بیش از 11 میلیون متر مكعب آب به شهرستان سروآباد اختصاص یافت

بیش از 11 میلیون متر مكعب آب به شهرستان سروآباد اختصاص یافت خبرگزاری نفت و گاز: سنندج - فرماندار شهرستان سروآباد اظهار داشت: 11.2 میلیون متر مكعب آب از محل سد داریان و آب های سطحی و زیر زمینی برای مصارف شرب، كشاورزی، صنعتی و پرورش آبزیان به این شهرستان تخصیص داده شد.


كوهسار دادور روز پنجشنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان تصریح كرد: امسال در خلال 2 مرحله كه مرحله اول میزان هشت میلیون متر مكعب از محل دریاچه سد داریان و مرحله دوم 3.2 میلیون متر مكعب آب از محل سایر منابع آب های سطحی و زیرزمینی برای تمامی مصارف توسط شركت آب منطقه ای استان كردستان به شهرستان سروآباد تخصیص داده شد.
وی افزود: از محل دریاچه سد داریان 8 میلیون متر مكعب برای مصارف كشاورزی و صنعتی و از محل آب های سطحی و زیر زمینی 3.2 میلیون متر مكعب آب برای مصارف شرب، كشاورزی، بهداشت، پرورش آبزیان و سایر مصارف دیگر تخصیص داده شد.
فرماندار شهرستان سروآباد اضافه كرد: در طول سال های 95 تا 97 به این شهرستان 19 میلیون متر مكعب آب تخصیص داده شد كه این میزان تخصیص آب از ابتدای انقلاب تا سال 94 بی سابقه بوده است.
وی با اشاره به كمبود منابع آبی بر لزوم صرفه جویی در این نعمت بزرگ الهی تصریح كرد و اظهار داشت: هم اكنون هشت ایستگاه پمپاژ آب در شهرستان سروآباد 650 هكتار از اراضی آبی را تحت پوشش قرار می دهد كه صرفه جویی بهینه در استفاده از آن یك لزوم است.
وی خاطرنشان كرد: در شهرستان سروآباد 2 هزار و 336 دهنه چشمه وجود دارد كه اداره منابع آب تابحال 130 پروانه بهره برداری از چشمه ها را صادر كرده و 150 پروانه بهره برداری هم برای حفر چاه آب برای متقاضیان صادر كرده است.
رئیس اداره منابع آب شهرستان سروآباد هم در ادامه این جلسه با اشاره به تخصیص آب از محل سد داریان و منابع آب های سطحی و زیر زمینی اظهار داشت: متاسفانه به علت مشكلات زیست محیطی و منابع طبیعی استقبال چشمگیری از این تخصیص ها نشدە و تابحال تنها چند پروانه بهره برداری برای متقاضیان صادر گردیده است.
ارسطو مینویی اضافه كرد: اداره امور منابع آب شهرستان سروآباد این آمادگی را دارد تا برای متقاضیان بخش كشاورزی و صنعتی پروانه بهره برداری صادر كند كه بدون شك تخصیص آب برای مصارف كشاورزی و صنعتی سبب اشتغالزایی و رونق گرفتن تولید می گردد.
وی از اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب اطلاع داد و تصریح كرد: این طرح از مصوبات پانزدهمین جلسه شورای عالی آب كشور است كه شامل هشت دستور العمل است كه 6 مورد از آن در شهرستان سروآباد قابلیت اجرایی دارد.
وی افزود: توسعه و پیاده سازی مدیریت مشاركتی منابع آب زیرزمینی، اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی، اجرای توامان آیین نامه مصرف بهینه آب كشاورزی، تقویت و تشكیل گروه های گشت و بازرسی، انسداد چاه های غیرمجاز و دستور العمل نصب و بهره برداری از كنتورهای هوشمند حجمی آب و برق 6 دستورالعمل قابل اجرا در شهرستان سروآباد است.
مینویی خاطرنشان كرد: به منظور كنترل، حفاظت از منابع آبی و جلوگیری از تخلفات 2 اكیپ گشت و بازرسی از آب های سطحی و زیر زمینی از اول مهر امسال در شهرستان سروآباد آغاز به كار خواهد نمود.
شهرستان سروآباد در فاصله 90 كیلومتری سنندج مركز استان كردستان واقع شده است.
7354/6108


1397/06/23
16:15:30
5.0 / 5
4621
تگهای خبر: برق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز