بدهی یك میلیارد دلاری عراق به ایران بابت صادرات برق

استارت اصلاح تعرفه برق پرمصرف ها از مهرماه

استارت اصلاح تعرفه برق پرمصرف ها از مهرماه خبرگزاری نفت و گاز: معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از قطع كامل صادرات برق ایران به عراق اطلاع داد و اظهار داشت: میزان بدهی عراق به ایران یك میلیارد دلار است و در حال مذاكره برای دریافت این مبلغ هستیم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، همایون حائری امروز (دوشنبه) در نشستی خبری در پاسخ به ایسنا در مورد شایعه های بوجود آمده در جهت صادرات برق ایران به عراق و علت خاموشی های این روز های اخیر، اظهار نمود از همان زمانی كه وارد پیك برق شدیم صادرات برق از ایران به عراق و دیگر كشورها به صورت كامل قطع شده است.
وی در مورد افزایش قیمت برق و برنامه های وزارت نیرو در این راستا، عنوان كرد: با تدابیر در نظر گرفته شده و با تعریف یك الگوی مصرف، در مهر ماه سال جاری استارت اصلاح تعرفه برق پرمصرف ها زده خواهد شد.
وی درباره ضرورت اصلاح تعرفه برق برای سه دهك بالای جامعه اظهار داشت: برای تعیین میزان مصرف برق مشتركان، الگوی صرفه جویی مصرف را تدوین كرده ایم تا در كنار ورود ظرفیت ۴۰۰۰ مگاواتی به منظور افزایش تولید برق، میزان مصرف هم كنترل شود.
وی با اشاره به اینكه در قالب این الگوی مصرف، میزان مصرف معقول هم مشخص شده و بر مبنای آن، قیمت واقعی برق از مشتركان پرمصرف دریافت می شود، بیان كرد: ۹۰ درصد مشتركان برق كشور زیر الگوی مصرف برق، مصرف می كنند و زمانی كه تعرفه ها اصلاح گردد ۱۰ درصد باقی مانده هم در سطح كشور باید قیمت حقیقی برق را بپردازند.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از برخی اخبار در خصوص اینكه توافقنامه پاریس سبب شده كه در شبكه برق رسانی اختلال تولید شود، عنوان كرد: بنده به نمایندگی از وزارت نیرو صریحاً عرض می كنم كه هیچگونه الزامی در این توافقنامه برای محدودیت صنعت برق كشور وجود ندارد و اقدامات كنونی ما برای راندمان، ارتقای واحدها، برنامه های محیط زیستی و... به هیچ وجه در رابطه با توافقنامه پاریس نیست و در دست انجام است.
حائری با تاكید به این مساله كه باید به بخش خصوصی توجه بیشتری نسبت به گذشته شود، عنوان كرد: تا آخر هفته جاری یك واحد جدید نیروگاهی به ظرفیت ۳۰۰ مگاوات توسط بخش خصوصی وارد مدار تولید می گردد و باید صراحتا اظهار داشت كه نقش بخش خصوصی در صنعت برق بسیار پر رنگ و حائز اهمیت است.
وی در مورد میزان مصرف سوخت نیروگاه های كشور، عنوان كرد: در سال قبل ۹۱ درصد از سوخت مصرفی نیروگاه های كشور گاز بوده است و امسال تقریباً در تابستان صد درصد مصرف نیروگاه ها با استفاده از سوخت گاز صورت می گیرد و طبق آمار ۲۶۰ میلیون متر مكعب در روز گاز مصرف می گردد.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تاكید به این مساله كه باید ۴۰۰۰ مگاوات ظرفیت تولید برق به صورت سالانه وارد مدار شود كه سرمایه لازم برای آن ۳۰۰۰ میلیارد تومان است، اظهار نمود: این در شرایطی است كه مجوز راه اندازی ۱۴ هزار مگاوات نیروگاه جدید صادر گردیده است.
حائری با اشاره به میزان تولید نیروگاه های هسته ای، اظهار داشت: سهم نیروگاه هسته ای بوشهر در شبكه برق كشور ۱۰۰۰ مگاوات تخمین زده شده است.
وی در مورد آخرین وضعیت قراردادهای خارجی، اظهار داشت: كشورهایی مثل روسیه، چین و آلمان برای حضور در ایران آماده هستند و در این میان آلمانی ها برای ساخت نیروگاه سیریك در استان هرمزگان قرارداد امضاء كرده و در حال انجام كار در این پروژه هستند.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به آخرین وضعیت قرارداد یونیت تركیه هم تصریح كرد: این قرارداد در مرحله مذاكرده قرار دارد و هم اكنون در حال بازنگری شرایط دو مواجه می باشیم.
حائری با اشاره به آخرین وضعیت واردات برق هم عنوان كرد: با عنایت به اینكه جمهوری آذربایجان به علت افزایش مصرف وسایل سرمایشی دچار بلك اوت شد و ۱۸۰ مگاوات را در این قسمت از دست دادیم علاوه بر این هم در ارمنستان هم سال قبل ۳۵۰ مگاوات واردات داشتیم كه امسال هم این عدد به ۵۰ مگاوات كاهش پیدا كرد. علاو بر این تركمنستان هم میزان واردات خویش را نصف و به ۱۵۰ مگاوات كاهش داد و حتی این كشور هم درخواست واردات برق از ایران را داشت كه به علت نیاز داخلی، این درخواست بی نتیجه ماند.
به گفته وی طبق بررسی هایی كه با سازمان هواشناسی كشور انجام شده است، پیش بینی می گردد هفته آینده دمای هوا كاهش پیدا كند و به احتمال زیاد میزان خاموشی ها در صورت كاهش دما مدیریت می شود، اما مقوله صرفه جویی در مصرف باید همچنان مورد توجه باشد.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی درباره اطلاع رسانی های صورت گرفته به مردم برای اعمال خاموشی ها طبق برنامه های اعلام شده، اظهار نمود: تلاش بر این بوده تا برنامه های اعلام شده به صورت منظم و دقیق به مردم اطلاع رسانی شود و برای این مورد هم سخنگویی مشخص شده تا هرگونه سؤال و ابهامی با سرعت پاسخ داده شود.
حائری با اشاره به اینكه به شركت های توزیع برق سراسر كشور هم ابلاغ گردیده است كه برنامه احتمالی خاموشی ها دقیق اطلاع رسانی و اجرا شود و هر مشتركی كه مشكل یا سؤالی داشت، پاسخگو باشند، اظهار داشت: تمام تلاش ما این است كه برنامه های احتمالی خاموشی طبق جداول صورت گیرد و اگر تغییراتی در جداول به وجود آمده باشد، دلیل آن حوادثی است كه در داخل شبكه رقم خورده و از قبل پیش بینی این حوادث میسر نیست.
وی با اشاره به اینكه كمبود آب در پشت سدها سبب شد تا ما امسال ۵۰۰۰ مگاوات توان تولید خویش را از دست بدهیم، خاطرنشان كرد: بایستی توازنی بین تولید انرژی و ذخیره سدها صورت بگیرد كه این توازن هم بستگی دارد به این دارد كه در پشت سدها آب لازم و مناسب موجود باشد.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به تغییر ساعات اداری اداره ها در بعضی استان های كشور خاطرنشان كرد: سازمان ها و دستگاه های دولتی همكاری خوبی با شركت های توزیع برق داشتند و برنامه قطع سیستم های سرمایشی تابحال به خوبی انجام شده است و در این خصوص ۲۰۰۰ مگاوات كاهش مصرف به وجود آمد كه بایستی این كاهش همچنان با مدیریت مصرف ادامه پیدا كند.
حائری با تاكید به این مساله كه اگر مدیریت مصرف بخوبی انجام نشود، اساساً چند سال دیگر به بحران بر خواهیم خورد و مجبور می شویم كه فقط واردات برق داشته باشیم، اظهار داشت: برنامه های خاموشی برق را منظم كرده و برای پاسخگویی به مشكلات موجود سخنگو مشخص كرده ایم، افزود: تذكرات لازم درباره عدم پاسخگویی تلفن ۱۲۳ كه برای حل و رسیدگی به مشكلات مردمی است، داده شده كه مجدد تكرار می گردد و تلاش می نماییم برنامه احتمال قطعی برق دقیق تر باشد؛ البته تلاش ما این است كه شب ها خاموشی نداشته باشیم.1397/04/25
13:26:21
5.0 / 5
4399
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز