افزایش صادرات نفت عراق به آمریكا

افزایش صادرات نفت عراق به آمریكا خبرگزاری نفت و گاز: همزمان با توقف تدریجی صادرات نفت ونزوئلا و عدم رشد عرضه سایر نقاط آمریكای لاتین، موج جدید صادرات نفت ترش سنگین عراق به پالایشگاه های گلف كاست آمریكا شروع شده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، جدیدترین آمار اداره اطلاعات انرژی آمریكا نشان داد عراق كه مدتها نفت ترش سنگین تر خویش را با گریدهای مدیوم مخلوط می كرد، در مارس ۳۰۱ هزار و ۶۰۰ بشكه در روز نفت سنگین را به منطقه گلف كاست آمریكا صادر كرد. این آمار بالاترین میزان صادرات نفت ترش سنگین عراق به گلف كاست از ژانویه سال ۲۰۱۷ به این طرف به حساب می آید.

طبق جدیدترین آمار گمرك و حفاظت مرزی آمریكا، تا آخر مه حدود ۳۵.۵ میلیون بشكه نفت سنگین بصره از جانب پالایشگاه های گلف كاست وارد شده كه حدود یك میلیون بشكه در مقایسه با پنج ماه نخست سال ۲۰۱۷ رشد داشته اما بیش از دو برابر میزان واردات در مدت مشابه سال ۲۰۱۶ بوده است كه طی مدت مذكور، حدود ۱۶.۶ میلیون بشكه نفت سنگین عراق وارد شد.

آمریكا تا سپتامبر سال ۲۰۱۵ نفت سنگین عراق را به صورت مرتب وارد نمی كرد اما عراق یكی از منابع اصلی تامین نفت سنگین آمریكا بعد از كانادا، مكزیك، كلمبیا و ونزوئلا شده است.

كانادا همچنان بزرگترین منبع تامین نفت ترش سنگین است. آمریكا ۲.۴۲ میلیون بشكه در روز نفت ترش سنگین كانادا را در مارس وارد كرد كه بیش از مجموع وارداتش از كشورهای دیگر بود. اما اختلاف واردات نفت سنگین بین عراق و كشورهای آمریكای لاتین امسال كمتر شده است و گرید "بصره هوی" درصد رو به رشدی از واردات گلف كاست را به خود مختص كرده است.

حدود ۱۵ درصد از كل نفت ترش سنگین كه در مارس به گلف كاست آمریكا وارد شد، از جانب عراق بود كه در مقایسه با حدود شش درصد در مارس سال ۲۰۱۷ افزایش داشت. در سه ماه نخست سال ۲۰۱۸ آمریكا به صورت متوسط حدود ۲۵۷ هزار و ۴۰۰ بشكه در روز "بصره هوی" را وارد كرد كه ۱۳ درصد از كل واردات نفت سنگین منطقه گلف كاست بود.

بر اساس گزارش پلاتس، رشد صادرات نفت عراق به آمریكا تا حدودی به علت افت تولید و صادرات نفت ونزوئلا بوده است. واردات نفت ترش سنگین ونزوئلا از جانب پالایشگاه های گلف كاست از ابتدای امسال تابحال به ۲۴۹ هزار و ۱۰۰ بشكه در روز بالغ شده كه كمتر از حدود ۵۲۹ هزار و ۷۶۰ بشكه در روز در مدت مشابه سال ۲۰۱۷ و ۶۵۸ هزار بشكه در روز در سال ۲۰۱۶ بوده است.

بنا بر نظرسنجی پلاتس، عراق كه یكی از پایینترین نرخهای پایبندی به توافق كاهش تولید را در بین اعضای اوپك داشته است، تولید نفتش در ماه مه به ۴.۴۷ میلیون بشكه در روز رسید كه ۵۰ هزار بشكه در روز نسبت به آوریل افزایش داشت. تولید نفت عراق ۱۲۰ هزار بشكه در روز بالاتر از سهمیه تولید تعیین شده برای این كشور مانده است.
1397/03/20
00:26:45
5.0 / 5
4517
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز