66 سد بزرگ كشور كمتر از40 درصد آب دارند

66 سد بزرگ كشور كمتر از40 درصد آب دارند خبرگزاری نفت و گاز: تهران - وزارت نیرو اعلام نمود: افت بارش سال آبی جاری سبب شده تا از میان 177 سد بزرگ كشور، 66 سد همچون سدهای زاینده رود، شهیدرجایی، دوستی، ساوه و ملاصدرا در آستانه ورود به فصل تابستان كمتر از 40 درصد آب ذخیره شده داشته باشند.


به گزارش روزدوشنبه ایرنا ازوزارت نیرو، كاهش بی سابقه بارش ها در سال قبل و به دنبال آن افت روان آب ها سبب شده است تا به رغم بارندگی های به نسبه مناسب دو ماه اخیر در بعضی از نقاط كشور، حجم ذخیره آب 177 سد بزرگ موجود در 6 حوضه آبریز دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، فلات مركزی، هامون و سرخس به 26.92 میلیارد مترمكعب برسد كه در مقایسه با سال قبل آب موجود در مخازن سدهای كشور كاهش 19 درصدی پیدا كرده است.
ورودی و خروجی آب از سدها هم متاثر از افت نزولات جوی با كاهش های محسوسی رو به رو شده اند به صورتی كه ورودی به این سازه های آبی 37 درصد و خروجی از آن ها هم نسبت به سال قبل 30 درصد كمتر شده است و هم اكنون به صورت میانگین 54 درصد مخازن سدهای یاد شده دارای منابع آبی است.
در این بین از میان 177 سد بزرگ موجود در این 6 حوضه آبریز 37 درصد از آن ها و به تعبیری 66 سد بزرگ كشور همچون سدهای زاینده رود، شهیدرجایی، ساوه و ملاصدرا در آستانه تابستان همچنان كمتر از 40 درصد آب ذخیره شده دارند.
كاهش ارتفاع و ذخیره آب سدهای دارای نیروگاه برقابی سبب شده تا این مراكز هم با كاهش تولید انرژی روبه رو شوند به صورتی كه برق تولیدی 53 نیروگاه برق آبی كشور از ابتدای امسال تا 11 خردادماه به هزار و 555 گیگاوات ساعت برسد كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 57 درصد كاهش داشته است.
بارش های مناسب دو ماه اخیر در تهران سبب شده تا شرایط منفی منابع آبی استان تا حدودی بهبود پیدا كند. اكنون حجم ذخیره كنونی آب در سدهای پنجگانه استان تهران (لار، طالقان، امیركبیر، لتیان و ماملو) 800 میلیون مترمكعب بوده و 42 درصد حجم این سدها هم پر است.
با وجود بارش های مناسب دو ماه اخیر در تهران بررسی این اعداد و ارقام حكایت از آن دارد كه كاهش بی سابقه بارش ها در سال قبل سبب شده تا حجم مخازن سدهای پنجگانه استان تهران نسبت به مدت مشابه سال قبل 28 درصد كاهش داشته باشد و ورودی آب به سدهای پنجگانه استان هم افت 37 درصدی پیدا كند.
اقتصام**2078**


1397/03/14
23:44:58
5.0 / 5
4663
تگهای خبر: برق , تولید , نیروگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز