پیشنهاد كارشناسان برای قیمت نفت در بودجه ۹۸

پیشنهاد كارشناسان برای قیمت نفت در بودجه ۹۸ خبرگزاری نفت و گاز: حدود ۱۰ روز دیگر لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ از جانب دولت به مجلس تقدیم می گردد و قیمت نفت به علت تحولات بازار جهانی و اعمال تحریم های نفتی آمریكا ضد ایران امسال از اهمیت بیش تری نسبت به گذشته برخوردار می باشد. در این راستا پیش بینی اغلب كارشناسان درباره قیمت هر بشكه نفت در سال آینده حداقل ۵۵ و حداكثر ۷۰ دلار است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ از جانب رئیس جمهوری در ۱۴ آذرماه و در زمان قانونی به مجلس تقدیم می گردد. بررسی روند تدوین لایحه از این حكایت دارد كه از نیمه تیرماه كارهای ابتدایی آن در دستور كار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته است؛ همچون تعیین خط مشی ها و سیاست ها، تشكیل كارگروه بودجه ریزی مبتنی بر عملكرد و تهیه گزارش های اقتصادی لازم برای تدوین لایحه بودجه ۱۳۹۸ مقرر است تا ۱۲ آذرماه چاپ شده و روحانی در ۱۴ آذرماه لایحه را به مجلس عرضه كند.

بر این اساس، بودجه سال آینده با عنایت به تحریم های احتمالی نفتی در شرایط خاصی تدوین می گردد. همانطور كه چندی قبل نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه - آن را یاد شده قرار داد و اظهار داشت كه بودجه سال بعد بر مبنای شرایط سخت آماده می گردد.

به گفته وی، بودجه سال ۱۳۹۸ با عنایت به شرایط پیش رو و تحریم های احتمالی برای شرایط سخت از لحاظ درآمدهای نفتی و سایر درآمدها تدوین می گردد تا بتواند پاسخگوی هزینه ها بخصوص هزینه های اجتناب ناپذیر بوده و آنرا مدیریت كند؛ در عین حال كه شرایط مناسب و خوش بینانه را هم مد نظر دارد.

تصمیم دولت چیست؟

نوبخت هم چنین هفته گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره پیش بینی دولت برای قیمت نفت در بودجه سال ۹۸، خاطرنشان كرده بود: بطور قطع در این باره پیشنهاداتی مطرح شده و منابعی در قانون پیش بینی شده است اما همه دستگاه هایی كه قیمت نفت را پیش بینی می كنند، برای سال ۱۳۹۸ یا ۲۰۱۹ میلادی، حداقل نرخ ۷۰ دلار را پیش بینی كرده اند اما خیلی كمتر از ۷۰ دلار برای بودجه سال آینده پیش بینی كرده ایم تا اگر با منابعی بیشتر از آن مواجه شویم، برای سایر مخارج از آن استفاده نماییم.

نگاهی به تحولات بازار نفت

این درحالی است كه بازار نفت طی شش ماه گذشته و با خروج آمریكا از برجام دستخوش تغییرات بسیاری شده است. رییس جمهور آمریكا اعلام نمود كه می خواهد میزان صادرات نفت ایران را به صفر برساند و همین مبحث سبب نگرانی بازار جهانی شد؛ به صورتی كه قیمت جهانی نفت به یك باره افزایش یافت و همین مبحث سبب شد زودتر از همه صدای اعتراض آمریكا بلند شود؛ چونكه این افزایش قیمت بیشتر از همه برای آمریكا و متحدانش سهمگین بود.

ترامپ برای حل این التهاب از دیگر تولیدكنندگان اوپك همچون عربستان درخواست نمود كه تولید خویش را بالا برند. از جانب دیگر به ذخایر استراتژیك خود دست برد تا خلاء احتمالی نفت ایران را در بازار جبران كند. با این وجود هرچند آمار ماهانه اوپك همواره از افزایش تولید اعضا حكایت می كرد، قیمت نفت هم چنان در صدر و در محدوده ۸۵ دلار می تاخت.

درنهایت رییس جمهور آمریكا كه به باور خیلی از كارشناسان با بازار نفت ناآشنا بود، اعلام نمود كه صادرات نفت ایران را به صفر می رساند. ولی وی چند روز پیش از آغاز تحریم های نفتی، به هشت مشتری نفت ایران معافیت داد. البته به این شرط كه این هشت كشور طی شش ماه واردات نفت از ایران را به صفر برسانند. البته باز هم خیلی از كارشناسان بر این باورند كه ترامپ ناچار به تمدید معافیت ها پس از شش ماه خواهد شد، چونكه خیلی از كشورها نمی توانند كمبود نفت ایران را جبران كنند.

اتفاقی كه پس از معافیت آمریكا رخ داد، این بود كه تنش های سیاسی در بازار كاهش پیدا كرد و بازار حس كرد با مازاد عرضه روبه روست. این مورد قیمت نفت را تا ۷۰ دلار كاهش داد. كاهش قیمتی كه تیشه به ریشه تولیدكنندگان بزرگ نفت همچون عربستان می زند. بنابراین درحال حاضر زمزمه كاهش تولید از جانب اعضا به گوش می رسد.

حال ایران در این شرایط آشفته بازار باید درباره قیمت نفت تصمیم بگیرد تا بودجه سال آینده را بر مبنای آن پایه ریزی كند. در این راستا ایسنا، با چند تن از كارشناسان بازار نفت به گفت وگو نشست تا پیش بینی آنها از قیمت جهانی نفت در سال آینده در جویا شود.

بازار در پیش بینی قیمت نفت گیج شده است

در این راستا، سید مهدی حسینی - كارشناس ارشد حوزه انرژی - تحولات پیش آمده را سبب گیج شدن بازار و سخت شدن پیش بینی قیمت نفت دانست و اظهار داشت: به نظر من اگر به درستی عمل نماییم، تحولات مثبتی در بازار جهانی رخ خواهد داد و تحولات مثبت به این مفهوم است كه قیمت نفت متعادل باشد. هم اكنون اختلافاتی بین عربستان و آمریكا درباره قیمت و عرضه نفت پیش آمده است، روسیه حداكثر عرضه را دارد و این مسائل سبب تولید نوسانات در بازار می گردد و بازار گیج می گردد كه تحولات آینده را چگونه پیش بینی نماید.

وی افزود: این كه عرضه كاهش پیدا كرد یا افزایش و این كه عرضه ایران چقدر خواهد شد، مسائلی است كه بازار نمی تواند پیش بینی نماید. عربستان به علت مساله خاشقچی با آمریكا بازی می كند و اعلام نموده است كه تولید خویش را كم می كند، اما به نظر من این كار را نمی كند، چونكه همراهی آمریكا ضد ایران برای عربستان از اهمیت بیش تری برخوردار می باشد. از جانب دیگر اگر در یمن صلح شود، اثر زیادی روی بازار نفت دارد، چونكه یمن تولیدكننده نفت و یكی از مسائل پیچیده خاورمیانه است.

این كارشناس ارشد حوزه انرژی قیمت ۶۰ دلار را برای بودجه سال ۱۳۹۸ منطقی دانست و اضافه كرد: تصور من این است نرخ ۶۰ دلار امكان دارد منطقی باشد. البته درحال حاضر قیمت نفت كم تر از ۶۰ دلار است و عده ای پیش بینی كرده اند به زیر ۴۰ دلار هم خواهد رسید اما به نظر من این قیمت تندروی است، درحالی كه تحولات بازار به این میزان تند نیست. به صورت كلی رقمی بین ۵۵ تا ۶۰ دلار منطقی است، مگر این كه دولت بخواهد محافظه كارانه عمل كند.

حركت قیمت نفت روی قیمت ۷۰ تا ۷۵ دلار

این درحالی است كه سیدغلام حسین حسنتاش، دیگر كارشناس ارشد حوزه انرژی بر این باور است كه قیمت نفت در سال آینده در محدوده ۷۰ تا ۷۵ دلار در نوسان خواهد بود.

وی به ایسنا توضیح داد: پیش بینی من درباره قیمت نفت ۷۰ تا ۷۵ دلار است. البته فكر می كنم قیمت نفت برای بودجه ایران حدود ۷۰ دلار منطقی است. ضمنا متوسط پیش بینی حدود ۲۰ مرجع معتبر شامل بانك ها و موسسات معتبر بین المللی هم قیمت ۷۵ دلار برای نفت برنت است.

قیمت مناسب نفت برای بودجه ۹۸، ۵۵ تا ۶۰ دلار است

از سوی دیگر دیگر كارشناس این حوزه، قیمت ۸۰ دلار را برای نفت در سال آینده دور از ذهن دانست و توضیح داد: فكر نمی كنم قیمت نفت در محدوده ۸۰ دلاری كه طی ماه های قبل به آن رسیده بود، باقی بماند. با عنایت به این كه برای سال آینده مازاد عرضه در بازارهای جهانی پیش بینی می گردد فكر می كنم قیمت نفت برای بودجه بین ۵۵ تا ۶۰ دلار قیمت منطقی خواهد بود.

مرتضی بهروزی فر افزود: اگر بودجه برروی قیمت بالای نفت بسته شود و قیمت جهانی نفت كاهش پیدا كند، كشور با كسری بودجه مواجه خواهد شد اما اگر بودجه با قیمت پایین بسته شود و قیمت جهانی نفت بالا رود، می توان درباره مازاد آن تصمیم گیری كرد. برای سال آینده با دو مشكل مواجهیم؛ در سال های گذشته فقط مبحث پیش بینی قیمت نفت بود اما امسال علاوه بر پیش بینی قیمت، مبحث پیش بینی حجم صادرات با عنایت به تحریم های آمریكا هم مطرح است.
1397/09/06
19:08:05
5.0 / 5
4635
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز