ستاد احیای دریاچه ارومیه:

دریاچه ارومیه عمیق شد

دریاچه ارومیه عمیق شد خبرگزاری نفت و گاز: مدیر دفتر برنامه ر یزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به بارش های خوب امسال در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، از عمیق شدن این دریاچه اطلاع داد.مسعود تجریشی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه بارش های بهاره در حوضه آبریز دریاچه ارومیه خوب بوده است، اظهار نمود: در بارش های بهاره در حوضه آبریز دریاچه ارومیه توجه به دو نكته حائز اهمیت است؛ اول اینكه كف دریاچه ارومیه پایین تر رفته كه این به معنای حل شدن نمك های دریاچه ارومیه است.

وی با اشاره به اینكه در بعضی نقاط دریاچه، كف آن تا ۲۰ سانت پایین رفته است، اظهار داشت: بارندگی های اخیر بیشتر از افزایش سطح سبب افزایش عمق دریاچه ارومیه شده است و همین نشان داده است كه می توان دریاچه ارومیه را احیا كرد. ازاین رو ادعای برخی در خصوص غیر قابل احیا بودن دریاچه ارومیه رد می گردد.

مدیر دفتر برنامه ر یزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه ادامه داد: مسئله مهم دیگر در مورد بارش های بهاره، مربوط به نوع بارش ها است. بارش های بهاره شدت زیادی ندارد و بنابراین به غیر از دو - سه بارندگی كه تبدیل به رواناب شد؛ بقیه بارش ها بیشتر برای تر كردن زمین های خشك و تشنه بود.

تجریشی خاطرنشان كرد: حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سال قبل به لحاظ بارشی سال خوبی نبود، برعكس امسال سال خیلی خوبی داشتیم، اما از آنجائیكه همه آبخوان ها در این منطقه خشك بوده، همه آب ها تنها برای تر شدن خاك ها و آبخوان ها بود و شدت زیادی نداشت كه به رواناب تبدیل گردد. در صورتی كه اگر بارش ها با شدت اتافق می افتاد؛ منجر به شكل گیری رواناب و جاری شدن آن به سمت رودخانه و سپس دریاچه ارومیه می شد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست در انتها در مورد شرایط كلی دریاچه ارومیه در ماه های آینده اظهار نمود: با عنایت به بارش های مناسب طی سال جاری، اگر برداشت ها افزایش نیابد و در سال آبی بعد هم بارش ها نرمال باشد، آب مناسبی برای دریاچه ارومیه خواهیم داشت و دریاچه شرایط قابل قبولی خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست و عضو ستاد احیای دریاچه ارومیه چندی قبل ضمن انتقاد شدید از وزارت نیرو به علت خودداری وزارت نیرو از رهاسازی آب سدها به دریاچه ارومیه به ایسنا گفته بود كه جدول وضعیت سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه نشان داده است كه آب سدها سرریز شده، با این وجود وزارت نیرو از رهاسازی آب به دریاچه ارومیه خودداری كرده است.
1397/03/26
12:14:32
5.0 / 5
4468
تگهای خبر: وزارت نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز