مذاكرات فشرده اوپك و غیراوپك در آستانه نشست الجزایر

مذاكرات فشرده اوپك و غیراوپك در آستانه نشست الجزایر خبرگزاری نفت و گاز: با نزدیك شدن به زمان نشست حساس در الجزایر، اوپك و متحدانش همچنان در كوشش برای رسیدن به تفاهم درباره نحوه توزیع افزایش تولید در بین كشورهای دارای ظرفیت تولید شناور بدون برانگیختن نارضایتی كشورهایی هستند كه نمی توانند تولید بیشتری داشته باشند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از پلاتس، وزیران انرژی عربستان سعودی و روسیه در تعطیلات آخر هفته برای هماهنگ كردن مواضع شان با یكدیگر دیدار كردند، در حالیكه نمایندگان شش كشوری كه عضو كمیته فنی اوپك و غیراوپك هستند مقرر است روز دوشنبه كنفرانسی را برای بررسی پیشنهادهای مختلف برگزار كنند.

در این بین، نماینده ایران در اوپك، عربستان سعودی و روسیه را به همدستی با آمریكا برای ضربه زدن به سایر اعضای اوپك و بی ثبات كردن بازار نفت متهم كرد.

این تحولات قبل از نشست روز یكشنبه كمیته نظارت بر توافق اوپك و غیراوپك در پایتخت الجزایر روی داد كه ظاهرا وزیران همه ۲۴ كشور مشاركت كننده در این ائتلاف در آن شركت خواهند كرد.

هدف این گروه مشخص كردن سیاست تولید است كه می تواند نگرانی های بازار نسبت به محدودیت عرضه در ماه های آینده را آرام كند و به حد كافی مناسب باشد تا در صورت ضعیف تر از حد انتظار بودن تقاضا، از اشباع عرضه جلوگیری كند.

این ائتلاف در ۲۳ ژوئن توافق كرد تولید خویش را به میزان یك میلیون بشكه در روز افزایش دهد، اما نحوه توزیع این افزایش میان اعضا مشخص نشد. ایران اصرار دارد كه كشورهای مشاركت كننده به توافق سهمیه تولید خود پایبند بمانند، در حالیكه عربستان سعودی می گوید توافق باید به سقف تولید گروهی متمركز شود.

پایگاه خبری "اس اند پی گلوبال پلاتس" انتظار دارد صادرات نفت ایران به علت تحریم های آمریكا به میزان ۱.۴ میلیون بشكه در روز متاثر شود. طبق جدیدترین نظرسنجی پلاتس، ونزوئلا ۱.۲۲ میلیون بشكه در روز نفت در اوت تولید كرده است و این كشور امكان دارد شاهد سقوط تولید خود به یك میلیون بشكه در روز در سال ۲۰۱۹ باشد. كشور لیبی كه از نظر سیاسی بی ثبات است هم یك ریسك عرضه به حساب می آید.

در این بین در بخش تقاضا، پلاتس آنالیتیكس انتظار دارد تاثیر اندكی ناشی از اختلاف تجاری آمریكا و چین تولید شود با این وجود بازوی تحلیلی اوپك كاهش حدود ۳۵۰ هزار بشكه در روز مصرف جهانی را در بدترین سناریوی تشدید جنگ تجاری پیش بینی كرده است.

انتقاد ایران از رفتار عربستان و روسیه

در بحبوحه این تحولات و در شرایطی كه نفت برنت هفته گذشته برای مدت كوتاهی به بالای ۸۰ دلار در هر بشكه رسید، خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی و الكساندر نواك، همتای روسی وی روز یكشنبه اظهار كردند: همچنان برای تضمین عرضه كافی به بازار به خصوص با عنایت به ابهاماتی كه در افق مشاهده می گردد متعهد هستند. آنها مجددا تعهد خود برای پاسخ سریع و مناسب به تحولات بازار و همكاری با شركای شان را مورد تاكید قرار دادند. هر دو كشور از ماه مه تولید خویش را حدود ۸۰۰ هزار بشكه در روز افزایش داده اند.

فالح و نواك اظهار كردند: آنها به همكاری برای تولید یك شراكت بلندمدت میان اوپك و در كشور غیراوپك ادامه خواهند داد. این اظهارات تنها چند روز بعد از دیدار جداگانه آنها با ریك پری، وزیر انرژی آمریكا صورت گرفت. وی روز جمعه از همكاری میان روسیه و عربستان سعودی برای مدیریت بازار نفت تمجید كرده بود. دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریكا، اوپك و به خصوص عربستان سعودی را تحت فشار قرار داده تا در آستانه اجرای تحریم ها ضد ایران اجازه ندهد قیمت ها بیش از اندازه صعود كند.

حسین كاظم پور اردبیلی، نماینده ایران در اوپك روز یكشنبه اظهار نمود: عربستان سعودی و امارات متحده عربی كه امسال ریاست اوپك را در دستور دارد این گروه را به ابزار آمریكا تبدیل نموده اند. كاظم پور در مصاحبه ای اظهار نمود: تردیدی وجود ندارد كه عربستان سعودی، روسیه و آمریكا همگی ضد ایران هستند. مسئولیت اوپك متعادل كردن بازار است و هر بشكه نفت و برنامه آنها باید از جانب همه اعضای اوپك مورد بحث قرار گیرد.

وی قبل از این هم در مصاحبه با پلاتس ترامپ را عامل برهم زدن بازار نفت به نفع آمریكا، عربستان سعودی و روسیه دانسته بود.

بیژن زنگنه، وزیر نفت می خواهد در نشست الجزایر شركت نماید. در دیدار ژوئن كمیته نظارت بر توافق اوپك و غیراوپك در وین زنگنه این دیدار را ترك كرده بود.
1397/06/26
14:11:07
5.0 / 5
4349
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز