شرایط برگشت ارز صادراتی اعلام گردید

شرایط برگشت ارز صادراتی اعلام گردید خبرگزاری نفت و گاز: بانك مركزی شرایط برگشت ارز حاصل از صادرات كالا از جانب صادركنندگان را اعلام نمود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، دستورالعمل و ضوابط اجرایی رفع تعهد ارزی صادركنندگان و برگشت ارز حاصل از صادرات كالا به چرخه اقتصادی كشور در شش بند به دستگاه های ذیربط ابلاغ گردیده است. این دستورالعمل به استناد مفاد نامه شماره ۱۵۵۵۰ -۹۷ /م /۵۵۶۳۳ تاریخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ دبیر هیأت دولت در خصوص تكلیف تمام دستگاه های اجرایی بر رعایت سیاست های ارزی ابلاغی بانك مركزی و در جهت اجرایی كردن بند (۳) تصویب نامه شماره ۶۳۷۹۳ /ت ۵۵۶۳۳ هـ تاریخ ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ هیأت وزیران مبحث «برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی كشور»، به شرح زیر تهیه و ابلاغ گردیده است:
۱- گمرك مكلف است قبل از اظهار الكترونیك صادرات در پنجره واحد تجارت فرامرزی نسبت به دریافت سیستمی تعهد بازگشت ارز حاصل از صادرات از صادركننده به شرح فرم پیوست اقدام و تاییدیه مربوطه را از بانك مركزی دریافت كند.
۲- گمرك موظف است اطلاعات پروانه های صادراتی مبحث بند (۱) را به صورت برخط و سیستمی به بانك مركزی ج. ا. ا. ارسال نماید.
۳- صادركنندگان كالا مكلفند حداكثر ظرف مدت زمانی سه ماه از تاریخ صدور پروانه صادراتی گمركی، حداقل ۹۵ درصد ارزش فوب كالای صادر شده را به چرخه اقتصادی كشور بازگردانند و با استفاده از سامانه جامع تجارت به بانك مركزی اظهار نمایند. پنج درصد باقی مانده به منظور تأمین هزینه هایی از قبیل بازاریابی، تبلیغات و دفاتر خارج از كشور و نظایر آن در اختیار صادركننده خواهد بود.
تبصره: مصادیق بازگشت ارز حاصل از صادرات بیش از سه ماه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین خواهد شد.
۴- نحوه بازگردانی ارز به چرخه اقتصادی كشور برابر مقررات و سیاست های بانك مركزی می تواند به یك یا تلفیقی از شكل های زیر صورت گیرد:
الف - واردات در مقابل صادرات خود یا اشخاص ثالث
ب - پرداخت اقساط بدهی ارزی تسهیلات فاینانس، ریفاینانس و یوزانس خود
پ - فروش ارز به بانك ها و صرافی های مجاز
ت - سپرده گذاری ارزی نزد بانك ها
۵- عرضه خدمات و تسهیلات ویژه به صادركنندگان توسط كلیه دستگاه های اجرائی همچون خدمات و تسهیلات بانكی، صدور و تمدید كارت بازرگانی و اعطای سایر مشوق های صادراتی و نظایر آن منوط به رفع تعهد ارزی صادركنندگان و استعلام برخط و سیستمی دستگاه ذیربط از بانك مركزی است.
۶- بانك مركزی موظف است امكان استعلام اطلاعات تعهدات ارزی صادركنندگان را برای تمام دستگاه های متولی اجرایی و نظارتی به صورت برخط و سیستمی فراهم آورد.1397/06/19
14:10:54
5.0 / 5
5219
تگهای خبر: تجارت , خدمات , صادرات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز