باران طراوت دوباره به خوزستان بخشید

باران طراوت دوباره به خوزستان بخشید خبرگزاری نفت و گاز: اهواز - بارش باران این رحمت لایتناهی الهی كه از بعدازظهر چهارشنبه در مناطق مختلف خوزستان شروع شده و همچنان به صورت پراكنده ادامه دارد طراوت و لطافت خاصی به استان خوزستان بخشیده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا این باران بابركت پاییزی كه سبب كاهش دمای هوا تا 6 درجه شده مردم خوزستان را به وجد آورد و خوشی و سرور كشاورزان و دامداران را باز به دنبال داشته است.
با وجود آنكه شدت بارندگی ها سبب آبگرفتگی برخی شهرهای غربی و مركزی خوزستان همچون كلانشهر 1.3میلیون نفری اهواز شد ولی این باران پاكی هوا را به شهروندان هدیه داد تا مردم باز شكر این نعمت را به جای آورند.
پیشتر اداره كل هواشناسی خوزستان نوید داده بود كه این سامانه بارشی جدید تا روز جمعه به فعالیت خود ادامه خواهد داد ولی به تدریج از شدت بارش ها كاسته خواهد شد.
در شبانه روز گذشته در اهواز 12.6، حسینیه مركز بخش الوار گرمسیری از توابع شهرستان اندیمشك 60، 4 و آبادان 8.7 میلیمتر باران به ثبت رسیده این در شرایطی است كه هنوز بارندگی ها ادامه دارد.
شهرهای ساحلی و شمالی خوزستان باز در شبانه روز گذشته شاهد بارش متناوب باران بودند تا بار دیگر مردم به شكرانه نزول رحمت الهی دست های خودرا به آسمان بلند كنند.
چهارمین بارش موثر و سراسری در فصل پاییز نوید خوبی برای كشاورزان خوزستانی بود به گونه ای كه خیلی از كشاورزان این استان كشت گندم پاییزی از زودتر از موعد آغاز نموده و دیم كاران باز به سرعت زمین مرطوب را با شخم زدن آماده كشت كرده اند.
این بارندگی ها پاییزی به قدری كارگشا بوده كه كشاورزان را از آب كانال های آبیاری بی نیاز كرده چونكه زمین های كشاورزی حجم زیادی از آب باران را در خود ذخیره كرده اند.
بر اساس مشاهدات خبرنگار ایرنا، بارندگی پاییزی سبب تثبیت خاك در كانون های گرد و غبار همچون كانون های جنوب شرق اهواز شده و این بدین مدلول خواهد بود كه از خیزش گرد و غبار از این كانون ها به سبب مرطوب بودن خاك فعلا خبری نخواهد بود.
این كانون های گرد وغبار پاییز پارینه بسیار فعال بودند به گونه ای كه با كوچكترین باد، كلانشهر اهواز در هاله ای از گرد و غبار قرار می گرفت و زندگی عادی مردم را با اختلال رو به رو می كرد.
عشایر كوچ رو در استان خوزستان باز از بارش های اخیر پاییزی بیشترین بهره را بردند چونكه باران سبب رویش مراتع شده و از طرفی آب مورد نیاز دام ها باز تامین شده است.
بارندگی های پاییزی خیلی از رودخانه های خشك خوزستان همچون جراحی در رامشیر و زهره در هندیجان را پرآب كرده و حجم زیادی آب از رودخانه ها و مسیل های فصلی وارد تالاب های شادگان و هورالعظیم شده است.
آب كارون كه مهمترین رودخانه خوزستان است با بارش های سیل آسای پاییزی به صورت كامل گل آلود است كه خود نشانه ای از شدت بارندگی ها در مناطق بالادست است.
بارندگی های پاییزی كانون های اصلی آتش در تالاب هورالعظیم را كه چهار ماه شعله ور بود باز خاموش كرد و ورود زیادی روان آب به این تالاب و دیگر تالاب های خوزستان سبب شده وضعیت زیست محیطی آنان باز بهبود یابد.
تصاویر اخیر ماهواره ای از تالاب هورالعظیم به خوبی نشان داده است كه كانون های اصلی آتش بر اثر بارش باران مهار شده است.
عیسی كلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست در سفر اخیر خود به خوزستان اظهار داشت: بارندگی های پاییزی امسال در خوزستان، وضعیت آبی تالاب های هورالعظیم و شادگان را بهبود بخشیده است.
وی با انتقاد از تامین نشدن حقابه تالاب های شادگان و هورالعظیم توسط وزارت نیرو اضافه كرد: خوشبختانه نزولات مناسب پاییزی بخش زیادی از آب مورد نیاز این تالاب ها را تامین كرده است.
اهمیت بارش های پاییزی در خوزستان از این جهت است كه خوزستان پارینه بدترین وخشن ترین خشكسالی را در نیم قرن اخیر تجربه كرده بود و نگرانی زیادی از وضعیت مخازن سدهای استان وجود داشت ولی این بارندگی های زودهنگام، نگرانی ها را تا حدودی زیادی برطرف كرده است.
بارندگی ها موثر پاییزی اخیر بیابان های 'رملی' شمال غرب و غرب خوزستان همچون منطقه عمومی چذابه را در غرب این استان تثبیت كرد و پیرو آن عملیات مالچ پاشی را باز سرعت بخشید.
بارش های پاییزی سبب شده خروجی آب از سدهای خوزستان به حداقل برسد و به جای رهاسازی، ذخیره سازی شود.
در همین حال سازمان هواشناسی پیش بینی كرده از اواسط هفته آینده باز موج جدید بارشی از غرب كشور وارد میگردد و سبب ریزش برف و باران در بیشتر نقاط كشور همچون خوزستان خواهد شد.
6065/ 6037


1397/08/25
17:50:10
5.0 / 5
5241
تگهای خبر: عملیات , وزارت نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز