چرا آمریكا امكان دارد برای دومین بار از تحریم های ایران عقب نشینی كند؟

چرا آمریكا امكان دارد برای دومین بار از تحریم های ایران عقب نشینی كند؟ خبرگزاری نفت و گاز: آمریكا وعده داده است صادرات نفت ایران را به صفر برساند و سپس نرمش غیرمنتظره ای كه نوامبر گذشته نشان داد، مقامات آمریكایی اعلام نمودند كه سپس اختتام مدت معافیت تحریم های نفتی در ماه می، دیگر انعطاف پذیر نخواهند بود با این وجود دولت آمریكا امكان دارد بار دیگر خودرا در موقعیتی بیابد كه ناچار به عقب نشینی از مواضع سرسختانه خود شود.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، دولت ترامپ سال قبل به هشت كشور معافیت داد و به آنها اجازه داد به واردات نفت ایران به مدت شش ماه دیگر ادامه دهند. این معافیت ها، بازار نفت را غافلگیر و به خصوص عربستان سعودی را مأیوس كرد و به ریزش قیمت های نفت منجر گردید اما دولت آمریكا ناچار شد این معافیت ها را صادر كند برای اینكه بازار نفت بی نهایت گرفتار كمبود عرضه بود یا حداقل این طور به نظر می رسید بطوریكه نفت برنت در اكتبر به بالای مرز ۸۰ دلار در هر بشكه صعود كرده بود.

این بار زمانی كه معافیت ها در ماه مه منقضی شود، دولت ترامپ وعده داده است اوضاع متفاوت خواهد بود. برایان هوك، نماینده امور ویژه ایران در وزارت خارجه آمریكا، اوایل ماه میلادی جاری با اشاره به تمایل دولت آمریكا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران اظهار نمود ما به مسیر خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران ادامه می دهیم.

اما دولت ترامپ امكان دارد در اقدام برای اعمال فشار مضاعف بر ایران گرفتار محدودیت شود و این عدم انعطاف پذیری ناشی از سیاست های خود دولت آمریكا است.

بازار نفت تا آن زمان امكان دارد گرفتار محدودیت ارائه شود و آمریكا را ناچار كند برای تمدید معافیت ها تصمیم بگیرد و این كمبود عرضه نتیجه استفاده دولت ترامپ از تحریم ها مقابل ونزوئلا است.

هنوز زود است درباره میزان صادرات نفتی كه از تحریم های آمریكا مقابل ونزوئلا متأثر می شود صحبت شود اما حداقل ۵۰۰ هزار بشكه در روز صادرات نفت ونزوئلا به آمریكا در معرض خطر فوری قرار گرفته است. این بشكه های نفت باید مقصد دیگری پیدا كنند و احتمالاً دولت مادورو خواهد توانست خریدار دیگری برای نفت خود البته با تخفیف سنگین پیدا كند اما همچنان به مواد حلال برای فرآوری نفت سنگین خود قبل از اینكه آماده صادرات شود نیاز دارد.

تا این اواخر ونزوئلا مواد حلال مورد نیاز خودرا از آمریكا تأمین می كرد اما حالا شركت نفتی دولتی PDVSA باید آنرا از جای دیگری تأمین كند. این ریسك وجود دارد كه افت تولید نفت ونزوئلا به سبب عدم توانایی این كشور برای فرآوری نفت سنگین خود شتاب پیدا كند. تحلیلگران كومرس بانك روز چهارشنبه در یادداشتی نوشتند: تولید نفت در ونزوئلا احتمالاً بیشتر از ۵۰۰ هزار بشكه در روز صادرات نفت این كشور به آمریكا كاهش پیدا خواهدنمود و انتظار می رود ونزوئلا از افت تولید خود لطمه ببیند اما تحریم های آمریكا این روند كاهش تولید را پرشتاب خواهدنمود.

دولت ترامپ روی عربستان سعودی برای جبران این كاهش عرضه حساب می كند. استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریكا، اظهار كرده كه دوستان آمریكا در خاورمیانه خوشحال خواهند شد كه این عرضه از دست رفته را جبران كند. این در شرایطی است كه عربستان سعودی اعلام نموده تولید نفت خودرا در فوریه به ۱۰.۱ میلیون بشكه در روز كاهش خواهد داد. این رقم پایین سقف تولید تعیین شده برای این كشور تحت توافق كاهش تولید اوپك و غیراوپك است. ریاض نمی خواهد برای دومین بار به نجات دونالد ترامپ برود و این به معنای آن است كه بازار نفت در زمانی كه معافیت تحریم ها مقابل ایران در ماه مه منقضی می شود امكان دارد به شدت گرفتار محدودیت ارائه شود و و ترامپ را ناچار كند یك دفعه دیگر از مواضع خصمانه خود عقب نشینی كند.

پایگاه خبری فارین پالیسی به نقل از سارا وخشوری، رئیس شركت SVB Energy International نوشت: تحریم های ونزوئلا به همراه تحریم ها مقابل صادرات نفت ایران، بازار محدودتری برای نفت سنگین احداث خواهدنمود و این امر به دوره دیگری از معافیت های ۱۸۰ روزه آمریكا برای صادرات نفت ایران منتهی خواهد شد.

بعلاوه رویكرد تهاجمی ترامپ در قبال ایران به اندازه رویكرد وی در قبال ونزوئلا حمایت نمی گردد. در حالیكه بیشتر قدرت های اروپایی به پشتیبانی از خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا برخاسته اند و از دولت آمریكا برای سرنگونی مادورو حمایت می كنند اما با فشار حداكثری آمریكا مقابل ایران مخالف هستند.

در حقیقت فرانسه، آلمان و انگلیس هفته جاری در حال نهایی كردن مكانیزم چندمنظوره SPV بودند كه به شركت های اروپایی اجازه خواهد داد تحریم های آمریكا را دور زده و به فعالیت در ایران ادامه دهند. بحث هایی درباره كارآمدی این مكانیزم وجود دارد اما این تلاش نشان دهنده تمایل اروپایی ها برای ادامه توافق برجام با ایران است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، قیمت نفت در ماه های آینده به سبب تلاش های آمریكا برای مختل كردن صادرات نفت ونزوئلا امكان دارد افزایش پیدا كند و ایران امكان دارد برای دومین بار شاهد عقب نشینی آمریكا از مواضع خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران شود.
1397/11/11
21:33:24
5.0 / 5
4486
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز