تكمیل طرح خطوط انتقال نفت سبك و سنگین صادراتی

تكمیل طرح خطوط انتقال نفت سبك و سنگین صادراتی خبرگزاری نفت و گاز: احداث فاز یك و دو تلمبه خانه غرب كارون، امیدیه و خطوط انتقال نفت سبك و سنگین صادراتی از تاسیسات زیربنایی جمع آوری و انتقال نفت صادراتی به حساب می آید كه طرح انتقال نفت فوق سنگین تولیدی از میدان آزادگان شمالی و آزادگان جنوبی، طرح انتقال نفت فوق سنگین و فوق سبك تولیدی از میدان یادآوران از جمله طرح هایی است كه به آخر رسیده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، طرح انتقال نفت فوق سنگین تولیدی از میدان آزادگان شمالی توسط خط لوله ۱۶ اینچ به طول حدود ۷۶ كیلومتر به تلمبه خانه غرب كارون و طرح انتقال نفت فوق سنگین تولیدی از میدان آزادگان جنوبی توسط خط لوله ۲۸ اینچ به طول حدود ۵۰ كیلومتر به تلمبه خانه غرب كارون اجرا شده است.

تا زمان راه اندازی فاز اول، نفت تولید زودهنگام میدان با استفاده از واحد بهره برداری جفیر توسط خط لوله ۳۰ اینچ به طول حدود ۴۲ كیلومتر به تلمبه خانه غرب كارون ارسال می گردد كه این طرح هم اكنون اجرا شده است.

همچنین طرح انتقال نفت فوق سنگین تولیدی از میدان یادآوران توسط خط لوله ۱۸ اینچ به طول حدود ۴۰ كیلومتر به تلمبه خانه غرب كارون و نفت فوق سنگین تولیدی از میدان یاران شمالی توسط خط لوله ۱۲ اینچ به طول حدود ۴۱ كیلومتر به واحد بهره برداری جفیر و سپس توسط خط لوله ۳۰ اینچ به طول حدود ۴۲ كیلومتر به تلمبه خانه غرب كارون ارسال می گردد كه این طرح ها اجرا شده اند.

همچنین طرح انتقال نفت فوق سبك تولیدی از میدان یادآوران توسط خط لوله ۱۸ اینچ به طول حدود ۴۰ كیلومتر به تلمبه خانه غرب كارون اجرا شده است.

نفت سبك تولیدی از میدان دارخوین توسط خط لوله ۲۰ اینچ به طول حدود ۷۵ كیلومتر به تلمبه خانه غرب كارون ارسال می گردد كه اتصالات آن به جمع آوری نفت سبك تلمبه خانه غرب كارون در حال اجرا است.

در فاز اول تلمبه خانه غرب كارون، ظرفیت پمپاژ نفت فوق سنگین برابر با ۴۶۰ هزار بشكه در روز و همینطور ظرفیت پمپاز نفت سبك برابر با ۲۵۴ هزار بشكه در روز است كه در حال راه اندازی و واگذاری به بهره بردار است.

خط انتقال نفت فوق سنگین به قطر ۳۶ اینچ و طول حدود ۴۹ كیلومتر تا كریت كمپ و سپس به قطر ۳۲ اینچ و طول حدود ۹۳ كیلومتر تا تلمبه خانه امیدیه اجرا شده است. همینطور اتصالی به طول حدود یك كیلومتر و به قطر ۳۶ اینچ تا بوستر اهواز هم اجرا شده است.

خط انتقال نفت سبك به قطر ۳۰ اینچ و طول حدود ۴۸ كیلومتر تا كریت كمپ اجرا شده است و مابقی خط تا تلمبه خانه امیدیه در مراحل انتخاب و واگذاری به پیمانكار جهت اجرا است.

در فاز دوم تلمبه خانه غرب كارون، ظرفیت نهایی پمپاژ نفت فوق سنگین برابر با ۷۰۰ هزار بشكه در روز خواهد بود كه مهندسی پایه آن به اتمام رسیده و در مراحل انتخاب و واگذاری به پیمانكار جهت اجرا به سر می برد.

خط انتقال نفت فوق سنگین به قطر ۴۲ اینچ و طول حدود ۱۴۴ كیلومتر تا تلمبه خانه امیدیه جهت انتقال حدود ۷۰۰ هزار بشكه در روز در نظر گرفته شده است كه مهندسی پایه آن به اتمام رسیده و در مراحل انتخاب و واگذاری به پیمانكار جهت اجرا است.

در فاز اول تلمبه خانه امیدیه، ظرفیت پمپاژ نفت فوق سنگین برابر با ۲۸۰ هزار بشكه در روز است كه در حال راه اندازی و واگذاری به بهره بردار است. خط انتقال نفت فوق سنگین به قطر ۳۲ اینچ و طول حدود ۱۴۷ كیلومتر پایانه صادراتی بهرگان و همینطور اتصالی به طول ۵ كیلومتر و قطر ۳۲ اینچ تا تلمبه خانه و مخازن ذخیره سازی گوره هم اجرا شده است.

در فاز دوم تلمبه خانه امیدیه، ظرفیت نهایی پمپاژ نفت فوق سنگین برابر با ۷۰۰ هزار بشكه در روز خواهد بود كه مهندسی پایه آن به اتمام رسیده و در مراحل انتخاب و واگذاری به پیمانكار جهت اجرا به سر می برد.

خط انتقال نفت فوق سنگین به قطر ۴۲ اینچ و طول حدود ۱۳۱ كیلومتر تا تلمبه خانه گوره B جهت انتقال حدود ۷۰۰ هزار بشكه در روز در نظر گرفته شده است كه مهندسی پایه آن به اتمام رسیده و در مراحل انتخاب و واگذاری به پیمانكار است.

همچنین تلمبه خانه جدیدی مطابق با مصوبه هیات مدیره شركت ملی نفت ایران با ظرفیت پمپاژ نفت فوق سنگین برابر با یك میلیون و پنجاه و یك هزار بشكه در روز در دستور كار شركت مهندسی و توسعه نفت قرار گرفته است كه در مرحله انتخاب مشاور برای طراحی پایه است.

خط انتقال نفت فوق سنگین هم به منظور انتقال یك میلیون و پنجاه و یك هزار بشكه در روز به قطر تقریبی ۴۲ اینچ و طول حدود ۷۸ كیلومتر تا پایانه صادراتی خارك در دستور كار شركت مهندسی و توسعه نفت قرار گرفته است كه در مرحله انتخاب مشاور برای طراحی پایه به سر می برد.


 

1396/07/17
21:25:31
5.0 / 5
4723
تگهای خبر: تولید , صادرات , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز