یك منبع آگاه اعلام كرد

دستور العبادی برای همكاری با عربستان در زمینه انرژی بعد از به نتیجه نرسیدن با ایران

دستور العبادی برای همكاری با عربستان در زمینه انرژی بعد از به نتیجه نرسیدن با ایران خبرگزاری نفت و گاز: یك منبع مطلع اعلام نمود كه نخست وزیر عراق وزیران انرژی و برنامه ریزی را به عربستان می فرستد تا یادداشت همكاری در زمینه انرژی امضا كنند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، هم زمان با بیان به نتیجه نرسیدن مذاكرات تامین برق از ایران از جانب رسانه های عراقی یك منبع مطلع به السومریه نیوز گفته است كه حیدر العبادی نخست وزیر عراق به قاسم الفهداوی، وزیر انرژی و سلمان الجمیلی وزیر برنامه ریزی دستور داده ا ست تا در هفته جاری به عربستان سفر كنند و با آنها تفاهم نامه همكاری در زمینه انرژی امضا كنند.

این منبع افزود كه هدف از این سفر امضای تفاهمنامه در زمینه برق و انرژی است.

به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، مصعب المدرس، سخنگوی وزارت برق عراق قبل از این اعلام نمود كه به علت این كه عراق بدهی برقی خویش را به تهران پرداخت نكرده است، ایران هم صادرات برق به این كشور را متوقف كرده است.
وی ادامه داد: این مسئله به شدت گرفتن بحران كمبود نیرو در عراق منجر گردیده است. توقف صادرات برق ایران سه استان عراق همچون بصره را تحت تاثیر قرار داده است. باآنكه وی به رقم دقیق بدهی برقی ایران اشاره نكرد، اما ارزیابی ها نشان داده است عراق حدود یك میلیارد دلار در این زمینه به ایران بدهكار است.
رضا اردكانیان، وزیر نیرو كشورمان هم در دیدار با امام جمعه اردبیل اظهار نمود: دست ها و نیت های ناپاك در داخل كشور قصد بر هم زدن آرامش مردم را با تزریق و تشدید شایعات دارند؛ در حالیكه واقعیت ها غیر از آن چیزی است كه برخی مدعی آن هستند؛ چون كه ما در این اوضاع و احوال كمبود انرژی و آب به هیچ وجه صادرات به كشورهای همسایه نظیر پاكستان، افغانستان و عراق انجام نمی دهیم؛ چون كه قصد نداریم با صادرات خاموشی های بیشتری را در كشور به مردم تحمیل نماییم.
احمد محجوب سخنگوی رسمی وزارت خارجه عراق هم پیش ازاین ادعا نمود كه ایران بدون اخطار قبلی آب 42 نهر را كه به عراق می ریزند قطع كرده است.
وی ادامه داد: ما با مشكلات آب روبرو هستیم و جنوب عراق به علت قطع آب از جانب ایران با مرحله سختی مواجه شده است.
از جانب دیگر، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق هفته گذشته در نشست خبری هفتگی خود با تاكید بر اینكه آب كشاورزی و شرب را برای شهروندان خود تامین خواهد نمود اظهار داشت: برای تضمین دستیابی به سهم آبی عراق با مقامات ایرانی و تركیه ای گفت وگوهایی داریم.
وزارت منابع آبی عراق هم ادعا نمود كه ایران مقدار زیادی از آب شور را در اروندرود و آب های شیرین را در رودهای كارون و كرخه می ریزد كه این امر سبب شوری آب بصره شده است.
برپایه جلسات برگزار شده در مورد ادعای عراقی ها در خصوص قطع آب این كشور از جانب ایران و ارزیابی آمار و اطلاعات در وزارت نیرو مشخص شد كه در زمان مذكور به علت بارش های فراوان در داخل عراق در بعضی مناطق سیل هم رخ داده و حتی بعضی از سدهای این كشور هم سرریز شده است.
یك منبع مطلع در این رابطه اعلام نمود: اعتراض های گاه و بی گاه بدون سند به ایران مطرح می گردد. جالب اینجاست كه حتی با مطرح شدن بحث سد ایلیسو كه بارزترین سد بزرگ منطقه است و دنیا هم از این مساله اطلاع دارد، عراقی ها به جای اعتراض به ترك ها، به ایران معترض شده بودند.
به قول وی، ایران هیچ سد جدیدی را وارد مدار نكرده است و مشكلات رودخانه های خوزستان و بصره به ایران مربوط نمی گردد.

1397/04/26
14:17:24
5.0 / 5
4433
تگهای خبر: انرژی , برق , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز