راه اندازی كارخانه CO در پتروشیمی كارون، جزئیات عرضه سهام كارون در بورس

راه اندازی كارخانه CO در پتروشیمی كارون، جزئیات عرضه سهام كارون در بورس خبرگزاری نفت و گاز: مدیرعامل شركت پتروشیمی كارون از طریق اندازی كارخانه CO برای تامین خوراك این شركت تا حدود سه سال آینده آگاهی داد و اظهار داشت: نیمه اول سال ۱۳۹۹، سهام شركت پتروشیمی كارون در بورس عرضه خواهد شد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، علیرضا صدیقی زاده در نشست خبری كه امروز برگزار شد، با اشاره به محصولاتی كه در پتروشیمی كارون تولید می شود، اظهار داشت: این پتروشیمی تولیدكننده TBI و MDI است. در حوزه PDI در خاورمیانه، سهم ۱۰۰ درصدی داریم و در سال ۱۳۹۷ ضمن این كه با ۵۰ درصد تولیدمان توانستیم بازار داخل را تأمین نماییم، ۵۰ درصد دیگر را به كشورهای خاورمیانه صادر كرده و ۱۰۰ درصد از نیاز كشورهای همسایه را برطرف كردیم.
وی با بیان این كه MDI در سال ۱۳۹۷ برای اولین بار تولید شد، اظهار نمود: در این حوزه سهم ۳۰ درصدی در داخل كشور داریم و امیدواریم این سهم در سال ۱۳۹۸ به ۶۰ تا ۷۰ درصد و در سال ۱۳۹۹ به ۱۰۰ درصد برسد.
مدیرعامل شركت پتروشیمی كارون با اشاره به درآمدهای ارزی این شركت، افزود: از آنجائیكه ما تأمین كننده نیاز داخل هستیم، بخشی كمی از محصولات مان صادر می شود و درآمد ریالی ما بیش تر است. در سال ۱۳۹۷، ۱۵ تا ۲۰ میلیون دلار صادرات داشتیم.
صدیقی زاده درباره بازگشت ارز به سامانه نیما باز توضیح داد: ماهیت صنعت پتروشیمی این است كه نمی تواند خارج از حوزه بانك مركزی حركت نماید و ارزی كه از صادرات دریافت می نماییم به سیستم بانكی تزریق می شود.

تبدیل ۷۰ درصد ضایعات كارون به محصول
ایشان سپس با اشاره به ضایعاتی كه در این شركت تولید می شود، اظهار داشت: از بخشی از این ضایعات می توان استفاده نمود. ما در این راستا تحقیقات مختلفی انجام و با شركت های دانش بنیان و دانشگاه ها پروژه های تحقیقاتی انجام دادیم كه كاربری جدیدی برای ضایعات پیدا نماییم. در این راستا حدود ۷۰ درصد ضایعات بعنوان محصول در شركت های دیگر تبدیل گشته و مورد استفاده قرار می گیرد.

هزینه حمل و نقل صادرات ایران كم است
مدیرعامل شركت پتروشیمی كارون در ادامه با اشاره به این كه رقبا در منطقه برای صادرات محصولات، اظهار نمود: به سبب مكان جغرافیایی كشور هزینه حمل و نقل ایران نسبت به كشورهای دیگر كمتر است. برای مثال برای هند به صرفه تر است كه TDI مورد نیاز خودرا از ایران تأمین كند. بعد مسافت در صادرات TDI به كشورهای عراق، ارمنستان، آذربایجان، تركیه، سوریه و غیره به كمك ما آمده است.
بگفته وی، پس از اعمال تحریم ها دریافت ارز حاصل از صادرات برای این شركت با مشكلی مواجه نشده است.

جزئیات عرضه سهام كارون در بورس
مدیرعامل شركت پتروشیمی كارون در مورد عرضه سهام این شركت در بورس، توضیح داد: چه محصولات آفگرید و چه محصولات آنگرید را در بورس كالا طبق قیمت پایه ای كه به صورت هفتگی توسط شركت ملی صنایع پتروشیمی اعلام می شود عرضه می نماییم.

راه اندازی واحد تولید CO در پتروشیمی كارون
صدیقی زاده در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا درباره تأمین خوراك این شركت، اظهار نمود: در سال های گذشته در روزهای فرد سال به سبب كمبود گاز در كشور ۱۰ الی ۲۰ روز با كاهش تولید مواجه می شدیم، برای اینكه CO كاهش می یافت، اما با عنایت به افزایش تولید گاز طبیعی در كشور هم اكنون مشكل خاصی نداریم.
وی با بیان این كه شركت كارون CO را از پتروشیمی فناوران دریافت می كند، اظهار داشت: این شركت تصمیم می گیرد چه میزان تولید خودرا به ما بدهد. در سال ۱۳۹۷، ۱.۲ كل سال ۱۳۹۶ را به كارون CO تحویل داده اند.
مدیرعامل شركت پتروشیمی كارون از طریق اندازی كارخانه تولید CO در شركت پتروشیمی كارون آگاهی داد و اضافه كرد: تا سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰ این كارخانه تكمیل می شود و از نظر دریافت CO مشكلی نخواهیم داشت.
صدیقی زاده از عرضه سهام شركت پتروشیمی كارون در بورس در نیمه اول سال ۱۳۹۹ آگاهی داد.
بر طبق این گزارش، ۸۸.۸ سهام شركت پتروشیمی كارون وابسته به پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) است. این شركت در سال ۱۳۸۱ توسط شركت سوئدی كماتور و یك شركت آلمانی تأسیس شد اما پس از این كه ۵۰ الی ۶۰ درصد این طرح اجرایی شد، این دو شركت به سبب تحریم ها نتوانستند به فعالیت های خود ادامه دهند، بدین سبب پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) در سال ۱۳۹۰ سهام شركت های سوئدی و آلمانی را خرید و سهامدار عمده كارون شد.1397/11/08
16:25:54
5.0 / 5
4439
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز