آبیاری فضای سبز تعیین تكلیف شد

آبیاری فضای سبز تعیین تكلیف شد خبرگزاری نفت و گاز: یكی از موضوعات مطرح بین شهرداری و وزارت نیرو طی سال های اخیر ساماندهی آبیاری فضای سبز بوده و علی رغم قوانین متعددی كه شهرداری برای سامان دادن به این مساله وضع كرده اما باز هم شاهد آبیاری فضای سبز با آب شرب هستیم از این رو این دفعه كارگروه سازگاری با كم آبی برای حل كامل این مساله وارد عمل شده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سال گذشته تكلیفی در قانون بهینه سازی آب شرب توسط مجلس تصویب شد كه برپایه آن شهرهایی كه بیش از ۲۵۰ میلی متر باران در سال دارند جداسازی آب شرب صورت بگیرد.به طور مثال قرار شد تا در تهران با همكاری وزارت نیرو و وزارت راه و شهرسازی سامانه های جمع آوری و بعد استفاده از آب باران برای فضای سبز و سایر مصارف به وجود آید.

علاوه براین سال قبل هیات وزیران مصوبه ای رادر این زمینه داشت كه برپایه آن تخصیص مجانی فاضلاب خام به شهرداری ها و استفاده از فاضلاب محلی بتوان آب فضای سبز را بازچرخانی كرد.

بر خلاف اینكه سال قبل هم زمزمه های جداسازی آب شرب از آبیاری شهری به گوش می رسید و بر مبنای گفته های حمیدرضا جانباز، مدیرعامل شركت آب و فاضلاب كشور قرار بود با همكاری شهرداری و وزارت نیرو این طرح ساماندهی گردد اما همچنان در مكان هایی شاهد آبیاری فضای سبز با آب شرب شهری هستیم.

در این رابطه، عباس سروش، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا به ایسنا اظهار داشت: جداسازی فضای سبز از آب شرب یكی از الویت های وزارت نیرو است. بنابراین در خیلی از شهرها اعلام نموده ایم كه از آب لوله كشی برای فضای سبز استفاده نكنند كه البته این مورد برای سازگاری با كم آبی و خشكسالی، در دنیا هم معمول است. اصطلاحی وجود دارد با عنوان چمن قهوه ای، یعنی در زمان كم آبی، چمن باید بسوزد چون كه نمی توان به مردم اظهار داشت كه آب نداریم اما فضای سبز خوبی در شهر وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اینكه سالانه در كشور از محل شبكه توزیع آب شرب، ۱۲۲ میلیون مترمكعب آب برای آبیاری فضای سبز شهری استفاده می شود، اظهار نمود: اگر در این عدد صرفه جویی صورت گیرد، اساساً می تواند تأثیر بسزایی در تأمین آب شرب داشته باشد.

در نهایت این مورد باعث شد تا كارگروه سازگاری با كم آبی وارد عمل و درباره این مساله یك تصمیم قاطع و جدی دریافت شود، به گونه ای كه برپایه مصوبات جدید این كارگروه آبیاری فضای سبز در طول روز ممنوع شد و به صورت كلی چهار مصوبه جدید در ارتباط با كنترل جدی مصرف آب در حوزه فضای سبزی شهری و اصلاح اساسی الگوهای فضای سبز در شهرها تصویب گردید.

در این راستا، زهرایی دبیر كارگروه ملی سازگاری با كم آبی اظهار داشت: بر مبنای مذاكرات صورت گرفته وظایف مشخصی برای مهار مصرف بی رویه آب در آبیاری فضاهای سبز شهری بخصوص چمن در جلسه اخیر كارگروه ملی سازگاری با كم آبی تعیین و به شهرداری ها و دستگاه های دولتی در تمامی استان ها ابلاغ گردیده است و این دستگاه ها موظف خواهند بود شیوه های آبیاری نوین برای سایر فضاهای سبز را با هدف كاهش مصرف آب به كار ببرند.

به گفته وی، یكی از این حوزه ها بحث مصرف آب در فضای سبز شهرها بخصوص كلان شهرهایی نظیر تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز و... است. بدین منظور لازم است نوع فضای سبز و نوع آبیاری خویش را سازگار نماییم و نمی توانیم به روش های نادرست فعلی خود ادامه دهیم.

وی با اشاره به اینكه این تنها نقطه آغاز است و شهرداری ها بعنوان متولیان فضای سبز شهری موظف شده اند در مدت دو ماه برنامه عملیاتی خویش را در مورد كاهش ۳۰ درصدی آب مصرفی فضای سبز و خدمات شهری نسبت به سال قبل عرضه كنند، اظهار نمود: آبیاری فضای سبز در میان ساعات ۹ تا ۱۷، آبیاری نادرست فضای سبز به شكلی كه آب روی آسفالت جاری شود و شست وشوی خیابان و پیاده رو با آب شرب سه روش غلط و نامناسب مصرف آب در فضاهای سبز شهری است كه از این پس ممنوع شده و شهرداری ها موظف به خودداری از آن ها شده اند.

درپی اجرای این مصوبات فضاهای سبز شهری با شرایط بحرانی منابع آب كشور سازگار می شوند موضوعی كه چندین سال است در پروسه های قانونی سپری شده اما با عنایت به شرایط بحرانی آب انتظار می رود كه این دفعه پرونده این مساله بسته شود.
1397/05/29
14:40:56
5.0 / 5
4433
تگهای خبر: وزارت نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز