وزیر نیرو بیان كرد

تلاش وزارت نیرو برای حل مشكل حقابه ها در سطح ملی

تلاش وزارت نیرو برای حل مشكل حقابه ها در سطح ملی خبرگزاری نفت و گاز: وزیر نیرو اظهار داشت: مسئله حقابه ها مسئله ای است كه در سطح كشور مطرح است. چند ده میلیون جمعیت در چند صد شهر در مسئله سهم آبه ها و حقابه ها سهیم هستند كه باید تصمیمات دقیقی در این باره اتخاذ شود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان وزیر نیرو در جلسه علنی امروز (یكشنبه) مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوال حسن كامران در خصوص اینكه چرا حقابه كشاورزان شرق اصفهان به غارت رفته است و چرا امسال حقابه كشاورزان شرق اصفهان در رودخانه زاینده رود جاری نمی شود؟ اظهار داشت: تاثیر كم بارشی در سالهای اخیر بخصوص سال قبل باعث محدودیت در بخش های مختلف شد و سهم آب شرب و آب كشاورزی از سد زاینده رود كاهش پیدا كرد. سهم آب صنعت هم كاهش پیدا كرد اما با استفاده از پس آبها آب مورد نیاز صنعت جبران شد.

وی اضافه كرد: در حقابه ها كار فشرده ای در سالهای اخیر در وزارت نیرو شروع شده است. قوانین، اسناد تاریخی، قانون اصلاحات ارضی و اثر حقابه بر آن، برنامه های توسعه و تغییرات طبیعی و انسانی را مدنظر قرار دادیم. تغییرات مصارف در حوزه های آبریز به علت طرحهای توسعه و سرمایه دولت در طرح های تامین آب، دستگاه قانونگذاری، شورای عالی آب و دستگاههای اجرایی را به این جمع رساند كه باید سیاستگذاری دقیقی در این حوزه داشته باشیم.
اردكانیان افزود: در نشست ۱۲ آبان شورای هماهنگی حوزه زاینده رود برنامه های وزارت نیرو برای تامین حقابه آب كشاورزان منطقه مشخص می گردد.
وزیر نیرو اضافه كرد: طبق ماده ۱۹ قانون توزیع عادلانه آب، تامین آب بخش های مختلف شروع شده است و بررسیهای دقیق حقوقی شروع شده تا حقوق مردم به نحو مقتضی استیفا شود.
وی افزود: طبق ماده ۱۰ قانون تشكیل وزارت جهادكشاورزی، تصمیمات شورای عالی آب با تایید هیات وزیران یا كمیسیون مندرج در اصل ۱۳۸ قانون اساسی، برای دستگاههای ذیربط لازم الاجراست.
اردكانیان خاطرنشان كرد: در سالهای ۹۳ تا ۹۵ برای آب كشاورزی آب مورد نیاز كشاورزان فراهم بود اما در سال ۹۶ چنین امكانی وجودنداشت اما در سال ۱۳۹۷ با شرایط بهتر برای تامین آب كشاورزی برای كشت پاییزه فراهم می گردد.
وزیر نیرو از تلاش وزارت نیرو برای حل مشكل حقابه ها در سطح ملی اطلاع داد و اضافه كرد: هرگونه تصمیم گیری پراكنده بدون توجه به حاكمیت ملی تبعات ملی، اقتصادی و امنیتی دارد.
اردكانیان ابراز امیدواری كرد برای سالجاری در وضعیت بهتری بتوانیم برای تامین آب در فصل پاییز، حقابه ها را به نتیجه برسانیم.1397/07/29
13:50:56
5.0 / 5
4470
تگهای خبر: وزارت نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز