شادمانی ترامپ و عربستان از توافق جدید اوپك

شادمانی ترامپ و عربستان از توافق جدید اوپك خبرگزاری نفت و گاز: تصمیم روز جمعه اوپك برای بازگرداندن سطح پایبندی به توافق كاهش تولید به ۱۰۰ درصد به معنای آن است كه در هفته های آینده نفت بیشتری به بازار روانه خواهد شد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از بلومبرگ، عمده این افزایش عرضه از جانب عربستان و به ضرر كشورهای ایران و ونزوئلا خواهد بود و برد بزرگی برای دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریكا و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به حساب می آید.

توافق اخیر در نشست رسمی اوپك، این گروه را ملزم كرده است اهداف تولید كشورها را كنار بگذارد و ایران سهم بازارش را به عربستان سعودی واگذار كند. حتی اگر هیچ وزیر اوپك علنا به این مورد اذعان نكرده اما این دقیقا اتفاقی بوده كه روی داده است.

مهم تر از همه، هدف پایبندی ۱۰۰ درصدی به توافق كاهش تولید برای همه گروه و نه تك به تك اعضای آن است. تنها راهی كه اوپك می تواند سطح پایبندی گروه به توافق كاهش تولید را از ۱۶۴ درصد در ماه به ۱۰۰ درصد در نوامبر سال ۲۰۱۶ بازگرداند، تولید بیشتر كشورهایی است كه ظرفیت تولید شناور دارند. این كشورها شامل عربستان سعودی، امارات متحده عربی و كویت هستند.

خارج از این گروه، این روسیه است كه می تواند تولیدش را به سرعت افزایش دهد. این كشورها بین خودشان می توانند به راحتی نفت بیشتری تولید كنند و تردیدی وجود ندارد كه همین كار را خواهند كرد كه به معنای توزیع مجدد سهم بازار است.

در حال حاضر در بین اعضای اوپك، ونزوئلا كشوری است كه تولیدش پایین تر از میزانی است كه تحت توافق سال ۲۰۱۶ تعیین شده بود. طبق آمار منابع ثانویه اوپك، این كشور در ماه مه ۱.۴۳ میلیون بشكه در روز نفت تولید كرد در حالیكه سهمیه تولیدش تحت توافق محدودیت عرضه، ۱.۹۷ میلیون بشكه در روز بود.

با اجرایی شدن تحریم های آمریكا در ماه های آینده، تولید ایران هم احیانا متاثر خواهد شد. مقامات آمریكایی از ژاپن خواسته اند واردات نفت از ایران را به صورت كامل متوقف كند در حالیكه در دوران تحریم های قبلی دولت وقت آمریكا از خریداران نفت خواسته بود در قبال دریافت معافیت از محدودیت های مالی این كشور، میزان واردات نفت ایران را هر شش ماه حدود ۲۰ درصد كاهش دهند.

با فشاری كه روی خریداران نفت ایران در اروپا و سایر نقاط برای توقف واردات از ایران وجود دارد، این احتمال وجود دارد كه تولید ایران تا آخر سال میلادی جاری كاهش پیدا كند. تحریم های آمریكا ضد شركت تولیدكننده آلومینیوم روسال روسیه را می توان هشداری برای خرید نفت ایران به حساب آورد. دولت آمریكا اهمیتی نمی دهد كه تحریم ها چه مشكلاتی برای دوستان یا دشمنانش تولید می كنند.
1397/04/02
21:55:58
5.0 / 5
4654
تگهای خبر: اوپك , تحریم , تولید , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز