قطب سوم پتروشیمی در ساحل خلیج فارس احداث میگردد

قطب سوم پتروشیمی در ساحل خلیج فارس احداث میگردد خبرگزاری نفت و گاز: مدیرعامل شركت ملی صنایع پتروشیمی اظهار داشت: از برنامه های صنعت پتروشیمی، احداث قطب (هاب) جدیدی در سواحل خلیج فارس است كه از نظر منطقه ای، امكانات و موقعیت راهبردی برای همه سرمایه گذاران جذابیت های لازم را داشته باشد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، ایران در شمار معدود كشورهای جهان است كه همه ابزار، ظرفیت ها و منابع موردنیاز برای یك صنعت پتروشیمی سودآور و فعال را در اختیار دارد؛ در واقع صنعت پتروشیمی ایران، دارای مزیت های بی نظیری است و برخی كارشناسان، از كشور ما بعنوان بهشت آینده صنعت پتروشیمی نام می برند.
وجود مخازن بزرگ گازی و خوراك فراوان، دسترسی به منابع آبی در سواحل جنوبی و استقرار كنار مسیرهای حمل و نقل دریایی از مزیت های ایران شمرده می شود كه آنرا به مكانی جذاب برای سرمایه گذاران صنعت پتروشیمی تبدیل می سازد.
برای تسهیل سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی تابحال 2 منطقه ماهشهر در استان خوزستان و عسلویه در استان بوشهر تشكیل شده است اما با عنایت به ظرفیت گسترده در كشور، تلاش میگردد قطب های جدید پتروشیمی در سواحل خلیج فارس احداث شود.
بر این اساس، منطقه انرژی بر پارسیان در استان هرمزگان بعنوان قطب جدید صنعت پتروشیمی تعریف شده است كه با همكاری وزارتخانه های نفت و صنعت، معدن و تجارت اجرا میگردد.
به گزارش شنبه تارنمای شركت ملی صنایع پتروشیمی، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اظهار داشت: فعالیت های انجام شده در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان در بخش صنعت پتروشیمی قابل توجه است.
بهزاد محمدی اضافه كرد: تنوع خوراك های مایع و گازی یكی از جذابیت های جذب سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی است و می توان به جرات گفت این صنعت مولدترین صنعت میان صنایع كشور است.
وی افزود: با عنایت به مزیت ها و زیرساخت های فنی- تخصصی موجود و در دست ساخت مانند ستاندن مجوزهای قانونی و مجاورت با فرودگاه، دریا، منطقه عسلویه و منابع خوراك، پارسیان می تواند یك قطب جدید صنعت پتروشیمی باشد.
به گفته وی، باید برنامه هایی مانند تنوع خوراك و تنوع تولید داشت تا سرمایه گذاران منطقه در آینده گرفتار ریسك های سرمایه گذاری نشوند.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا، منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‏ بر پارسیان به مساحت 9800 هكتار در 15 كیلومتری غرب شهر پارسیان در استان هرمزگان قرار دارد.
این منطقه یكی از قطب های توسعه در كشور به حساب می آید كه با عنایت به مولفه‏ های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، امنیتی، زیست محیطی و جغرافیایی، امكان استقرار صنایع مختلف انرژی‏ بر در آن فراهم است.
براساس برنامه های ترسیم شده در این منطقه ویژه بجز توسعه صنعت پتروشیمی، احداث صنایعی همچون فولاد، صنایع آلومینیم و توسعه زیرساخت هایی مانند اسكله های صادراتی و تولید برق و آب در دست اجراست.
ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی كشور با عنایت به سیاست های اقتصاد مقاومتی و راه اندازی طرح های جدید به 65 میلیون و 500 هزار تن افزایش یافته است؛ درآمد صادراتی كشور در این بخش باز به بیشتر از 13 میلیارد دلار می رسد.

اقتصام*2022*1961*


1397/10/01
23:25:33
5.0 / 5
4395
تگهای خبر: انرژی , برق , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز