قانونی كه نفت را ۹۰ دلار می كند

قانونی كه نفت را ۹۰ دلار می كند خبرگزاری نفت و گاز: مقررات بین المللی درباره سوختهای مورد استفاده در كشتیرانی ممكن است عرضه بازار نفت را محدودتر كرده و قیمت ها را در دو سال آینده به ۹۰ دلار در هر بشكه برساند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) مقررات جدیدی دارد كه از ابتدای سال ۲۰۲۰ به اجرا درخواهد آمد و كشتی داران را ملزم خواهد نمود میزان سولفور سوختهای مورد استفاده شان را به میزان چشمگیری كاهش دهند.

كشتی هایی كه اقیانوسهای جهان را می پیمایند از نفت كوره سنگین استفاده می نمایند كه بسیار آلوده است. مقررات سازمان بین المللی دریانوردی این سوخت را به علت سولفور بالای آن هدف گرفته است. مقررات فعلی غلظت سولفور به میزان ۳.۵ درصد را مجاز كرده اما تا سال ۲۰۲۰ كشتی ها باید این غلظت را به ۰.۵ درصد كاهش دهند.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش "نفت ۲۰۱۸" اعلام نمود سوخت بانكر آخرین مامن سولفور است كه در اغلب محصولات نفتی حذف گردیده است.

كشتی داران گزینه های متعددی برای نیل به این هدف دارند و احیانا یك رویكرد منفرد نخواهد بود. آنها ممكن است اسكرابرهایی را برای حذف سولفور از سوخت نصب كنند یا از سوختهای دارای سولفور كم یا از LNG استفاده كنند. اسكرابرها هم پرهزینه هستند با این حال از نظر برخی كشتی داران ارزش استفاده دارند در حالیكه LNG گزینه گرانی به حساب می آید.

اما خیلی از كشتی داران سوختهای حاوی سولفور اندك مانند بنزین استفاده می نمایند. آژانس بین المللی انرژی اعلام نموده كه تا سال ۲۰۲۰ تقاضا برای بنزین به ۱.۷۴ میلیون بشكه در روز صعود خواهد نمود كه بیش از یك میلیون بشكه در روز نسبت به سال ۲۰۱۸ افزایش خواهد داشت. این مسئله موقعیت نفت كوره را كه هم اكنون متداول می باشد، تغییر می دهد. آژانس بین المللی انرژی اعلام نموده كه تقاضا برای نفت كوره دارای سولفور بالا از ۳.۲ میلیون بشكه در روز در سال ۲۰۱۹ به ۱.۳ میلیون بشكه در روز در سال ۲۰۲۰ كاهش خواهد یافت.

این تغییر روند استفاده، نتایج بزرگی برای بازار نفت خواهد داشت. صنعت كشتیرانی حدود ۵ درصد از بازار نفت جهانی را تشكیل داده و روزانه حدود ۵ میلیون بشكه در روز نفت مصرف می كند. تغییر الگوی مصرف از یك محصول نفتی به محصول نفتی دیگر، تاثیر گسترده ای در سراسر صنعت پالایش خواهد داشت و برخی را متنفع و برخی دیگر را متضرر می سازد.

پالایشگاه های فرآوری كننده محصولاتی مانند دیزل و بنزین سود خواهند كرد. در این بین پالایشگاههایی كه نفت كوره سنگین تولید می كنند، با محصول مازاد كه روی دستشان باد كرده است مواجه می شوند.

مجتمع های پالایشگاهی می توانند از انواع مختلف نفت برای تولید بنزین استفاده كنند اغلب نفت كوره بعنوان یك محصول جانبی ندارند. از جانب دیگر پالایشگاههای كوچكتر و ساده تر قادر نیستند همین كار را كرده و بعضی از آنها ناچار خواهند شد تعطیل كرده یا ارتقا دهند.

تحلیلگران مورگان استنلی در یادداشتی نوشتند: نفت برنت ممكن است تحت تاثیر مقررات سازمان بین المللی دریانوردی ممكن است تا سال ۲۰۲۰ به ۹۰ دلار در هر بشكه صعود كند.

در حالی كه نفت تحت تاثیر محدودیت عرضه اوپك و رویدادهای ژئوپلیتیكی نظیر تصمیم آمریكا برای اعمال مجدد تحریمها ضد ایران، به مرز ۸۰ دلار صعود كرده اما تغییرات مقررات تاثیر مذكور را تشدید خواهد نمود.

بر اساس گزارش اوایل پرایس، تولید نفت آمریكا كه اكنون به ركورد بالایی صعود كرده است، تاثیری در این وضعیت نخواهد داشت زیرا نفتی كه در مناطق شیل آمریكا تولید می شود، سبك بوده و برای تولید میعانات متوسط ایده آل نیست.
1397/02/30
14:59:27
5.0 / 5
4720
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز