وزیر انرژی عربستان خبر داد

عرضه سهام آرامكو در سال آینده

عرضه سهام آرامكو در سال آینده خبرگزاری نفت و گاز: وزیر انرژی عربستان سعودی اعلام نمود عرضه اولیه عمومی سهام غول نفتی آرامكوی سعودی احیانا در سال ۲۰۱۹ انجام می گردد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از اویل پرایس، خالد الفالح در مجمع اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ در روسیه اعلام نمود: ما منتظر آمادگی بازار برای عرضه اولیه عمومی سهام آرامكو هستیم.

از زمانی كه عربستان سعودی ایده عرضه پنج درصد از سهام شركت نفتی آرامكو را مطرح كرد، مقامات این كشور تاكید داشتند كه این اقدام در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ برگزار می شود، اما در مارس خود فالح اشاره نمود كه ممكن است عرضه سهام به تعویق بیافتد و فروش سهام به سال ۲۰۱۹ موكول شود.

وزیر انرژی عربستان سعودی در مارس به بلومبرگ اظهار داشت: مهلت نیمه دوم سال ۲۰۱۸ ساختگی بوده و تنها مساله قطعی درباره عرضه اولیه سهام آرامكو این است كه اولا اتفاق خواهد افتاد و بازار اصلی عرضه آن بورس تداول در عربستان سعودی خواهد بود.

دوماه بعد قیمت نفت به سطحی رسید كه گفته می شد عربستان سعودی برای تقویت ارزش آرامكو در نظر گرفته بود.

تحلیلگران مختلف در این باره بحث می كنند كه آیا سعودی ها موفق خواهند شد پنج درصد از سهام آرامكو را امسال عرضه كنند و همزمان، گمانه زنی هایی هم درباره اینكه كدام بازار بورس خارجی برای عرضه سهام از جانب سعودی ها انتخاب خواهد شد و قیمت نفتی كه برای پشتیبانی از ارزش بالای این شركت كافی خواهد بود، ادامه دارد.

فروش برنامه ریزی شده پنج درصد از سهام آرامكو كه احیانا بزرگترین عرضه اولیه عمومی جهان خواهد بود می تواند ۱۰۰ میلیارد دلار برای عربستان سعودی به ارمغان بیاورد. با این حال تحلیلگران می گویند ارزش سهام آرامكو كمتر از دو تریلیون دلار است و اكثرا ارزش آن را بین یك تا ۱.۵ تریلیون دلار تخمین می زنند.

به دنبال گزارش هایی درباره طرح به تعویق افتادن عرضه سهام آرامكو در یك بازار خارجی، تحلیلگران همینطور نسبت به این مورد نگران هستند كه بازار بورس عربستان سعودی چگونه می تواند به تنهایی عرضه اولیه سهام آرامكو را مدیریت كند. بعضی از نگرانی های بزرگ سرمایه گذاران درباره عرضه سهام آرامكو در بازار داخلی عربستان سعودی عدم نقدینگی كافی به علت كوچك بودن سرمایه بازار بورس تداول و تاثیر حضور آرامكو در شاخص بورس است.
1397/03/05
14:22:25
5.0 / 5
4734
تگهای خبر: فروش , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز