در مراسم بهره برداری كارخانه اردكان یزد

صالحی: به طرف های مقابل برجام آگهی می دهم!

صالحی: به طرف های مقابل برجام آگهی می دهم! خبرگزاری نفت و گاز: رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار نمود: به طرف های مقابل برجام آگهی می دهم، نكند اشتباه بگیرید قضایا را! صنعت هسته ای سرپاست و نشاط هسته ای عالی است و ما در بهترین وضعیت به لحاظ فعالیت های هسته ای هستیم.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، معاون رئیس جمهور روز چهارشنبه در سخنانی در مراسم بهره برداری از كارخانه تولید كیك زرد اردكان یزد با اشاره به قرار داشتن در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی اظهار داشت: باید در سه چیز قدردان و شكرگذار باشیم. اول شكرگذار بازگشت دینداری به كشور پس از انقلاب باشیم؛ چونكه پیش از انقلاب دین مهجور بود و كار بزرگ امام با پشتوانه مردم و الطاف الهی این بود كه دین مجدد به صحنه زندگی بازگشت و تمام "ایسم"های جهان را به چالش كشید.

وی اظهار نمود: چالش اصلی ما با غرب چالش حكمرانی است نه لزوماً هسته ای. انقلاب اهداف بلندی را ترسم كرد و هنوز خیلی راه داریم تا به آرمان هایی كه در انقلاب تعریف كردیم، برسیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: ما همه عناصر را برای پیشرفت در اختیار داریم از نیروی انسانی تا منابع مادی اما یك سرمایه را كم داریم و آن "مدیریت" است.

صالحی افزود: البته ما در ایثار، اعتقاد و باورمندی سرمایه عظیمی داریم و با اینها رشد و پیشرفت مان سریع تر خواهد بود. این كه چهل سال با وجود همه مشكلات و محدودیت ها رشد كردیم، آنها كه شاهد سیر تحول انقلاب بودند می دانند كه كشور چه گردنه هایی را پشت سر گذاشته است. اگر بستر اسلامی انقلاب نبود، انقلاب باید صدا بار شكست می خورد و ملت صدا بار تسلیم می شد.

معاون رئیس جمهور اظهار داشت: ما شعار استقلال، آزادی جمهوری اسلامی را محقق كردیم. ما استقلال سیاسی گرفتیم و در مدار سیاسی خود باشیم و یك كشور در حال توسعه نظام حاكم بر جهان را تكان داد. نظامی بیشتر از دو قرن است بر جهان حاكم است و دولت های استكباری به دنبال چپاول دیگران هستند و به دنبال اهداف خود هستند و در این میان یك كشور پیدا شد و گفت موافق با این رفتار و شیوه اداره جهان موافق نیستم.

وی افزود: شكر دوم این است كه ما ایرانی هستیم. ایرانی بودن افتخار است و آنرا زمانی حس می نماییم كه در كشورهایی مختلف قرار می گیریم. ایران كشوری با جایگاه ویژه جغرافیایی و با این ملت و تاریخ پر افتخار است. پس از اسلام اما پرچم علم و اندیشه پروری را این ملت دست گرفت. سخن حضرت رسول (ص) است كه می فرمایند اگر علم در ثریا باشد مردمانی از فارس به آن دست پیدا می كنند. همین طور خداوند می فرمایند، اگر توجه تان به دین كم شود، قومی را می فرستم كه خدا را دوست دارند و خدا هم آنها را دوست دارند. پرسیدند آنها كیستند و حضورت رسول دست روی شانه سلمان فارسی گذاشتند و گفتند قوم این مرد!

وی با اشاره به همزمانی روز سده با این ایام اظهار نمود: ملت ایران پیش از اسلام هم مشرك نبوده است.

صالحی افزود: شكر سوم این است كه به هر كدام از ما خداوند عنایت كرده خدمتگزاری در گوشه گوشه این مملكت باشیم. الان مشكلات معیشتی و اقتصادی داریم اما چهل سال برای عمر یك انقلاب چیزی نیست یك پاراگراف از تاریخ طلایی این ملت است اما پیشرفت ما در این مدت خیلی سریع بوده است. متأسفانه این پیشرفت ها و بدیهیات را به خود یادآوری نمی نماییم. من خودم تا روز گذشته فكر می كردم ۲۷۰ هزار كیلومتر لوله كشی گاز شده در حالیكه ۳۷۰ هزار كیلومتر است و این كاری بسیار عظیم است یعنی بیشتر از ۹۰ درصد شهرهای ما دارای لوله كشی گاز است.

معاون رئیس جمهور اشاره كرد: با وجود محدودیت ها، جنگ و نقص در مدیریت آن چه ما را امیدوار می كند این است كه این انقلاب ما را به اصلاح پذیری سوق می دهد. ما می توانستیم خیلی بهتر باشیم اما به خاطر نقصها مدیریتی خودمان عقب ماندیم. این انقلاب چارچوبی دارد كه لاجرم باید اصلاح پذیر باشیم و یكی از دلایلش هم انتخابات است و این كه ملت روز به روز آگاه تر و هوشیارتر می شود. البته دشمنی هم وجود دارد. به هر حال ملتی كه داعیه استقلال دارد باید هزینه اش را هم بپردازد. كشورهایی همسایه را نگاه كنید و ببینید چطور ترامپ با آنها به زبان تحقیر صحبت می كند! اما به ما كه می رسد می گوید باید مذاكره نماییم.

وی در بحث برجام اظهار داشت: آن مقدار كه توفیق داشتم در مذاكرات باشم می توانم بگویم جمهوری اسلامی ایران یك گروهان در مقابل یك لشگر بود اما اگر ایمان داشته باشید یك نفر در مقابل چندین نفر آنها هستند.

وی افزود: یك خبرنگار عرب گفت آقای صالحی بعنوان یك خبرنگار عرب وقتی مذاكره كنندگان ایرانی را می بینم كه با قامتی استوار و قدم هایی بلند در مقابل این قدارها می ایستند خوشحال می شوم و می پرسم چرا ما مسئولینی این چنینی نداریم! اما این اقتدار از فرد نیست بلكه پشتوانه دین و ملت است.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: ملت و رهبری عزیز آنچنان حمایت و پشتوانه ای برای مذاكره كنندگان احداث كردند و رئیس جمهور محترم مذاكره كنندگان را تشویق كردند، هر كسی بود با همین اقتدار می رفت به مذاكره.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه اظهار داشت: الان نمونه مجتمع صنعتی اردكان را دیدید. ای كاش مستندات را می توانستیم نشان می دادیم. دوستان در همین فاصله چند ساله اخیر این مجتمع را سرپا كردند و اگر مقدار قابل توجهی هزینه ها با كمك مجلس تأمین شود كه قولش را هم داده اند، می توانیم مقدار خوبی مواد اولیه و كیك زرد را از این كارخانه تحویل اصفهان دهیم. این كارخانه توان پذیرش ۸۴ هزار تن كانسنگ اورانیوم را دارد و در آینده از این دست كارخانه ها به اقتضای نیازمان در مكان های دیگر كه فعلاً اعلام نمی نماییم خواهیم ساخت.

معاون رئیس جمهور در ادامه ابزار امیدواری كرد كه اروپایی ها هرچه سریعتر قدم های لازم را بردارند.

وی افزود: البته درباره برجام، هیأت نظارت بر برجام تصمیم گیری می كند و این كه آن تصمیم چیست به نظر و تصمیم و اعتبار آن هیأت بستگی دارد. فقط به طرف مقابل می گویم كه احتیاط كنید و آگهی می دهم، نكند اشتباه بگیرید قضایا را! صنعت هسته ای سرپاست و نشاط هسته ای عالی است و ما در بهترین وضعیت به لحاظ فعالیت های هسته ای هستیم؛ چه در اكتشاف و استخراج چه تحقیق و توسعه یا ساخت نیروگاه های ۲ و ۳ بوشهر، در بخش رادیو دارو و غیره.

صالحی همین طور به مردم یزد آگاهی داد كه یزد آینده درخشانی به لحاظ مواد معدنی دارد. در بعد آهن به اعتبار یافته های همكارانمان آن میزان سنگ آهنی كه در ایران تابحال استخراج شده حداقل معادل آن استخراج كردیم البته بیشتر از اینهاست و در آینده خبرهایی رسمی آن اعلام خواهد شد.

وی اظهار داشت: تابستان آینده بتن ریزی نیروگاه های بوشهر ۲ و ۳ انجام می شود. همین طور در پروژه رادیودارو و احداث مركز یون درمانی كه با كمك وزارت بهداشت انجام می شود و امیدواریم در دو، سه سال آینده این پروژه ها را به نتیجه برسانیم.


1397/11/12
13:27:36
5.0 / 5
4895
تگهای خبر: انرژی , تولید , گاز , نیروگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز