نفت در یك هفته ۱۱ درصد ارزان گردید

نفت در یك هفته ۱۱ درصد ارزان گردید به گزارش خبرگزاری نفت و گاز قیمت نفت روز جمعه تحت تاثیر رشد فعالیت حفاری آمریكا و تشدید نگرانی ها نسبت به اشباع عرضه جهانی، به پایینترین حد از سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷ تابحال سقوط كرد و برای كل هفته ریزش سنگینی را رقم زد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در فوریه در بازار نیویورك ۲۹ سنت یا ۰.۶ درصد كاهش پیدا كرد و در ۴۵.۵۹ دلار در هر بشكه بسته شد و برای كل هفته ۱۱.۴ درصد كاهش به ثبت رساند.

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در فوریه ۵۳ سنت یا یك درصد كاهش پیدا كرد و در ۵۳.۸۲ دلار در هر بشكه بسته شد كه پایین ترین قیمت از هشتم سپتامبر ۲۰۱۷ بود و برای كل هفته ۱۰.۷ درصد كاهش نشان داد.

شركت خدمات انرژی بیكرهیوز روز جمعه اعلام نمود: شمار دكل های حفاری نفت فعال آمریكا كه معیاری برای سنجش تولید آتی این كشور است، هفته گذشته با ۱۰ حلقه افزایش، به ۸۸۳ حلقه رسید كه بزرگترین افزایش هفتگی از هفته منتهی به نهم نوامبر و بعد از دو هفته كاهش متوالی بود.

پس از اقدام بانك مركزی آمریكا برای افزایش نرخ های بهره در نشست سیاست پولی دسامبر خود، بهای معاملات نفت به همراه سایر دارایی های پرریسك هفته گذشته تحت فشار سنگینی قرار گرفتند.

كندی رشد اقتصاد جهانی امكان دارد به تقاضای كمتر برای انرژی منتهی شود و با عنایت به ادامه رشد تولید نفت آمریكا این امر نگرانی هایی را نسبت به اشباع عرضه جهانی نفت برانگیخته است.

بازارهای نفت روز جمعه از انتشار گزارشی در خصوص این كه عربستان سعودی میزان عرضه خویش را بیشتر از آنچه كه تحت توافق اوپك و غیراوپك اعلام گردید كاهش خواهد داد اندكی حمایت یافتند.

عربستان سعودی كه بزرگترین صادركننده اوپك است، به منظور مهار افت قیمت ها قصد دارند تولید خویش را از آغاز سال میلادی آینده ۳۲۲ هزار بشكه در روز كم كند كه بیشتر از ۲۵۰ هزار بشكه در روز كاهش تولیدی است كه قبل از این برای شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ مقرر شده بود. این امر تولید عربستان سعودی را به حدود ۱۰.۳۱۱ میلیون بشكه در روز محدود خواهد نمود.

عربستان سعودی كه بزرگترین صادركننده نفت اوپك است، به همراه سایر اعضای اوپك و متحدانش شامل روسیه، ماه میلادی جاری در وین با هدف متعادل كردن بازار، موافقت كردند تولیدشان را در شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ به میزان ۱.۲ میلیون بشكه در روز كاهش دهند.

قیمت های نفت از ركورد بالایی كه در اوایل اكتبر به ثبت رساندند، به علت نگرانی ها نسبت به كاهش تقاضا و اشباع عرضه نفت، بیشتر از ۳۰ درصد سقوط كرده اند.

به گفته رابی فریزر، تحلیلگر كالای جهانی در شركت اشنایدر الكتریك، در حالیكه اعضای گروه اوپك پلاس همچنان اقداماتی را برای تقویت قیمت ها با استفاده از كاهش تولید انجام می دهند به نظر می آید این امر تاثیر چندانی در رفع نگرانی ها نسبت به ادامه اشباع عرضه نداشته، چونكه رشد عرضه آمریكا و نگرانی های فزاینده نسبت به ضعیف شدن تقاضا در سال ۲۰۱۹ همچنان ادامه دارد.

بر اساس گزارش ماركت واچ، در این بین مقامات عراقی اعلام نمودند دولت ترامپ با موافقت بغداد برای خرید فناوری نفت و انرژی آمریكایی، به عراق اجازه داده است به مدت سه ماه دیگر به خرید گاز طبیعی ایران ادامه دهد. با این تصمیم معافیت ۴۵ روزه ای كه عراق از جانب آمریكا برای تحریم های ایران دریافت كرده بود، تمدید می گردد. عراق برای ۴۵ درصد از تولید برق خود به گاز ایران نیاز دارد.
1397/10/01
15:46:55
5.0 / 5
4558
تگهای خبر: انرژی , اوپك , برق , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز