خرید تضمینی برق نیروگاه های تجدیدپذیر تعیین تكلیف شد

خرید تضمینی برق نیروگاه های تجدیدپذیر تعیین تكلیف شد خبرگزاری نفت و گاز: با ابلاغ توانیر، شركت های توزیع نیروی برق فرآیند خرید تضمینی برق نیروگاه های تجدیدپذیر را به نمایندگی از سوی ساتبا بر عهده گرفتند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، خشك تر شدن اقلیم كم آب كشور و محدود شدن تامین برق از نیروگاه های برق آبی و حرارتی كه نیاز به آب دارند سبب گشته است نقش نیروگاه های خورشیدی كه بدون نیاز به آب بیش از ۷۰ درصد برق خویش را ماه های گرم سال تولید می كنند در برنامه ریزی های تامین برق كشور برجسته تر شود.
از این رو شركت توانیر ابلاغیه جدیدی صادر كرد كه بر مبنای آن تمامی شركت های توزیع نیروی برق فرآیند خرید تضمینی برق را به نمایندگی از سوی ساتبا بر عهده بگیرند و بدین ترتیب متقاضیان احداث نیروگاه های محدود به ظرفیت انشعاب می توانند مطابق روال گذشته با رجوع به شركت های توزیع سراسر كشور كه اسامی آن ها در وب سایت سازمان ساتبا هم درج شده، مبادرت به مبادله قرارداد و احداث نیروگاه كنند.
در همین راستا چندی قبل تقی زعفرانچی - معاون توسعه مشاركت های بخش غیردولتی ساتبا - در مورد قیمت های تضمینی بلندمدت نیروگاه های تجدیدپذیر اظهار داشت: در نیروگاه زیست توده نرخ پایه خرید تضمینی برق بین ۲۷۰۰ تا ۳۷۰۰ ریال در هر كیلووات ساعت برای نیروگاه های مزرعه بادی ۳۴۰۰ تا ۴۲۰۰ ریال در كیلووات ساعت و در نیروگاه های مزرعه خورشیدی ۳۲۰۰ تا ۴۹۰۰ ریال در كیلووات ساعت خریداری می گردد.
وی با بیان این كه سقف مزارع بادی و خورشیدی بزرگ برپایه ظرفیت مجموع ۲۰۰۰ مگاوات در سال و به وسیله ساتبا تعیین می شود، اظهار نمود كه در مولدهای مختص مشتركان برق تا سقف ظرفیت انشعاب نرخ پایه خرید تضمینی برق در نیروگاه های بادی با ظرفیت یك مگاوات و كمتر ۵۷۰۰ ریال در هر كیلووات ساعت و در نیروگاه های خورشیدی با ظرفیت ۱۰۰ و ۲۰ كیلووات بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ ریال در كیلووات ساعت خریداری می گردد.
به قول معاون توسعه مشاركت های بخش غیردولتی ساتبا، قرارداد خرید تضمینی برق از نیروگاه ها برای یك دوره ۲۰ ساله با نرخ های پایه منعقد می گردد و به منظور جبران كاهش ارزش پولی نرخ های خرید تضمینی برق برای قراردادهای منعقد شده همه ساله و تا آخر دوره قرارداد برپایه شاخص تغییرات نرخ ارز و قیمت خرده فروشی كالاها مطابق ماده ۳ تصویب نامه هیات وزیران تعدیل می گردد.
طبق اعلام زعفرانچی، نرخ قرارداد برای كلیه نیروگاه های مورد نظر به جز نیروگاه های بادی از ابتدای ۱۰ ساله دوم تا آخر دوره قرارداد پس از تعدیل در عدد هفت درصد ضرب خواهد شد. همینطور نرخ قرارداد برای نیروگاه های بادی كه در دوره ۱۰ ساله اول دارای ضریب تولید ۴۰ درصد و بیشتر باشد از ابتدای دوره ۱۰ ساله دوم تا آخر قرارداد پس از تعدیل در عدد چهار درصد و برای نیروگاه های با ضریب تولید كمتر از ۲۰ درصد در عدد یك ضرب می گردد.
بر این اساس دوره ۲۰ ساله قرارداد خرید تضمینی برق از تاریخ شروع قرارداد آغاز و دوره پیشبرد و احداث نیروگاه را شامل می گردد و در صورت تاخیر در بهره برداری تجاری از نیروگاه به مدت حداكثر ۹ ماه بعد از زمان در نظر گرفته شده، سازمان بهره وری انرژی مجاز است قرارداد خرید تضمینی برق این نیروگاه را فسخ و پروانه احداث آن را لغو كند.1397/05/06
14:16:46
5.0 / 5
4455
تگهای خبر: برق , تولید , خرید , نیروگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز