گام های عینی اقتصادی و مالی اروپا در راه حفظ برجام

گام های عینی اقتصادی و مالی اروپا در راه حفظ برجام خبرگزاری نفت و گاز: تهران - اتحادیه اروپا درمدت زمان گذشته ازخروج یك جانبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا از برجام، بشدت در حال كار در حوزه های مالی، اقتصادی و سرمایه گذاری است تا این توافق بین المللی مصوب شورای امنیت سازمان را حفظ و اثر بازگشت تحریم های یك جانبه آمریكا بخصوص تحریم های ثانویه واشنگتن را خنثی كند.


** اتحادیه اروپا در حال كار بر روی اقدامات عینی
«فدریكا موگرینی» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا عصر روز گذشته (سه شنبه) در جلسه پارلمان اروپا با برشمردن اقدامات صورت گرفته برای حفظ توافق هسته ای با ایران، اظهار داشت: هم اكنون تمركز بر شركت های كوچك و متوسط اروپایی است كه ارتباط كمتری با بازار آمریكا دارند.
وی اضافه كرد: مشغول كار روی اقداماتی عینی با هدف حفظ همكاری با ایران در حوزه های كلیدی، همچون زمینه های بانكی و فاینانس، تجارت و سرمایه گذاری، نفت و حمل و نقل هستیم.
به گفته موگرینی 'مهم ترین چالش كنونی ما، یافتن چاره هایی برای تعاملات بانكی و مالی است. این موضوعات هم در سطوح سیاسی و هم در نشست های كارشناسی فشرده كه عموما به صورت روزانه در تهران و بروكسل برگزار می گردند، در دست بررسی است'.
مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا افزود: تنها راه نتیجه بخش بودن این فعالیت ها، اقدام جمعی اعضا در سطح اتحادیه اروپا و هم اقدامات فردی هر كشور به نحو هماهنگ است.
وی ادامه داد: به همین جهت، تصمیم گرفتیم شبكه ای از نمایندگان معرفی شده توسط هر یك از اعضای اتحادیه اروپا تشكیل دهیم تا كار با هماهنگی و تاثیرگذاری بیشتری ادامه یابد.
موگرینی اضافه كرد: ایران هم باید سهم خویش را انجام دهد. تهران باید استانداردهای خود در مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم را بهبود بخشد و اصلاحات بانكی را توسعه دهد. این ها گام های اساسی برای جذب بیشتر بانك ها و شركت های اروپایی است.
وی با انتقاد از خروج آمریكا ازبرجام و ضمن اشاره به نشست سران آمریكا و كره شمالی اظهار داشت: این همان مسیری است كه جامعه جهانی و اتحادیه اروپا برای بیش از یك دهه با ایران دنبال كرد و سه سال پیش به امضای برجام منجر گردید.
موگرینی هر جایگزین دیگری برای برجام را دارای نتایج «فاجعه بار» خواند و اظهار داشت: عزم ما برای حفظ برجام، در جهت منافع آمریكا هم هست؛ چون كه این توافق هم برای امنیت اروپا و هم آمریكا و خاورمیانه ضروری می باشد.
مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با اشاره به 11گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در تایید پایبندی ایران به برجام، اظهار داشت: موضع اروپا تغییر نكرده است و همچنان به اجرای موثر و كامل این توافق پایبند هستیم.
وی ادامه داد: بخش عمده ای از جامعه جهانی از برجام اعلام حمایت كرده است و علت آن واقع گرایانه و صرفا در نتیجه نبود جایگزینی بهتر و جلوگیری از یك مسابقه تسلیحاتی دیگر در خاورمیانه است. این حمایت را من هر روزه در نشست ها و دیدارها می بینم.
موگرینی همینطور خواهان حمایت پارلمان اروپا از مصوبه های اخیر كمیسیون اروپا برای اجرای قانون مسدودسازتحریم های آمریكا (Blocking Statute) و هم دستورالعمل های جدید برای بانك سرمایه گذاری اروپا با هدف ترغیب سرمایه گذاری در ایران شد.
این مصوبه ها در صورت عدم مخالفت پارلمان و شورای اروپا، پیش از بازگشت موج نخست تحریم های آمریكا ضد ایران اجرایی خواهند شد.
قانون مسدودسازی تحریم های آمریكا اولین بار در سال 1996 برای مقابله اروپا با گروهی از تحریم ها ضد كوبا، ایران و لیبی تدوین شد. این قانون هم اكنون با اصلاحیه صورت گرفته، همه تحریم های ثانویه آمریكا ضد ایران را شامل می گردد.
اجرای قانون مذكور، شركت ها را از پیروی از تحریم های خارجی منع می كند و اتحادیه اروپا به باعث آن، احكام جریمه احتمالی برای كسب و كارهای اروپایی كه با ایران همكاری می كنند را به رسمیت نخواهد شناخت.

** «قانون انسداد» و «مجوز وام خارجی»، دو گام دیگر اروپا برای حفظ سرمایه گذاری در ایران
اتحادیه اروپا به دنبال تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا درباره خروج یكجانبه از توافق هسته ای در ماه گذشته، گام هایی را برای حفاظت از فعالیت شركت هایش در ایران آغاز كرد و همچون یكشنبه این هفته اعلام گردید اتحادیه اروپا با به روزرسانی «قانون انسداد» و «مجوز وام خارجی»، سرمایه گذاری شركت هایش را در ایران حفظ می نماید.
كمیسیون اروپا هم اعلام نموده نسخه به روزشده «قانون انسداد» و «مجوز وام خارجی» بانك سرمایه گذاری اروپا (EIB) را به تصویب رسانده است.
این اقدامِ كمیسیون، به دنبال نشست غیر رسمی این اتحادیه در صوفیه و بیانیه های این كمیسیون در تاریخ 18م مه (28م اردیبهشت) انجام شد.
كمیسیون اروپا در یك بیانیه مطبوعاتی اعلام نمود: هدف از این اقدامات كمك به حفظ منافع شركت های اتحادیه اروپا است و پایبندی این اتحادیه را به برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) را نشان داده است.
كمیسیون اروپا در6ژوئن (16م خرداد) ضمن اعلام به روز رسانی قانون انسداد كه شركت های اتحادیه اروپا راازرعایت تحریم های آمریكا منع می كند، عنوان نمود كه مجوز وام خارجی بانك سرمایه گذاری اروپا را همه به روز می كند كه سازوكاری است كه مجوز فعالیت سرمایه گذاری در ایران را می دهد.
این كمیسیون در عین حال اعلام نمود كه مفهوم این امر اجبار بانك سرمایه گذاری اروپا در حمایت مالی از طرح های اروپایی در ایران نیست و تصمیم گیری درباره این سرمایه گذاری ها برعهده هیات مدیره بانك سرمایه گذاری اروپاست.
كمیسیون اروپا همینطور اعلام نموده كه پارلمان اروپا و شورای اروپا پس از تصویب به روزرسانی این قوانین در 6 ژوئن دو ماه فرصت دارند تا پیش از اجرایی شدن این قوانین مخالفت خویش را اعلام كنند. در صورتی كه مخالفتی نباشد، به روزرسانی ها منتشر می شوند و تا ابتدای ماه اوت (اواسط مرداد) به اجرا در می آیند كه این تاریخ مصادف است با اجرای نخستین بسته وضع دوباره تحریم های آمریكا ضد ایران.
كمیسیون اروپا اعلام نموده كه تا وقتی ایران به تعهدات خود پایبند باشد، كمیسیون اروپا هم به اجرای كامل و موثر برجام ادامه خواهد داد.

** نامه رهبران اتحادیه اروپا به وزارت خزانه داری آمریكا
رهبران اتحادیه اروپا در 4ژوئن (14م خرداد) هم با ارسال نامه ای به «استیو منوچین» وزیر خزانه داری (دارایی) و «مایك پمپئو» وزیر امور خارجه آمریكا بیان نمودند كه «منافع امنیتی» اقتضا می كند كه شركت های اروپایی از وضع دوباره تحریم های آمریكا معاف شوند.
در این نامه كه به امضای وزیران امور خارجه و دارایی كشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان و «فدریكا موگرینی» مسئول اتحادیه اروپا رسیده است، آمده است: تحریم های ثانویه در وضع كنونی خود اتحادیه اروپا را از معافیت واقعی و معنادار از تحریم های آمریكا ضد ایران محروم می كند. ایران تهدید كرده بدون معافیت از تحریم ها از توافق خارج خواهد شد.

** تاكید بر پایبندی اتحادیه اروپا به حفظ برجام
«فدریكا موگرینی» در بخش دیگری از سخنانش در آغاز نشست پارلمان اروپا تصریح كرد: موضع اتحادیه اروپا در باره توافق هسته ای (برجام) به رغم تصمیم امریكا برای خروج از آن، تغییری نكرده و این بلوك هنوز به اجرای كامل این توافق متعهد باقی مانده است.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از اعضای پارلمان اروپا خواست از طرح تمدید مهلت وام دهی بانك سرمایه گذاری اروپا به ایران به منظور پشتیبانی از سرمایه گذاری های شركت های اروپایی در این كشور حمایت كنند.
به گفته موگرینی، هدف توافق هسته ای هیچگاه حل همه مسائل نبوده است، اما با پایبندی به آن، دیگر مسائل را بهتر می توان حل و فصل كرد.
وی افزود، دیپلماسی و گفت وگو تنها راه پیشرفت است همان مسیری كه این نهاد از سال ها پیش در باره ایران پیموده است.
وی با اشاره به اجلاس روز سه شنبه «كیم جونگ اون» و «دونالد ترامپ» سران كره شمالی و ایالات متحده در سنگاپور برای حل بحران شبه جزیره كره اضافه كرد: مسیر دیپلماسی اغلب چالش برانگیز و دشوارترین راه است، اما همیشه نتیجه بخش بوده و باید به آن پایبند بود.
ترامپ رئیس جمهوری آمریكا 18م اردیبهشت خروج یكجانبه دولتش را اعلام نمود و افزود، تحریم هایی یك جانبه كشور را كه در چارچوب برجام برداشته شده بود، باز خواهد گرداند.
این تصمیم علاوه بر مردد كردن شركت های آمریكایی فعال در ایران مخالفت اروپایی ها را برانگیخت و آنها قویا اعلام نمودند كه در برجام می مانند و وعده دادند برنامه هایی را برای محافظت از شركت های خود در مقابل تحریم آمریكا اجرا خواهند كرد.
اروپام**1479**1590


1397/03/23
17:29:11
5.0 / 5
4531
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز