صبحانه كاری متعددی با شما داشتم و البته در قوانین برنامه و بودجه هم برای حل مشكلات دریاچه هیرمند مصوباتی داریم. برپایه این مصوبات دولت مكلف است حقآبه دریاچه هیرمند را با استفاده از اقدامات سیاسی از سوی افغان بگیرد. اما حاصل دیپلماسی شما چه بوده است؟ حتی یك مترمكعب آب هم به دریاچه هیرمند اضافه نشده است.
دهمرده ادامه داد: برای برون رفت از این وضعیت اسفناك لازم است در برنامه دراز مدت و میان مدت آب دریا به دریاچه هیرمند انتقال یابد. همینطور برای بهبود وضعیت زندگی مردم لازم است انتقال گاز با قطر 36 اینچ از زاهدان به زابل صورت گیرد و گذرگاه های مرزی فعال شوند. همینطور به علت پهناور بودن استان سیستان و بلوچستان فكری به حال تقسیم استان شود.1397/02/16
12:13:27
5.0 / 5
4371
تگهای خبر: سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز