آیا كاهش قیمت نفت نگران كننده است؟

آیا كاهش قیمت نفت نگران كننده است؟ خبرگزاری نفت و گاز: دو هفته از تعهد كاهش تولید نفت اوپك گذشته است؛ تعهدی كه با امید به پیشگیری از روند رو به افول قیمت نفت در بازار جهانی امضاء شد، اما به نظر می آید تا اینجای كار اثری نداشته است، چون هم چنان شاهد كاهش روزانه قیمت نفت هستیم.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، پس از بدعهدیآمریكا با خروج از برجام و اعمال تحریم های نفتی مقابل ایران در بازار نفت كه موجب افزایش چشم گیر قیمت نفت شد، ترامپ برای متعادل كردن قیمت ها از برخی تولیدكنندگان مانند عربستان و روسیه خواست كه تولید خودرا افزایش دهند؛ درنتیجه عرضه نفت نسبت به تقاضا افزایش یافت و موجب سقوط آزاد قیمت ها شد.

این اتفاقی بود كه برای تولیدكنندگان بزرگی مانند عربستان و روسیه هراسناك بود و زمانی كه اعضای اوپك برای اجلاس ۱۷۵ گرد هم جمع شدند، بر تعهد كاهش تولید ۸۰۰ هزار بشكه ای مهر موافقت زدند. البته ایران به سبب تحریم ها از این توافق معاف و قرار شد اعضای غیراوپك باز كه روسیه بزرگ ترین تولیدكننده آن شمرده می شود، ۴۰۰ هزار بشكه از تولید خود كم كنند.

تعهد اعضاء طبق قراردادی كه امضا كرده بودند، از شروع سال جدید میلادی آغاز شد، هرچند بر اساس نظرسنجی "اس اند پی گلوبال پلاتس"، تولید نفت اوپك در دسامبر به میزان ۶۳۰ هزار بشكه در روز كاهش یافته و به ۳۲.۴۳ میلیون بشكه در روز رسید كه كمترین میزان در شش ماهه اخیر بود.

با این حال سقوط آزاد قیمت ها هم چنان ادامه دارد و بهای معاملات آتی نفت برنت ۱۱ سنت یا ۰.۲ درصد، در روز چهارشنبه نسبت به روز سه شنبه كم شد و به ۶۰.۵۳ دلار در هر بشكه رسید؛ به طوری كه دبیركل اوپك با وجود خوش بینی نسبت به چشم انداز متعادل شدن بازار نفت در سال ۲۰۱۹، نسبت به تاثیر احتمالی جنگ تجاری آمریكا و چین بر رشد بازارهای بزرگ آسیا و لطمه دیدن تقاضا برای نفت ابراز نگرانی كرد.

دو عامل موثر بر قیمت نفت در آینده
در این راستا، مرتضی بهروزی فر - كارشناس حوزه انرژی - بر این باور است كه تعهد اعضای اوپك و هم چنین اوضاع اقتصادی جهان برروی قیمت آینده نفت تاثیر مستقیم دارد.
وی با تاكید بر این كه تعهد اوپك هنوز اجرایی نشده است، به ایسنا اظهار داشت: كاهش این میزان از تولید تدریجی است و آثار آن روی قیمت جهانی نفت در آینده مشخص خواهد شد.
این كارشناس حوزه انرژی با بیان این كه كاهش قیمت فعلی نفت ناشی از نوسانات فعلی بازار است، توضیح داد: این مساله دور از ذهن نبود. اگر اقتصاد جهان پیشرفت كند، قیمت نفت به ۶۷ دلار می رسد اما اگر همین روند ادامه داشته باشد، قیمت به رنج ۵۰ تا ۵۵ دلار خواهد رسید اما بعید است به زیر ۵۰ دلار برسد.
بهروزی فر با اشاره به تحریم های نفتی ایران از طرف آمریكا اظهار داشت: بیش ترین نگرانی ایران كاهش حجم صادرات است؛ این كه آمریكا باردیگر به مشتریان نفت ایران معافیت بدهد یا خیر، قابل پیش بینی نیست و بستگی به وضعیت بازار دارد. اگر تقاضای سالانه افزایش یابد، معافیت ها تمدید میگردد اما اگر شرایط به همین صورت باقی بماند، احتمال این كه تمدید نشود وجود دارد.

خبرنگار: پونه سادات ترابی
دبیر خبر: فاطمه محمدنژاد


1397/10/27
22:22:18
5.0 / 5
4542
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز